Kultura » Kultura
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – ostatnie dni na obejrzenie wystawy!
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Premier Tomasz Arciszewski był wybitną postacią na polskiej oraz międzynarodowej arenie politycznej. Cieszył się ogromnym autorytetem nie tylko partyjnych kolegów, ale także osób deklarujących zupełnie przeciwstawne poglądy. Wynikało to przede wszystkim z odwagi, którą wykazywał się premier Tomasz Arciszewski – zarówno w życiu osobistym, jak i w karierze zawodowej, zwłaszcza politycznej. Był „człowiekiem od zadań specjalnych”, co znakomicie potwierdza fakt stworzenia przez niego rządu 29 listopada 1944 roku, po ustąpieniu ze stanowiska Stanisława Mikołajczyka.
– Tomasz Arciszewski był człowiekiem wybitnym, był człowiekiem kilku epok, był człowiekiem, który darzony był ogromnym szacunkiem na polskiej scenie politycznej. Był tak ogromnym autorytetem, że kiedy w Polskiej Partii Socjalistycznej na emigracji doszło do rozbicia i sporów, to choć niektórzy ważni politycy, z głośnymi nazwiskami, nie zgadzali się z Arciszewskim, nie artykułowali swoich opozycyjnych poglądów głośno przez szacunek dla tego człowieka – mówił podczas wernisażu wystawy jej autor, dr hab. Jarosław Rabiński, prof. ucz.
Ekspozycja, którą przygotował Instytut De Republica, składa się z piętnastu wielkoformatowych plansz, które zostały opracowane w języku polskim oraz angielskim. Każda z nich opisuje konkretny etap życia lub działalności politycznej premiera Tomasza Arciszewskiego. Co warte podkreślenia, do przygotowania wystawy wykorzystano dziesiątki niepublikowanych do tej pory fotografii, pochodzących między innymi z prywatnego archiwum wnuka premiera Tomasza Arciszewskiego, jak również Instytutu Polskiego w Londynie oraz Wojskowego Biura Historycznego. Autorem scenariusza wystawy jest dr hab. Jarosław Rabiński, prof. ucz., konsultacji merytorycznych udzielił prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow.
Wystawę „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” można oglądać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (przy Al. Ujazdowskich w Warszawie).
Nadesłał:
InstytutDeRepublica
|
Komentarze (0)