Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Uczniowie uczą seniorów. Akcja „Profesor wnuczek” w Białymstoku

Uczniowie uczą seniorów. Akcja „Profesor wnuczek” w Białymstoku
Zobacz więcej zdjęć »
Zespół Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej jest jedyną białostocką szkołą, która włączyła się w ogólnopolską akcję edukacyjną „Profesor wnuczek”. To bezpłatne zajęcia komputerowe dla seniorów, prowadzone przez uczniów pod okiem nauczyciela informatyki.

W drugiej edycji akcji zorganizowanej przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe  w Warszawie i firmę Luxoft Poland uczestniczy 18 szkół z 14 miast. To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Celem akcji jest przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu części polskiego społeczeństwa. W ramach zajęć seniorzy poznają nowe technologie od podstaw – dowiadują się, jak bezpiecznie korzystać z komputera i możliwości, jakie daje Internet, jak obsługiwać pocztę elektroniczną, pisać teksty czy przeglądać zdjęcia.

- Akcja ma głęboki sens - uczniowie muszą odnaleźć się w nowej sytuacji – instruktora, który przekazuje swoje umiejętności i wiedzę, wykazuje się często ogromną cierpliwością oraz musi spostrzec błędy, oznaki zdenerwowania u swoich „uczniów” i im pomóc – mówi Mariusz Januszkiewicz, nauczyciel informatyki w ZSS STO. – Z kolei seniorzy przełamują strach przed nowymi dla nich technologiami, zdobywają nowe umiejętności, które pozwolą im utrzymywać kontakt z krewnymi i znajomymi. Mają dostęp do informacji, ułatwiających im codzienne życie, dzięki którym poznają świat, nowych ludzi i biorą udział w różnych wydarzeniach.

W ten międzypokoleniowy projekt bardzo zaangażowali się uczniowie, którzy na zajęciach często uczą dziadków lub rodziców.

- Bycie nauczycielem to fajna sprawa, mogę przekazać wiedzę komuś innemu i wiem, że to się mu przyda - mówi gimnazjalistka Agnieszka Ostaszewska. – Cieszę się też, że mogę ułatwić życie starszym osobom.

- Seniorzy są dociekliwi i wymagający, chcą rozumieć - dlaczego? – dodają Kasia Wesołowska i Magda Szeparowicz. -  Zaskoczyło nas, że to, co dla nas jest oczywiste przy obsłudze komputera, trzeba komuś pokazać i wyjaśnić. To bardzo pouczające doświadczenie również dla nas.

Uczestniczący w kursie seniorzy zdają sobie sprawę, że postęp technologiczny w dzisiejszych czasach jest ogromny i niedługo bez komputera również oni nie będą mogli się obejść.

- Zdecydowałam się na zajęcia, bo są rzeczowe i bardzo przydatne  - mówi Jadwiga Misztal. - Doceniam też dobrą organizację zajęć i bardzo dobrą komunikację z młodzieżą.

- Internet pozwoli mi rozwijać zainteresowania - dodaje Roman Bernatowicz. - "Wnuczkowie" są niezwykle sympatyczni i pomocni – bardzo sobie chwalę współpracę z nimi.

Duże znaczenie ma też fakt, że zajęcia są bezpłatne i dostosowane do potrzeb seniorów:

- Dla nas ważne jest,  aby zajęcia były prowadzone w formie przystępnej, a tu jest wszystko dobrze zorganizowane, zarówno czas jak i tematyka – uważa Krystyna Nazar. - Dla mnie każdy temat to „kawałek” nowego świata - komputerowego. Proszę o jeszcze, bo z każdych zajęć wynoszę coś nowego. Wnuczkowie są mili i cierpliwi, przychodzą na skinienie paluszka, spokojnie nam pomagają.

Zajęcia w szkole przy Fabrycznej już ruszyły i będą kontynuowane w listopadzie. Ze względu na duże zainteresowanie i sugestie uczestników w tej edycji wzrosła liczba zajęć  - z ośmiu godzin do 12. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Masz-Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »