Kultura, sztuka » Kultura

Sztuka miasta wraca do Centrum Praskiego Koneser. Najwięksi twórcy street artu już od początku lipca

Sztuka miasta wraca do Centrum Praskiego Koneser. Najwięksi twórcy street artu już od początku lipca
Zobacz więcej zdjęć »
Dwie wystawy pełne street artu, spotkania z najwybitniejszymi artystami i znawcami sztuki miejskiej, a także strefa kreatywna. To wszystko czeka na miłośników kultury ulicznej podczas Urban Art Area w Centrum Praskim Koneser.

W większości bezpłatny cykl wydarzeń, będących częścią Festiwalowego Lata Konesera, rozpocznie się już na początku lipca i potrwa aż do końca sierpnia. Organizatorem Urban Art Area jest Leonarda Art Gallery.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Tegoroczna odsłona Urban Art Area to wiele różnorodnych wydarzeń. Na początek - wystawa Urban Art Gallery w Butelkowni na terenie Centrum Praskiego Koneser (8 lipca - 4 sierpnia, godz. 13.00-20.00). Tam na niemal 1000 mkw. powierzchni czekać będą prace ponad 50 wyjątkowych artystów. Wśród nich są między innymi: Chazme, SEPE, Proembrion, NORIAKI, NAWER, PENER, CEKAS, Fruit of the Lump, Krik Kong, Czarnobyl, Nespoon, Tank Petrol czy Młody Dron. Dużym wydarzeniem będzie również obecność na wystawie certyfikowanego plakatu ikony street artu - Banksy'ego.

- Cieszymy się, że Urban Art Area już po raz drugi zagości w klimatycznej przestrzeni Centrum Praskiego Koneser. To miejsce niezwykle przyjazne dla sztuki, w różnych jej wymiarach. Każdy, kto odwiedzi Konesera, będzie mógł zapoznać się z twórczością przede wszystkim rodzimych artystów, którzy poza granicami naszego kraju są znacznie bardziej rozpoznawalni i doceniani niż w Polsce. Urban Art Area jest szansą na zaznajomienie się z największymi przedstawicielami sztuki miejskiej - mówi Leonarda Szwed-Strużyńska, organizatorka wystawy, założycielka Leonarda Art Gallery.

Wśród prac prezentowanych w Butelkowni znajdą się oryginalne obrazy na płótnie, instalacje, rzeźby, grafiki i sitodruki. Wstęp na tę część wystawy jest płatny (35 złotych, bilety dostępne są w serwisach GoingApp.pl oraz EmpikBilety.pl oraz na miejscu). Co warto zaznaczyć, obecne na tej ekspozycji prace będą dostępne w sprzedaży. Oprócz tego, całkowicie bezpłatnie wszyscy chętni będą mogli podziwiać murale i graffiti, które będą powstawać „na żywo" na specjalnie ustawionych, wielkoformatowych ściankach (nawet rozmiarze 5x2,5m) w przestrzeni otwartej Centrum Praskiego Koneser (2 lipca - 31 sierpnia).

- Centrum Praskie Koneser jest otwarte na wiele rodzajów sztuki. W naszej przestrzeni obecnie gości sztuka fantastyczna, z pracami Zdzisława Beksińskiego czy Jerzego Dudy-Gracza czy już niebawem otwarte zostanie Laboratorium Rzeźby, czyli największy, komercyjny przegląd polskiej rzeźby. Jest też miejsce dla przedstawicieli sztuki miejskiej, która jest znacznie szersza niż graffiti czy murale. To również dzieła sztuki, które każdy może mieć swoim domu - podkreśla Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.

Dopełnieniem licznych atrakcji tegorocznej, drugiej edycji wydarzenia jest Strefa kreatywna Urban Art Area. W jej ramach zaplanowano aż cztery bezpłatne (obowiązują zapisy) spotkania twórcze, podczas których razem z artystami będzie można poznać tajniki street artu :  

  • 9 lipca, godz. 12.00-15.00 - Mural. Prowadzenie: członkowie kolektywu „Remonty Warszawa" - Igor (Niebieski Robi Kreski) Rudziński oraz Łukasz (Luksprzeziks) Kundzicz. W programie m.in. tworzenie własnych murali;
  • 16 lipca, godz. 12.00-15.00 - Szablon. Prowadzenie: Wojciech (Taki Myk) Wiśniewski. W programie m.in. praktyczne wskazówki dot. wykonywania szablonów (w ten sposób tworzy np. Banksy!) i tworzenie własnych projektów;
  • 23 lipca, godz. 12.00-15.00 - Vlepka. Prowadzenie: członkowie kolektywu „Remonty Warszawa" - Dorota (Miss Dorys) Cieślik, Igor (Niebieski Robi Kreski) Rudziński i Łukasz (Luksprzeziks) Kundzicz. W programie pokaz technik i materiałów używanych przy tworzeniu vlepek oraz prezentacja najsłynniejszych prac;
  • 30 lipca, godz. 12.00-15.00 - Komiks. Prowadzenie: Krzysztof Garula, założyciel Galerii Komiksu PolishComicArt.pl. W programie prezentacja komiksów i rysunków polskich rysowników, którzy również objaśnią zasady tworzenia popularnych opowiadań obrazkowych.

Specjalnym gościem tegorocznej edycji Urban Art Area będzie Piotr (SIR) Gierałtowski - jeden z pierwszych polskich twórców graffiti i propagator Urban Art. To również pomysłodawca udostępnienia artystom kultowego już muru toru wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. Dziś Piotr Gierałtowski jest międzynarodowej sławy architektem - jego pracownia zasłynęła między innymi realizacją najnowocześniejszych przestrzeni kinowych (w Dubaju, Budapeszcie czy Warszawie). Spotkanie z SIR-em odbędzie się 10 lipca o godz. 20.00.

Częścią Urban Art Area jest również wystawa „Pole Wiatraków", dostępna bezpłatnie na placu Konesera (od 7 lipca). To cykl rzeźb kinetycznych, przygotowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W ramach inicjatywy zostanie zaprezentowanych łącznie 19 kompozycji przestrzennych, wyniesionych na wysokość od 2 do 4 metrów. To różnorodność form przestrzennych, palety barw, materiałów wykonania (od stali, przez lustra po tkaniny odzieżowe) i rozwiązań kompozycyjnych.

Więcej informacji o wydarzeniach Festiwalowego Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie's, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Sztuki Fantastycznej, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery oraz Zwierz.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »