Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Ulga w opiece nad seniorem

Społeczeństwo polskie starzeje się, rośnie liczba osób po 65. roku życia – w 2010 r. ich odsetek wynosił ponad 14 proc. ogółu ludności, a według prognoz demograficznych w ciągu kolejnych dwóch dekad wskaźnik ten zostanie podwojony. Wraz z liczbą seniorów przybywa osób wymagających stałej opieki.
Z reguły ten obowiązek biorą na siebie dzieci lub wnuki. Według lekarzy i psychologów opieka nad osobą starszą, przewlekle chorą jest bardzo wyczerpująca emocjonalnie i fizycznie. Jak sobie z tym poradzić? 

Zadbaj o siebie

 Od naszego samopoczucia i kondycji zdrowotnej zależy to jak radzimy sobie z codziennymi obowiązkami. Dbając o swoje zdrowie m.in. poprzez zrównoważoną dietę, aktywność fizyczną i profilaktykę, będziemy mogli sprawować lepszą opiekę nad naszym podopiecznym. Nie można również zapominać o odpoczynku psychicznym – pielęgnacja chorego to wypalające zadanie. Dlatego ważne jest, by każdego dnia wygospodarować czas dla siebie i nie zapominać o własnych potrzebach. Odskocznią może być praca w ogrodzie, kawa ze znajomymi albo wyjście do kina.  - „U osób, które pełnią stałą opiekę nad chorym, rośnie ryzyko depresji, wypalenia, nadużywania alkoholu. Bardzo często zaniedbują własne zdrowie, nie mają czasu lub nie chcą sobie pozwolić na odpoczynek, szczególnie dłuższy. W rozmowach z opiekunami podkreślam, że ich zdrowie jest równie ważne i powinni o nie dbać, żeby nie doprowadzić do poważnych schorzeń. Poza tym ich dobre samopoczucie wpływa na lepszą kondycję chorego.” – wyjaśnia dr Mieczysław Kopacz, Kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych ze Szpitala Medicover. 

Wyjazd pomoże „naładować baterie” Gdy opiekujemy się osobą starszą, organizacja kilkudniowego wyjazdu wydaje się praktycznie niemożliwa. Powodów takiej sytuacji może być wiele. Jedni nie mogą liczyć na zastępstwo pozostałych członków rodziny, inni z kolei nie mają pełnego zaufania do wynajętej opiekunki.  - „Wsłuchując się w potrzeby naszych pacjentów przygotowaliśmy program pobytowo-rehabilitacyjny dla osób starszych. W ramach pakietu szpitalnego zapewniamy całodobową profesjonalną opiekę medyczną w prywatnym Szpitalu Medicover, zestaw badań diagnostycznych, codzienną konsultację lekarza i rehabilitację. Po kilkudniowym pobycie chory często ma szansę na regenerację i poprawę sprawności ruchowej. Jego opiekun w tym czasie może wyjechać, bez obciążenia psychicznego, że bliska mu osoba nie ma zapewnionej właściwej opieki.” – wyjaśnia dr Mieczysław Kopacz. Krótki urlop, zmiana otoczenia i codziennej rutyny to okazja do odpoczynku – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. A jak podkreślają eksperci, bardziej efektywni w opiece i wsparciu osoby nam bliskiej jesteśmy wtedy, gdy mamy więcej siły i energii do działania, gdy patrzymy na świat pozytywnie. Tak więc, by zatroszczyć się dobrze o innych, nie możemy zapomnieć o sobie.   

Pod stałą opieką lekarza Warto też pomyśleć o dobrej opiece medycznej na co dzień. Osoby po 65. roku życia, szczególnie cierpiące na choroby przewlekłe powinny pozostawać pod stałą opieką lekarską.  - „Z myślą o osobach w wieku emerytalnym stworzyliśmy ofertę ‘Opieka dla Seniora’, która zapewnia, w zależności od wariantu, konsultacje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz wybranych specjalistów, diagnostykę,  wybrane szczepienia, aż po wizyty domowe i fizjoterapię.  Dzięki Hot Line Medicover pacjenci mają dostęp do szybkiej i profesjonalnej pomocy w razie nagłego zachorowania oraz możliwość wezwania pogotowia ratunkowego Medicover. Propozycję tę adresujemy nie tylko do osób starszych, ale także tych aktywnych zawodowo, które wykupując nowy pakiet w Medicover, chcą i mogą zapewnić najlepszą opiekę zdrowotną swoim rodzicom lub dziadkom. mówi Marzena Kołoszczyk, dyrektor ds. marketingu Medicover.  W placówkach Medicover pacjenci są pod stałą opieką swojego lekarza prowadzącego, który jest ich opiekunem do spraw zdrowia. Lekarz prowadzący zna swoich pacjentów i ich  potrzeby zdrowotne, przygotowuje plan profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Osoby chore lub ich opiekunowie mogą kontaktować się z lekarzem także telefonicznie (dzięki Hot Line Medicover i Medicover OnLine). Dodatkowych informacji udziela:Bartosz Maciejewski, Rzecznik Prasowy grupy Medicover w Polscetel.: (022) 592 70 00, kom.: 510 217 789  www.medicover.pl/szpitalwww.medicover.pl

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

multi_comm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »