Technologie » Komputery

Trudne rozstanie: 41% użytkowników nadal korzysta z przestarzałych systemów operacyjnych

Trudne rozstanie: 41% użytkowników nadal korzysta z przestarzałych systemów operacyjnych
Zobacz więcej zdjęć »
Z badania firmy Kaspersky wynika, że wielu konsumentów oraz firm nadal korzysta z systemów operacyjnych, które nie są już wspierane lub zbliżają się do końca okresu wsparcia.

Chociaż dostępne są nowsze wersje, 41% konsumentów pozostaje przy Windowsie XP lub Windowsie 7. W przypadku bardzo małych firm odsetek ten wynosi 40%, natomiast dla małych i średnich firm oraz przedsiębiorstw48%. Sytuacja ta stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

W większości przypadków koniec cyklu życia systemu operacyjnego oznacza, że producent nie opublikuje już żadnych aktualizacji, w tym aktualizacji cyberbezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestępcy nie wykryją w nim nieznanych wcześniej luk. Luki te mogą zostać wykorzystane w cyberatakach, przed którymi użytkownicy, bez odpowiedniej łaty, nie będą w stanie się obronić. W celu oszacowania skali ryzyka badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali dostarczone przez użytkowników sieci Kaspersky Security Network (za ich zgodą) zanonimizowane dane dotyczące użytkowanej wersji systemu operacyjnego. Okazuje się, że czterech na 10 klientów nadal korzysta z przestarzałych systemów, w tym bardzo starych, takich jak Windows XP oraz Vista. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeśli chodzi o konkretne wersje wciąż używanych przestarzałych systemów operacyjnych, dwa procent konsumentów i jeden procent stacji roboczych w bardzo małych przedsiębiorstwach posiada Windowsa XP - system operacyjny, który nie jest wspierany już od 10 lat. Niecałe pół procenta konsumentów (0,3%) oraz bardzo małych firm (0,2%) nadal preferuje Windowsa Vistę, który przestał być oficjalnie wspierany siedem lat temu. Co ciekawe, niektórzy klienci indywidualni (1%) oraz firmy (0,6% bardzo małych firm oraz 0,4% podmiotów z sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw) nie skorzystały z darmowej aktualizacji do wersji Windows 8.1 i nadal używają Windowsa 8, który przestał być wspierany przez firmę Microsoft w styczniu 2016 r. 

Windows 7 wciąż jest popularny zarówno wśród klientów indywidualnych jak i firm. Chociaż jego przedłużony okres wsparcia kończy się w styczniu 2020 r., ponad jedna trzecia (38%) klientów indywidualnych oraz bardzo małych firm i 47% podmiotów z sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw nadal korzysta z tego systemu operacyjnego. 

Statystyki pokazują, że spory odsetek użytkowników, zarówno firm jak i konsumentów, nadal korzysta ze stacji roboczych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego, który jest przestarzały lub zbliża się do końca cyklu życia. Powszechne stosowanie systemu Windows 7 jest niepokojące, ponieważ za niecałe sześć miesięcy skończy się oficjalny okres jego wsparcia. Przyczyny zwlekania z aktualizacją mogą być różne: od wykorzystywania oprogramowania, które nie jest kompatybilne z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego, poprzez względy ekonomiczne po kwestię przyzwyczajenia się do danego systemu. Niemniej jednak niezałatany system operacyjny stanowi zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa, a koszt incydentu może być znacznie wyższy niż koszt aktualizacji. Dlatego zalecamy klientom, aby korzystali z obsługiwanych wersji systemów operacyjnych, a w okresie przejściowym pamiętali o dodatkowych narzędziach zabezpieczających - powiedział Aleksiej Pankratow, menedżer ds. rozwiązań przeznaczonych korporacji, Kaspersky. 

Firma Kaspersky zaleca konsumentom i firmom następujące działania w celu zabezpieczenia się przed zagrożeniami: 

·        Korzystaj z aktualnej wersji systemu operacyjnego z włączoną funkcją automatycznych aktualizacji.

·        W przypadku gdy aktualizacja do najnowszej wersji systemu operacyjnego nie jest możliwa, organizacje powinny uwzględnić ten wektor ataków w swoim modelu zagrożeń, oddzielając podatne na ataki węzły od reszty sieci jako jeden ze środków bezpieczeństwa. Warto także rozważyć zastosowanie rozwiązania bezpieczeństwa zaprojektowanego z myślą o przestarzałych systemach operacyjnych (np. Kaspersky Embedded Systems Security w przypadku korzystania z systemu Windows XP.

·        Stosuj rozwiązania oparte na wykrywaniu niebezpiecznego zachowania, wyposażone w technologie zapobiegania exploitom, takie jak Kaspersky Total SecurityKaspersky Endpoint Security for Business oraz Kaspersky Small Business Security, które pomagają ograniczyć ryzyko ataków na przestarzałe systemy operacyjne (Windows 7 oraz nowsze) przy użyciu exploitów, czyli szkodliwych narzędzi wykorzystujących luki w zabezpieczeniach.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »