Firma » Praca

Świadczenia pracownicze – czym są oraz jak je ująć prawidłowo w księgach?

Świadczenia pracownicze – czym są oraz jak je ująć prawidłowo w księgach?
Zobacz więcej zdjęć »
Zgodnie z przepisami, każdy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty na rzecz pracowników wielu różnych świadczeń. Oczywiście oprócz tych, które ma obowiązek wypłacić, często aby zmotywować pracownika pracy, decyduje się także na wypłatę świadczeń dodatkowe.

Zgodnie z przepisami, każdy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty na rzecz pracowników wielu różnych świadczeń. Oczywiście oprócz tych, które ma obowiązek wypłacić, często aby zmotywować pracownika pracy, decyduje się także na wypłatę świadczeń dodatkowe.
Co można uznać za świadczenia pracownicze oraz w jaki prawidłowy sposób należy je ująć w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa?

Co to są świadczenia pracownicze?

Świadczeniami pracowniczymi mogą być różnego rodzaju świadczenia, które są oferowane pracownikowi w zamian za wykonywaną przez niego pracę. Możemy je podzielić na świadczenia obowiązkowe i nieobowiązkowe. Do świadczeń obowiązkowych, które pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom są miedzy innymi: odzież robocza lub ochronna, ekwiwalenty na pranie odzieży, posiłki regeneracyjne oraz napoje dla pracujących w szczególnie trudnych warunkach, środki czystości oraz badania lekarskie. Jeżeli chodzi natomiast o świadczenia dodatkowe, mogą to być: opieka lekarska, telefon i samochód służbowy, pokrycie kosztów dojazdu do pracy, paczki i bony, kursy, szkolenia, studia, a także opłata za wynajem mieszkania. Wszelkie świadczenia pracownicze są kosztem dla pracodawcy, lecz niestety nie wszystkie nmozna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wliczyć w koszty możemy jedynie te świadczenia, których cel zostanie przez nas odpowiednio uzasadniony.

Inne rodzaje świadczeń

Następnym rodzajem świadczeń są świadczenia krótkoterminowe i długoterminowe. Do pierwszych z nich oczywiście zaliczamy wynagrodzenia pracowników, składki na ubezpieczenia, płatne urlopy, premie i nagrody. Świadczeniami długoterminowymi są wszelkie nagrody jubileuszowe. W przypadku rozwiązania stosunku pracy, pracownikowi również przysługuje świadczenie z tytułu podjętej przez niego decyzji. Jeśli chodzi o świadczenia wypłacane po okresie zatrudnienia, są nimi świadczenia emerytalne, bądź ubezpieczenie na życie lub opieka lekarska. Pracodawca, powinien także utworzyć rezerwę na przyszłe świadczenia pracownicze. Najczęściej są one tworzone dla niewykorzystanych urlopów, czy nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych.

Jak ująć świadczenia pracownicze w Księgach Rachunkowych?

Świadczenia krótkoterminowe oraz wypłacane po okresie zatrudnienia należy ująć jako koszty bieżącego okresu, a świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy, jako koszt powinno się ująć od razu. W przypadku świadczeń długoterminowych, powinno się aktuarialne ująć zysk i stratę, a także całkowitą wartość kosztów minionego zatrudnienia. Jeśli chodzi o wynagrodzenia pracowników, to w kwocie brutto, wraz ze składkami ZUS i zaliczkami na podatek, należy zaksięgować w kolumnie nr 12 KPiR. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, czy o dzieło, jak i umowy zlecenie. Międzynarodowym standardem rachunkowości w obszarze świadczeń pracowniczych jest standard MSR 19 „Świadczenia pracownicze”, który precyzyjnie określa ich ujęcie księgowe.

Więcej informacji z zakresu kadr i płac na naszym portalu: http://outsourcing-kip.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Outsourcing kadry i płace
http://outsourcing-kip.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 3 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »