Firma » Prawo
Udane restrukturyzacje - dla kogo?
Zobacz więcej zdjęć » |
Pytanie zawarte w tytule, nabrało nowego znaczenia od 2016 roku, kiedy weszło w życie zupełnie nowe Prawo Restrukturyzacyjne, częściowo na bazie wydziolonych przepisów z Prawa Upadłościowego, a częściowo wnoszące zupełnie nowe mechanizmy i rozwiązania prawne. Ustawa zwana już powszechnie jako Prawo Restrukturyzacyjne zatwierdziła wyraźne rozdzielenie postępowań restrukturyzacyjnych od dotychczasowych postępowań upadłościowych. Dlatego restrukturyzację jako tymczasowy proces zarządzania przedsiębiorstwem mogą obecnie podejmować na własne życzenie lub w potrzebie zarówno firmy zarejestrowane w CEIDG jak i wszelkiego rodzaju Spółki, a celem może być nie tylko uniknięcie upadłości, ale też rozwój. Ustawa opracowywana przy znaczącym udziale praktyków w zakresie prawa upadłościowego oraz restrukturyzacji przygotowała podatny grunt dla zmiany patrzenia na kryzys w firmie. Umożliwia między innymi przedsiębiorcy skorzystanie z różnych możliwości restrukturyzacji właśnie w zależności od fazy kryzysu w którym się znajduje przedsiębiorstwo. To zupełnie nowe podejście do tego tematu, ale też duża szansa dla polskich firm.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
– To kwestia zmiany nastawienia – wyjaśniał Maciej Pietrzak, prezes PMR Restrukturyzacje S.A., doradca restrukturyzacyjny, Członek Zespołu Ekspertów przy Ministrze Sprawiedliwości ds. Nowelizacji Prawa Upadłościowego i Naprawczego oraz Restrukturyzacji Przedsiębiorstw. – W Polsce przedsiębiorca, który ma za sobą nieudane projekty, postrzegany jest jako osoba, która poniosła porażkę i jest niegodna zaufania. W Stanach Zjednoczonych sytuacja jest zgoła odmienna. Każde nieudane przedsięwzięcie odbierane jest jako cenna lekcja. Przedsiębiorca, który odrobił te lekcje, będzie wcześniej potrafił zdefiniować problem, przewidzieć możliwe kryzysy i poradzić sobie z nimi. Stąd duże zaufanie – tłumaczy Maciej Pietrzak dla portalu Franchising.
Wspomniana ustawa wprowadza w biznesową nomenklaturę podział na rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, które są adekwatne do sytuacji przedsiębiorstwa:
Przedsądowe
- postępowanie o zatwierdzenie układu;
Sądowe
- przyspieszone postępowanie układowe;
- postępowanie układowe;
- postępowanie sanacyjne;
Wielowariantowe
- postępowania szczególne (np. układy częściowe).
Zaledwie kilka miesięcy po wejściu w życie nowego prawa trudno mówić o zakończonych udanych restrukturyzacjach w Polsce, jednak są już pierwsze sukcesy i piersze otwarte postępowania restrukturyzacyjne według nowych przepisów. Coraz przyjaźniej na Prawo Restrukturyzacyjne patrzą nie tylko zagrożone upadłością firmy, ale całe ich otoczenie . W końcu restrukturyzacja wpisuję się w biznesowy światowy trend "wszyscy są wygrani" więc zarówno przedsiębiorca prowadzi dalej działalność, pracownicy nie tracą pracy a wierzyciele są zaspokojeni. Trzeba tylko podjąć odpowiednie decyzję.
Nadesłał:
Dla Przemysłu
|
Komentarze (0)