Społeczeństwo » Polityka

Uroczysta sesja Rady Miasta na 800-lecie nadania praw miejskich Raciborza

Uroczysta sesja Rady Miasta na 800-lecie nadania praw miejskich Raciborza
Zobacz więcej zdjęć »
W środę, 21 marca o godz. 17.00 w raciborskim Muzeum odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 800-lecia nadania praw miejskich Raciborza. W spotkaniu udział wezmą samorządowcy, parlamentarzyści, wojewoda śląski oraz przedstawiciel Prezydenta RP. Sesji towarzyszyć będzie konferencja naukowa.

 Odbędzie się również wręczenie medali „Zasłużony dla Miasta Raciborza”.
 
 
 Zaproszenia na uroczystą sesję otrzymali m.in. marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Do Raciborza przybędzie także Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zaproszeni zostali także włodarze z sąsiedzkich miejscowości  oraz miast partnerskich. W gronie gości są również przedstawiciele raciborskiego biznesu, w tym m.in.: RAFAKO, EKO-OKNA, SGL CARBON oraz Mieszko. Na sali muzealnej nie zabraknie także byłych prezydentów Raciborza. Obecni będą także mieszkańcy, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju miasta. Otrzymają oni medale „Zasłużony dla Miasta Raciborza”. W gronie uhonorowanych znaleźli się: ks. Jan Szywalski, Joachim Raczek, Lucyna i Marek Rajczykowscy, Marian Szlapański i Piotr Libera.

W drugiej części uroczystej sesji odbędzie się konferencja naukowa. Okolicznościowe referaty poświęcone historii i tradycji ziemi raciborskiej wygłoszą: prof. Antoni Barciak z Polskiego Towarzystwa Historycznego (oddział w Katowicach) i przewodniczący Rady Muzeum opowie o „Rozwoju Raciborza w dobie lokalnej”. Następnie Paweł Newerla- prawnik, miłośnik historii, publicysta, autor i współautor licznych pozycji wydawniczych poświęconych Raciborzowi oraz ziemi raciborskiej podczas wykładu  „Racibórz doby rewolucji przemysłowej w XIX wieku – drugi złoty okres w dziejach miasta”opowie o dziejach miasta w epoce industrializacji. Grzegorz Wawoczny - prawnik, dziennikarz, pasjonat lokalnej historii, autor i wydawca książek poświęconych dziejom Śląska wygłosi referat pt. „Pomiędzy Krakowem a Wrocławiem. Znaczenie i aspiracje dworu książęcego na Zamku w Raciborzu od księcia Mieszka do Władysława”. 

Uroczystą sesję zakończy okolicznościowy koncert kameralny Kwartetu Akademos w rozszerzonym składzie.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »