Gospodarka » Żywność
Turecki kebab, król szybkich dań – jak przygotować go w domu?
Zobacz więcej zdjęć » |
Podstawą tego tradycyjnego dania jest oczywiście mięso – może to być zarówno baranina, jaki i cielęcina lub mięso drobiowe, lecz nigdy wieprzowina. Pieczone na pionowym rożnie, skrawane i podawane na talerzu z surówkami, serem owczym, różnymi sosami oraz turecką pitą lub z tradycyjnym chlebem bazlama. Jednak coraz bardziej popularne są wersje serwowane w picie lub zawijane w pszenne placki. Co ciekawe, kebab coraz częściej postrzegany jest jako potrawa o wiele zdrowsza niż inne szybkie posiłki na wynos – tę opinię zawdzięcza dużej ilości świeżych warzyw oraz coraz cieńszemu pieczywu, z którym jest podawany. A jak przygotować go w domu? To bardzo proste!
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Po pierwsze - mięso
Aby kebab był smaczny należy postawić na wysokiej jakości mięso. W daniu powinny znaleźć się jego dobrze wypieczone skrawki - można pokusić się o przygotowanie ich w domu na grillu lub w piekarniku. Należy pamiętać, aby dobrze je przyprawić.
Nie trzeba jednak się trudzić, ponieważ można kupić gotowe mięso do kebabu. Mogą to być specjalne świeże kotleciki z mielonej wołowiny bądź jagnięciny doprawione naszymi tureckimi przyprawami, których nie ma w polskich sklepach – mówi Cemre Yatur współwłaściciel sklepu mięsnego Harbi Meat w Warszawie. Można też kupić specjalnie przygotowane do zrobienia kebabu w domu mrożone, przyprawione i porcjowane kawałki kurczaka czy wołowiny. Pakowane są opakowania po 700 gramów, które wystarczą na obiad dla całej rodziny. Wybór należy do klienta. A mięso, zarówno świeże kotleciki, jak i mrożone skrawki wystarczy wrzucić na chwilę na patelnię i gotowe – dodaje Yatur.
Taka wołowina bądź drób zdecydowanie przyspiesza przyrządzanie domowego kababu.
Po drugie - pieczywo
Oczywiście kebab możemy serwować na talerzu z frytkami czy opiekanymi ziemniaczkami, ale równie dobrze, jak i nie lepiej smakuje podany w tradycyjnej tureckiej picie lub zawinięty w placku lawasz.
Kebab można zawijać także w tortillę, którą można kupić w sklepach z tureckim jedzeniem. Jest ona trochę grubsza od placka znanego z kuchni meksykańskiej, a także wyrabia się ją z mąki pszennej Durum, a nie kukurydzianej – mówi Cemre Yatur z Harbi Meat.
Jeśli amatorzy tureckich przysmaków mają ochotę na własne pieczywo to doskonale sprawdzi się drożdżowy chleb bazlama, który można zrobić w domu. Wystarczy zmieszać ze sobą kilka składników: mąkę pszenną, drożdże, wodę, kwaśną śmietanę lub jogurt turecki, trochę masła, sól i pieprz do smaku. Poczekać aż ciasto wyrośnie i usmażyć (bez tłuszczu) na patelni.
Po trzecie – sosy
Sosy to kolejny nieodzowny składnik tureckiego dania. Tradycyjnie kebab serwuje się z sosem na bazie tureckiego jogurtu ze świeżymi ziołami i czosnkiem przypominający w smaku grecki sos Tzatziki. Jednak jeśli wolimy bardziej wyraziste smaki to świetnym dodatkiem będzie sos ostry przygotowany z pomidorów (może to być również koncentrat), drobno posiekanej cebuli, czosnku i papryczki chilli w dużych ilościach.
Aby wzbogacić smak domowego kebabu możemy także dodać do niego turecki Ajvar – czyli sos z czerwonej papryki, bakłażanów i przypraw - dodaje Cemre Yatur z Harbi Meat.
Po czwarte – surówki i dodatki
Turecki kebab serwowany jest z surówką ze świeżych warzyw: czerwonej szatkowanej kapusty, sałaty lodowej, poszatkowanej cebuli (czerwonej) i pomidora doprawionych jedynie kilkoma kroplami oliwy z oliwek, solą i pieprzem.
Poszukiwacze orientalnych smaków mogą spróbować sałatki z posiekanej natki pietruszki, cebuli i rzodkiewki z dodatkiem cytryny i przyprawy sumak – zauważa Cemre Yatur. Tradycyjnie do kebabu podajemy także schłodzony ayran. To napój wytwarzany z jogurtu, który idealnie gasi pragnienie po zjedzeniu ostrego sosu – dodaje.
Gdy już przygotujemy składniki, pokroimy dodatki, a mięso będzie idealnie podgrzane – wystarczy wszystko włożyć do pity lub placka pszennego. Warstwy dania należy układać w następującej kolejności: surówka, mięso, sos. Tak przygotowana potrawa podbije serca nawet najbardziej wymagających fanów kuchni bliskowschodniej.
***
Harbi Meat to produkcja, ale też sprzedaż hurtowa i dystrybucja świeżego mięsa najwyższej jakości dla odbiorców na terenie Warszawy, a także ceniony przez Klientów sklep mięsny. Klientami sieci dystrybucyjnej są restauracje, lokale gastronomiczne i sklepy detaliczne. Harbi Meat oferuje najwyższej klasy mięso: zawsze świeżą i zdrową wołowinę, baraninę, cielęcinę, jagnięcinę oraz drób. Doskonali fachowcy oraz stosowanie nowoczesnych technologii i urządzeń, pozwala stale utrzymywać wysoki poziom produktów. To wszystko sprawia, że na stoły Klientów trafiają potrawy z mięsem halal najwyższej jakości. A to w każdej kuchni liczy się najbardziej.
Nadesłał:
AgencjaCore
|
Komentarze (0)