Moda » Biżuteria

Sugilit i czaroit - fioletowe kamienie a Diopsydy - ozdobne kamienie skałotwórcze

Sugilit i czaroit - fioletowe kamienie a Diopsydy - ozdobne kamienie skałotwórcze
Zobacz więcej zdjęć »
Sugilit i czaroit to dwa kamienie szlachetne, które charakteryzują się podobną fakturą i barwą. Sugilit pojawił się na rynku jubilerskim dość niedawno, bo dopiero kilka dekad temu.

            Sugilit i czaroit to dwa kamienie szlachetne, które charakteryzują się podobną fakturą i barwą. Sugilit pojawił się na rynku jubilerskim dość niedawno, bo dopiero kilka dekad temu. Znalazł uznanie nie tylko wśród jubilerów, ale również litoterapeutów, czyli osób, które specjalizują się w wykorzystywaniu potencjału minerałów w leczeniu różnych schorzeń. Sugilit jest stosowany, w celu poprawy kondycji pęcherzyka żółciowego i wątroby. Warto wiedzieć, że wpływa korzystnie na pozytywne myślenie. Wywodzi się z zasadowych skał magmowych. Rzadko występuje w przyrodzie. Najcenniejsze okazy są poddawane obróbce jubilerskiej. Zanim powstanie biżuteria srebrna lub złota z sugilitu, jubiler stosuje szlif kabiszonowy lub fasetkowy, aby wydobyć naturalne piękno kamienia. Fioletowy odcień sugilitu i srebro tworzą harmonijne połączenie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

            Czaroit również pojawił się na rynku jubilerskim dość niedawno, w porównaniu z innymi kamieniami szlachetnymi. Zaistniał w latach 50. ubiegłego wieku. Podobnie jak sugilit, pochodzi z zasadowych skał magmowych. Może przybrać różne odcienie z gamy odcieni fioletu. Różnicuje się go z sugilitem w oparciu o cechy indywidualne minerałów, takie jak twardość, gęstość i właściwości optyczne. Kamień jest stosunkowo podatny na uszkodzenia mechaniczne. Znacznie częściej niż w jubilerstwie stosuje się go w sztuce użytkowej. Nie występuje często w przyrodzie. W przeciwieństwie do sugilitu nie jest wykorzystywany w litoterapii.

 

            Diopsydy należą do grona kamieni ozdobnych, jednak w tej roli są rzadko wykorzystywane. Wśród mineralogów uchodzą raczej za ważne minerały skałotwórcze. Występują w skałach magmowych i metamorficznych oraz w aluwiach. Diopsydy o pewnej wartości gemmologicznej pochodzą ze Sri Lanki, Myanmaru i Indii. W Myanmarze wydobywa się zielone i żółte kamienie, które dodatkowo wykazują efekt kociego oka. W Indiach zaś są wydobywane czarne kamienie, które charakteryzują się asteryzmem. Kolczyki i zawieszki są wykonywane z diopsydów oszlifowanych fasetkowo lub kaboszonowo. Diopsyd może być łatwo pomylony z hiddenitem, oliwinem i wezuwianem. Nie ma natomiast żadnych imitacji, zapewne dlatego, że na rynku jubilerskim nie istnieje na nie tak duże zapotrzebowanie, jak na diamenty i inne kamienie szlachetne należące do grona najbardziej znanych.

            Niektóre diopsydy charakteryzują się wysoką zawartością chromu. Należą one do odmiany określanej diopsydem chromowym. Występują w skałach magmowych i metamorficznych. Bardzo łatwo pomylić je ze szmaragdem, ponieważ mają podobny kolor. Charakteryzują się szklistym i tłustym połyskiem. Niektóre okazy wykazują efekt kociego oka, ale należą one do rzadko spotykanych. Diopsyd chromowy jest rozpoznawany w oparciu o takie cechy, jak właściwości optyczne gęstość i twardość. W przypadku tej odmiany diopsydu należy wspomnieć o imitacji. Niecertyfikowana biżuteria wykonana rzekomo z diopsydu chromowego może być wykonana z jego imitacji, której rolę pełni barwione szkło. Osoby posiadające biżuterię wykonaną z diopsydu chromowego powinny pamiętać o tym, że jest to minerał o niskiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Można go czyścić wodą z odrobiną mydła.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Michelson Diamonds Sp. z o.o.
http://www.michelson.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »