Dom » Budownictwo

Szkło SunGuard® - LEEDer w budownictwie zrównoważonym

Szkło SunGuard® - LEEDer w budownictwie zrównoważonym
Zobacz więcej zdjęć »
„Zielone” budownictwo staje się coraz popularniejszym trendem inwestycyjnym. Zrównoważone budynki są nie tylko tańsze w utrzymaniu i przyjazne środowisku i użytkownikom, ale również atrakcyjne pod względem marketingowym, co ułatwia sprzedaż i wynajem powierzchni.

Jednym z wiodących standardów budownictwa zrównoważonego jest system LEED pozwalający na ocenę efektywności energetycznej budynków i ich wpływu na środowisko naturalne. Pierwszym budynkiem w Polsce z certyfikatem LEED Gold w kategorii Core & Shell jest warszawski biurowiec Zebra Tower, do którego szkło SunGuard® dostarczył Guardian Częstochowa.

Ocena budynku w systemie LEED opiera się na pięciu podstawowych i dwóch dodatkowych kategoriach. Główne z nich to zrównoważona lokalizacja, efektywne wykorzystanie zasobów wodnych, energia i atmosfera oraz materiały i zasoby, a do pobocznych zaliczają się innowacyjność projektu oraz priorytety regionalne. Na punktację w pięciu z wymienionych siedmiu kategorii istotny wpływ ma rodzaj szkła architektonicznego.

 

Korzyści Zebra(ne) pod jednym dachem 

Budynek Zebra Tower to nowoczesny biurowiec o powierzchni sięgającej 17 tys. m2. Dzięki innowacyjnym technologiom zastosowanym przy jego budowie charakteryzuje się on niskimi kosztami operacyjnymi, komfortem i bezpieczeństwem użytkowania, a także zmniejszonym wpływem na środowisko naturalne. Uzyskanie złotego certyfikatu LEED było możliwe m. in. dzięki wykorzystaniu szkła kontroli słonecznej SunGuard®, które pozwala na optymalizację wydajności energetycznej, zwiększenie wykorzystania surowców wtórnych, polepsza jakość światła wewnątrz budynku oraz jest innowacyjne pod względem architektonicznym. Odpowiednio dobrane szkło tego rodzaju może odpowiadać nawet za 34 punkty w systemie LEED 

(a już 40 pkt pozwala na uzyskanie certyfikatu).

Dostarczone przez firmę Guardian architektoniczne szkło powlekane SunGuard® High Selective 62/34 (#2)  na szkle bazowym float ExtraClear charakteryzuje się wysoką transmisją światła widzialnego na poziomie 62% i wartością g równą 34% wg normy EN410 i zapewnia obicie światła na poziomie 15%. 

  „Selektywne kontrolowanie spektrum światła słonecznego docierającego do wnętrz budynków to jedno z kluczowych wyzwań stojących przed producentami szkła architektonicznego. Istotne jest bowiem, aby zatrzymać jak największą ilość energii słonecznej dostającej się do pomieszczenia przez przeszklenia, przy równoczesnym przepuszczeniu światła widzialnego. W ten sposób unikamy nagrzewania się wnętrz w gorące dni, a jednocześnie zapewniamy naturalne oświetlenie przestrzeni” – mówi Tomasz Gelio, Dyrektor Marketingu Guardian Częstochowa. „Szkło SunGuard® sprawdza się doskonale w tej roli i znacznie ułatwia konstruktorom zdobywanie punktów w systemie LEED” – dodaje ekspert.

System punktacji LEED

Aby uzyskać certyfikat systemu LEED, budynek musi uzyskać przynajmniej 40 z 110 możliwych do uzyskania punktów. Możliwe są również wyższe poziomy zgodności, jak ukazano poniżej. 

 

Poziom zgodności

Punkty LEED

Certyfikacja

40 - 49

Certyfikat Srebrny

50 - 59

Certyfikat Złoty

60 - 79

Certyfikat Platynowy

80 - 110


Pomimo, że system certyfikacji LEED nie odnosi się do  poszczególnych wyrobów, zastosowanie szkła architektonicznego SunGuard® może zapewnić uzyskanie nawet do 34 punktów LEED. 
 
 

Kategoria LEED

Element punktowany LEED

Punkty do uzyskania

Energia i atmosfera

Element punktowany 1:

Optymalizacja wydajności energetycznej

1-19

Materiały i zasoby

Element punktowany  4:

Materiały po recyklingu 

1- 4

Element punktowany   5:

Materiały regionalne 

Jakość środowiska wewnętrznego 

Element punktowany  8.1 i 8.2: Światło słoneczne i widok

1- 2

Innowacyjność projektu 

Element punktowany  1:

Innowacyjność projektu

1- 5

Priorytety regionalne 

Element punktowany  1:

Priorytet regionalny*

1- 4

Ogółem

Do 34


*  wyłącznie projekty realizowane w USA mogą być oceniane w kategorii priorytetu regionalnego

 Firma Guardian Częstochowa powstała w 2002 r. i jest jedną z najnowocześniejszych hut szkła na świecie oraz czołowym producentem szkła architektonicznego w Polsce. Przedsiębiorstwo dysponuje najnowszymi technologiami w dziedzinie produkcji szkła i przetwórstwa szkła płaskiego. Zakład produkuje szkło float o grubościach od 3 mm do 12 mm oraz szkło powlekane w oparciu o technikę rozpylania magnetronowego. Guardian Częstochowa zatrudnia ponad 330 osób i jest częścią Guardian Industries Corp. z siedzibą w USA.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »