Technologie » Komputery

Technologia dotykowa podbija świat

Technologia dotykowa podbija świat
Zobacz więcej zdjęć »
Kiedyś znane tylko z targów branży IT, dziś dostępne niemal w każdym sklepie. Gadżety wykorzystujące technologie dotykowe stają się współczesnym wyznacznikiem standardu i wygody.

Mobilne urządzenia, takie jak mp4, GPS czy telefony komórkowe coraz częściej opierają się właśnie na tego typu rozwiązaniach. Niecodzienna technika przekłada się również na zainteresowanie konsumentów - im więcej technologicznych niespodzianek, tym lepiej.

Aby sprawdzić, czy gadżety wykorzystujące panele dotykowe są popularne, wystarczy spojrzeć na oferty sklepów i aukcji internetowych. Rynkowa nisza nadal panująca w tym segmencie gospodarki, to nie lada wyzwanie dla producentów oferujących wielozadanianiowe multimedialne produkty. Nic więc dziwnego, że niewielkich rozmiarów wyświetlacze reagujące na dotyk to obecnie największy hit, coraz ambitniej stosowany w telefonach komórkowych, smartphonach, laptopach oraz innych urządzeniach służących do odtwarzania dźwięku i obrazu.

Plusów płynących z zastosowania ekranów reagujących na dotyk jest wiele. Po pierwsze nawigacja takiego urządzenia jest łatwiejsza i szybsza, po drugie właśnie dzięki temu nawet przy zastosowaniu 3 calowych wyświetlaczy sprzęt zachowuje kieszonkowe rozmiary. Zmiany trendów widoczne są na przykładzie urządzeń iBOX'a - kiedyś oferowano klasyczne mp4, dziś takie urządzenia coraz bardziej przypominają portable multimedia player, a więc wszechstronne odtwarzacze mediów cyfrowych . Producenci skłaniają się dziś do tworzenia modeli przeznaczonych do zadań specjalnych. Obecnie konkretny produkt ciężko jest zaklasyfikować do jednej kategorii - urządzenia łączą w sobie zalety mp4, mapy GPS oraz zewnętrznej pamięci danych.

Przykładem opisanych wyżej rozwiązań jest odtwarzacz iBOX Eclipse. Jak zauważa Łukasz Styliński z Impet Computers „W przypadku takich urządzeń udało się osiągnąć konsensus między wydajnością sprzętu oraz jakością przekazu. Pomimo, że odtwarzacz posiada duży 2,4 calowy ekran dotykowy, absorbujący wiele mocy, to jednak urządzenie działa nawet do 13 godzin. Jeżeli chodzi o tego typu technologię to prawdziwy sukces". Parametry sprzętu dla wielu użytkowników pełnią kluczową rolę. Ładowność oraz moc akumulatora to problem, który od dłuższego czasu jest przedmiotem prac specjalistów. Najlepsze rynkowe produkty są obecnie w stanie działać przez kilkanaście godzin bez konieczności ładowania sprzętu. Dla porównania, w przypadku klasycznych urządzeń wykorzystujących technologię dotykową, ten czas waha się w granicach od 6 do 10 godzin.

Oczekiwania konsumentów idą w parze z badaniami nad udoskonaleniem technologii. Nowoczesne akumulatory, jak na przykład Li -poly, pozwalają na wielogodzinne użytkowanie sprzętu, co jeszcze kilka miesięcy temu pozostawało w sferze marzeń. Nie bez znaczenia jest również funkcjonalność urządzeń - system zarządzania plikami zastosowany w odtwarzaczach iBOX umożliwia dostosowanie opcji do swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu urządzenie staje się bardziej spersonalizowane, umożliwiając użytkownikowi niemal intuicyjną nawigację.

Jak w rozmowie tłumaczy Łukasz Styliński z Impet Computers, nowoczesne urządzenia łączą w sobie coraz więcej funkcji. Odtwarzacz mp4 nie jest już tylko przeglądarką zdjęć i filmów, ale również nośnikiem, za pomocą którego możemy na przykład przeczytać e-booka w formacie TXT, zmieniając przy tym wielkość i kolor czcionki. To co stanowi nowość to cena - jeszcze w ubiegłym roku, takie aplikacje były kosztowne, dziś są one dostępne dla przeciętnego klienta.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

uniemiec

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »