Firma » Finanse

Szacunki CPI za czerwiec

Szacunki CPI za czerwiec
Zobacz więcej zdjęć »
W środę MinFin pokaże szacunki CPI za czerwiec. Znowu dużo tarcia w spadkowym ruchu inflacji.

W tym tygodniu zobaczymy szacunki Ministerstwa Finansów dotyczące inflacji w czerwcu.

Według nas po szczycie na poziomie 4,0%r/r w kwietniu i zejściu do 3,6%r/r w maju inflacja może napotkać dużo tarcia przy próbie kontynuowania ruchu w dół. Co prawda, spowolnienie popytu wewnętrznego działa w tą stronę, ale jego efekt został w czerwcu przysłonięty wzrostami cen paliw.

Jeśli chodzi o wskaźnik PMI dla przemysłu przetwórczego w Polsce, to możemy zobaczyć kolejną odsłonę z cyklu „nieco w górę, ale wciąż zostajemy na niskich poziomach", tak jak to miało miejsce w Niemiczech (indeks Ifo odnotował w czerwcu wzrost). W maju PMI dotarł do 42,9pkt. W czerwcu możemy zobaczyć przejście powyżej 43pkt, przy czym jest to miesiąc, w którym zwykle rejestrowana jest poprawa (o ok. 0,3pkt) w tym opartym o badania ankietowe wskaźniku. Z drugiej strony pogoda tym razem nie dopisała, co może zaburzyć naturalną sezonowość wskaźnika.

Co to znaczy: Tempo spadku inflacji zostało tymczasowo zahamowane a PMI zapewne znów lekko w górę. Do kolejnej obniżki stóp może dojść po miesięcznej przerwie.

Raport o inflacji
NBP prezentuje raport o inflacji, który został opublikowany w piątek

Nowa projekcja inflacji pokazała CPI wewnątrz pasma dopuszczalnych odchyleń od celu w całym obejmowanym analizą okresie. W 2poł10 inflacja zbliżyć się ma do dolnego ograniczenia (1,5%r/r) i to mogło pomóc RPP w podjęciu decyzji o obniżeniu stóp na posiedzeniu w ubiegłym tygodniu, szczególnie gdy projekcja PKB podkreśliła szkodliwość globalnego spowolnienia dla polskiej gospodarki - ścieżka obniżyła się o ok. 1pkt. proc. w niemal całym horyzoncie czasowym, (przecięcie linii jest dopiero w 3kw11).

Co to znaczy: Projekcja nie pokazuje szybkiego odbicia gospodarczego zostawiając przy tym trochę pola dla obniżek stóp.

Zespół analiz makroekonomicznych

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki, Grzegorz OgonekRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »