Technologie » Internet

Studying or hacking

Studying or hacking
Zobacz więcej zdjęć »
Firma Panda Security przeprowadziła badania na reprezentatywnej grupie ponad 4 tys. nastolatków, regularnie korzystających z sieci.

W anonimowych ankietach 67% młodych ludzi, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia przyznało się do włamań na konta swoich znajomych z portali społecznościowych, czy przejmowania kontroli nad komunikatorami internetowymi.

20% z badanych przynajmniej raz w życiu rozpropagowało w sieci kompromitujące zdjęcia lub filmy video z udziałem swoich znajomych lub opublikowało je na popularnych portalach internetowych. 17% młodych internautów przyznaje się do tego, iż potrafi odnaleźć narzędzia hakerskie w sieci.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Panda Security* ponad połowa młodych ludzi, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia korzysta z internetu średnio przez 18,5 godziny tygodniowo. Ankieta wykazała, iż tylko 32% czasu spędzonego w sieci przeznaczają oni na naukę, pozostałe 68% czasu spędzają na rozrywce: grach on-line, oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki, czatowaniu ze znajomymi, etc.

67% młodych ludzi spróbowało przynajmniej raz hakowania

Aż 67% młodych ludzi przyznało się do więcej niż jednej próby nielegalnych działań w sieci. Były to włamania na profile znajomych na portalach społecznościowych oraz działania kończące się przejęciem kontroli nad komunikatorami internetowymi. 20% z badanych osób przyznało, iż rozpropagowywało w sieci lub umieszczało na wybranych stronach internetowych kompromitujące zdjęcia swoich przyjaciół bez ich zgody.

Badania ujawniły także, że znacząca ilość (17%) młodych internautów posiada wiedzę na temat zaawansowanych technik hakerskich i wie, jak znaleźć narzędzia, służące do nielegalnych działań w sieci. 30% z tej grupy przyznało, że próbowało przynajmniej raz w życiu hakowania. Zapytani o przyczyny takiego działania, w 86% przyznali, że robili to z czystej ciekawości.

Szpieguję mojego przyjaciela

"Ta zaawansowana wiedza na temat bezpłatnych narzędzi hakerskich, zgłębiana przez młodych ludzi może często zachęcać ich do nielegalnych działań. Odkryliśmy przypadki młodych internautów, którzy wykorzystując trojany szpiegowali znajomych, włamywali się na szkolne serwery, aby skopiować materiały egzaminacyjne, czy wykradali tożsamości swoich przyjaciół z kont społecznościowych" - mówi Luis Corrons, dyrektor techniczny Laboratorium PandaLabs. "Ostatnio głośno jest o inicjatywach promujących cyberedukację, zwiększających świadomość zagrożeń czyhających w sieci, niestety zaniedbuje się kwestie namierzania nielegalnych cyberdziałań" - dodaje Corrons.

Nieświadomi rodzice

63% rodziców zadeklarowało troskę o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci. Wśród zagrożeń, które wymieniają znalazły się kontakty z obcymi czy dostęp do szkodliwych treści. Natomiast nikt z nich nie wyraził obawy, iż jego dziecko może być zaangażowane w nielegalne działania w internecie.

* Badania przeprowadzone przez firmę Panda Security w okresie między styczniem a kwietniem 2009 r. wśród użytkowników rozwiązań Panda Security oraz tych, którzy z nich nie korzystają.

Grupa badana: Młodzi ludzie pomiędzy 15 a 18 rokiem życia

Wielkość i rozkład grupy badanej: Reprezentatywne 4091 nastolatków pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Ankieta została przeprowadzona on-line. Badani byli zapraszani do wzięcia udziału w niej drogą e-mailową.

O firmie Panda Security

Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 19 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

Panda Security jako pierwsza firma na rynku wdrożyła nową koncepcję ochrony, gdzie każdy użytkownik bierze udział w walce ze złośliwym oprogramowaniem, przesyłając na serwery Panda dane na temat nowych zagrożeń. Zaimplementowana technologia, zwana Kolektywną Inteligencją zmniejsza wykorzystanie przepustowości przez poszczególne komputery, zapewniając przy tym szybszą i pełniejszą ochronę. Panda Antivirus Pro 2009, Panda Internet Security 2009 oraz Panda Global Protection 2009 to nowa era w dziedzinie zabezpieczeń. Kolektywna Inteligencja funkcjonuje jako baza danych online działająca w czasie rzeczywistym, w której przechowywana jest większość plików sygnatur. Dzięki temu punkty końcowe są obciążone jedynie ich niewielką częścią.

W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po ośmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (2)

  • avatar
    brokk 2009-05-25 20:34:19

    fakt. bardzo ciekawy artykuł. przerazajace jest to ze kolejne pokolenie jeszcze bedzie lepsze w te klocki

  • avatar
    bartolini 2009-05-25 10:04:06

    bardzo ciekawy art... aż przerażają liczby:( szkoda, że kolektywna inteligencja PANDY nie zastąpi ludzkiego rozumu...


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »