Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Twoja samochodowa apteczka – czy masz w niej wszystko?

Twoja samochodowa apteczka – czy masz w niej wszystko?
Zobacz więcej zdjęć »
Apteczka samochodowa - choć jeszcze nie jest obowiązkowa i nie reguluje jej kodeks drogowy, to może nam, jak i innym pasażerom, uratować życie. Co powinno się w niej znaleźć, aby móc śmiało stwierdzić, że jest się przygotowanym na każdą ewentualność?

Samochód to jeden z naszych podstawowych środków transportu. Oprócz przemieszczania się nim do i z pracy lub na zakupy, wybieramy się nim również w dalsze wycieczki, m.in. na urlop. W związku z tym w każdym z samochodów powinna znaleźć się apteczka. Choć jeszcze nie jest obowiązkowa i nie reguluje jej kodeks drogowy, to może nam, jak i innym pasażerom, uratować życie. Co powinno się w niej znaleźć, aby móc śmiało stwierdzić, że jest się przygotowanym na każdą ewentualność?

Po pierwsze: nie szkodzić

Do wypadków czy stłuczek dochodzi w różnych sytuacjach i miejscach, co sprawia, że odnoszone przez podróżnych urazy mają niejednorodny charakter. Dlatego zawartość samochodowej apteczki powinna być jak najbardziej uniwersalna.

Na pewno powinny się w niej znaleźć sterylne kompresy gazowe, bandaże oraz plastry. Dzięki nim możliwe będzie zabezpieczenie powierzchownych ran czy otarć. W związku z tym, że nawet w najbardziej zadbanych autach znajduje się wiele potencjalnych ogniw, mogących spowodować zakażenie, warto zaopatrzyć się również w odpowiednie środki dezynfekujące drobne rany i otarcia, jak maści z antybiotykami (np. MaxiBiotic), które wyeliminują ryzyko powstania zakażeń. Badania brytyjskich naukowców z Queen Mary University w Londynie dowodzą, że na kierownicy możne znaleźć się nawet dziewięć razy więcej bakterii niż na desce sedesowej w publicznej toalecie.

Obowiązkowym elementem wyposażenia apteczki samochodowej są także lateksowe rękawiczki ochronne. Dzięki nim każde podejmowane przez nas działanie będzie higieniczne. Wypadek samochodowy (niezależnie czy jesteśmy jego uczestnikiem lub świadkami) powoduje bardzo duży stres. Choć z pewnością większość z nas przeszła podstawowe szkolenia udzielania pierwszej pomocy, warto zaopatrzyć się także w odpowiednią instrukcję, mając w pamięci podstawową zasadę lekarzy - po pierwsze: nie szkodzić. 

Na wszelki wypadek

Złe warunki atmosferyczne, nadmierna prędkość, korzystanie z telefonów komórkowych czy (o zgrozo!) jazda na „podwójnym gazie" często są przyczynami bardzo poważnych wypadków. Choć w takich przypadkach konieczna jest pomoc wykwalifikowanych ratowników, czasem liczy się każda sekunda. Właśnie dlatego w apteczce powinna znaleźć się opaska uciskowa (hamująca silne krwawienie), ustnik służący przeprowadzaniu sztucznego oddychania oraz koc termiczny. Uzupełnieniem dobrze spakowanej apteczki będą nożyczki lub nóż, dzięki którym, w razie konieczności, przetniemy pasy bezpieczeństwa, odzież czy bandaże.

Apteczka, obok gaśnicy, trójkąta i kamizelki odblaskowej, powinna być podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Jej niewielkie rozmiary sprawiają, że nie zabierze wiele miejsca w aucie. Także waga apteczki nie sprawi, że przyjdzie nam płacić większe rachunki za paliwo. Kupując, czy uzupełniając apteczkę powinniśmy pamiętać, że dzięki niej możemy uratować czyjeś zdrowie lub życie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie
oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego,
bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek
niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »