Rozrywka i wypoczynek » Sport

Trening fizyczny to podstawa, czyli jak zostać golfistą

Trening fizyczny to podstawa, czyli jak zostać golfistą
Zobacz więcej zdjęć »
Choć według opinii większości osób golf to sport zarezerwowany dla ludzi zamożnych, to zainteresowanie nim w Polsce rośnie z sezonu na sezon. Mylne jest jednak wrażenie, że ten sport nie wymaga przygotowania fizycznego. Warto bowiem pamiętać, że kontuzje zdarzają się także wśród golfistów.

Podczas uderzenia w piłkę główka kija osiąga prędkość dochodzącą do 100 km/h. Obecnie kije golfowe są coraz lżejsze, jednak wstrząs i tak rozchodzi się po całym układzie kostnym. Gwałtownemu naprężeniu ulegają też więzadła i mięśnie. Choć ogromne znaczenie przy unikaniu kontuzji ma właściwa technika gry, to ciało gracza również musi być odpowiednio przygotowane.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Sztuka zamachu

 

Dla niewtajemniczonych istota golfa sprowadza się tylko do precyzyjnego machania kijem. Trzeba jednak pamiętać, że nawet precyzja nie bierze się znikąd. Zależy ona w dużym stopniu od praktyki, czyli od liczby oddanych strzałów. Jednak by piłka poleciała wystarczająco daleko, w ruch musi ją wprawić odpowiednio przygotowane ciało gracza. – Wiele osób nieposiadających jeszcze dużego doświadczenia w tej dyscyplinie sportu uważa, że w golfie liczy się wyłącznie uderzenie. Tymczasem właściwe pod względem technicznym uderzenie nie wymaga dużej siły – liczy się jednak prawidłowa stabilizacja ciała – mówi Marta Makowiecka, koordynator działu fitness poznańskiego klubu Fabryka Formy, który właśnie udostępnił specjalną Strefę Golfa. – Przygotowując się do uprawiania golfa istotne więc będzie poprawianie gibkości, wytrzymałości i równowagi gracza, podczas gdy ćwiczenie szpagatów czy typowy trening siłowy raczej mu się nie przydadzą – dodaje.

Pamiętajmy, że na precyzję uderzenia przekłada się odpowiednia stabilizacja tułowia. – Z tego względu prawidłowy trening powinien zawierać ćwiczenia wykorzystujące tak zwane czucie głębokie. Jest to zmysł, który odgrywa kluczową rolę w golfie, ponieważ kompleksowo odpowiada za koordynację ruchową – wyjaśnia Marta Makowiecka z poznańskiego klubu Fabryka Formy. Poszczególne receptory czucia głębokiego rozmieszczone są w naszych mięśniach i ścięgnach. Dlatego właśnie dzięki właściwej pracy tego zmysłu wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny bez potrzeby spoglądania na nie.

 

Wiedza to podstawa

 

W wykonywaniu zamachu i uderzenia udział biorą praktycznie wszystkie części ciała golfisty: od nadgarstków, poprzez łokcie, ramiona, grzbiet, brzuch, nogi, aż po same stopy. Aby wzmocnić partie mięśni najbardziej zaangażowane podczas gry w golfa istotne jest więc to, by specjalistyczne ćwiczenia zawierały elementy treningu funkcjonalnego. Inaczej mówiąc powinny one przygotowywać do konkretnych czynności czy ruchów, jakie gracz będzie wykonywał poza salą gimnastyczną. – W tak rozumianym treningu funkcjonalnym warto wykorzystywać piłki typu "peanut", piłki koszykowe, lekarskie, tenisowe, gumy, taśmy, a nawet ciężar własnego ciała – mówi Marta Makowiecka, koordynator działu fitness poznańskiego klubu Fabryka Formy.

Istnieje teza, że treningi amatorskie i niewłaściwie opracowane są w stanie ograniczyć elastyczność i sprężystość ruchu mięśni tak potrzebnych podczas gry w golfa. – Jest to po części prawda, ponieważ wykonywanie wielokrotnych powtórzeń ćwiczenia na przyrządzie niedobranym pod kątem potrzeb, a zwłaszcza takim, które nie pozwala na wykonanie ruchu w pełnym zakresie ruchomości kończyny, może faktycznie źle odbić się na grze zawodnika. Dlatego, podobnie jak przy każdym innym treningu, ważna jest wiedza, jakie ćwiczenia będą dla nas korzystne, i w jaki sposób należy wykonywać je poprawnie – wyjaśnia Marta Makowiecka z poznańskiego Centrum Fitness – Fabryka Formy. – Opracowane przez nas ćwiczenia dla golfistów opierają się przede wszystkim na testach i treningach personalnych. Dzięki temu cele są wyznaczane i dostosowywane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego gracza – dodaje.

 

Aby osiągnąć najlepsze efekty w golfie warto korzystać z pomocy i doświadczenia profesjonalnych instruktorów, którzy mogą dostosować trening do predyspozycji i potrzeb ćwiczącego. Właściwa analiza możliwości ciała pozwoli rozpocząć trening od odpowiedniej dawki ćwiczeń poprawiających stabilność partii organizmu narażonych podczas gry na największą eksploatację. Ma to decydujące znaczenie dla uniknięcia kontuzji, które przydarzają się graczom podchodzącym do gry bez odpowiedniego przygotowywania.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Radosław Radziszewski

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »