Gospodarka » Przemysł

Sztuka podziału surowców wtórnych – o czym należy pamiętać segregując odpady?

Sztuka podziału surowców wtórnych – o czym należy pamiętać segregując odpady?
Zobacz więcej zdjęć »
Wysokie standardy w kwestii ochrony środowiska, obiekty budowane z najnowszych materiałów i nowoczesny system zagospodarowania odpadów. Do tego harmonogram odbioru odpadów dopasowany do potrzeb lokalnej społeczności – to jednak nie wszystko.

Gospodarka odpadami wymaga ścisłej współpracy mieszkańców z podmiotami odpowiedzialnymi za odbiór odpadów.  Przedstawiciele Urzędu Miasta Racibórz oraz konsorcjum firm PUK „EMPOL” i PK  Racibórz przypominają o odpowiedniej segregacji surowców wtórnych. 


Warto przypomnieć, że instalacje przetwarzania odpadów, to inwestycje umożliwiające mechaniczno- biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych. Głównym celem ich funkcjonowania jest profesjonalne i przyjazne środowisku zagospodarowanie odpadów oraz wzrost poziomu recyclingu surowców wtórnych.

Do Tanga trzeba dwojga 
Jednak nowoczesne urządzenia, dopasowany do potrzeb mieszkańców harmonogram, to wciąż za mało. Przede wszystkim potrzebna jest świadomość i mobilizacja mieszkańców w sferze segregacji odpadów. Jak zatem dobrze posegregować odpady? Na terenie Raciborza przyjęto 3 rodzaje pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na posesjach, w zorganizowanych systemach zbiórki oraz na drogach publicznych: kolor niebieski- papier, żółty- tworzywa sztuczne i metale, zielony- szkło kolorowe. 

Przypomnijmy, że do niebieskiego pojemnika/ worka wrzucamy: papier i tektury, w szczególności opakowania papierowe i kartonowe, czasopisma, katalogi, zeszyty, książki wolne od zszywek i innych części metalowych. Nie wrzucamy natomiast: zabrudzonego i tłustego papieru, pergaminu, kalek, folii i artykułów higienicznych. 

Odpady szklane należy wyrzucać do pojemnika/worka w kolorze zielonym. W szczególności opakowania szklane – butelki, słoiki, stłuczki szklane wolne od zanieczyszczeń metalowych i tworzyw sztucznych. Nie wrzucamy: luster, szyb samochodowych, porcelany, ceramiki, szkieł okiennych, szkieł kryształowych, naczyń żaroodpornych czy świetlówek. 

Kolorem żółtym oznaczono pojemniki i worki do zbiórki selektywnej plastiku i metalu. Tutaj wrzucać należy: opakowania z tworzyw sztucznych- butelki po napojach, płynach do mycia i prania; opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, ze styropianu, folie, reklamówki, nakrętki; puszki aluminiowe po konserwach lub napojach; kapsle; zakrętki słoików; folie aluminiowe; złom metalowy; metale kolorowe; zabawki i elementy zabawek oraz kartoniki typu TetraPack po sokach czy mleku. Do żółtego pojemnika nie należy wrzucać: zużytego sprzętu RTV i AGD, strzykawek, zabawek elektronicznych. Igieł, pieluch jednorazowych, baterii i akumulatorów; nieopróżnione pojemniki po lekach, farbach, lakierach czy olejach oraz innych zanieczyszczeń po substancjach niebezpiecznych. 

Osoby, które lubią rozrywkę i chcą mieć pewność, że dobrze segregują odpady mogą sprawdzić swoje siły w grze komputerowej, dostępnej pod linkiem: https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/Gra_edukacyjna_Segreguj_odpady. Lekka, przyjemna forma zabawy połączonej z edukacją, to ciekawa rozrywka dla całej rodziny. 

***
Autor tekstu i zdjęcia: JUSTYNA KORZENIAK/ ADVENTURE MEDIA
Zdjęcia: Archiwum PUK „EMPOL” i Justyna Korzeniak Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Marek Wzorek | Empik Bonarka
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »