Technologie » AGD - RTV

UV2A – najnowsza, rewolucyjna technologia produkcji paneli LCD firmy Sharp

UV2A – najnowsza, rewolucyjna technologia produkcji paneli LCD firmy Sharp
Zobacz więcej zdjęć »
Korporacja Sharp opracowała technologię porządkowania cząsteczek pod wpływem światła nazwaną technologią UV2A dla paneli LCD, dzięki której można precyzyjnie sterować ustawieniem cząsteczek ciekłych kryształów w prostej strukturze panelu LCD.

Firma Sharp wprowadzi tę wiodącą technologię, jako podstawowe rozwiązanie do produkcji paneli LCD nowego typu, z których będą wytwarzanie telewizory LCD nowej generacji.

Technologia ASV (ang. Advanced Super View) do tej pory stosowana przez firmę Sharp pozwala na osiągnięcie obrazu o wysokiej rozdzielczości poprzez precyzyjną kontrolę ruchu cząsteczek ciekłych kryształów w złożonej strukturze panelu LCD. Jednak następna generacja telewizorów musi charakteryzować się przełomowymi parametrami w zakresie rozdzielczości obrazu i wydajności energetycznej. Do osiągnięcia tego celu nie wystarczy rozwój obecnych rozwiązań, lecz niezbędne są innowacje w samej technologii LCD.

Dlatego też firma Sharp wykorzystała specjalny materiał, który reaguje na promieniowanie ultrafioletowe (UV) i opracowała technologię UV2A, porządkującą pod wpływem światła cząsteczki w panelach LCD. Ta innowacyjna technologia, wynik połączenia opatentowanych przez firmę Sharp materiałów ze sprzętem i technologiami związanymi z promieniowaniem UV, pozwala na precyzyjną kontrolę ułożenia cząsteczek ciekłych kryształów zgodnie z kierunkiem promieniowania. Można ją nazwać „pikotechnologią", ponieważ idzie o krok dalej niż nanotechnologia w sterowaniu kątem nachylenia cząsteczek ciekłych kryształów, których rozmiary sięgają jedynie dwóch nanometrów, z dokładnością mierzoną w pikometrach.

Obok eliminowania przesączania światła z podświetlenia, co skutkuje osiągnięciem ekstremalnie głębokiej czerni, technologia ta umożliwia osiągnięcie wyższych współczynników apertury w panelach LCD, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie światła z podświetlenia przy oszczędności energii i bez żadnych strat w bogactwie kolorów. Technologia UV2A pomoże również w polepszeniu parametrów wyświetlaczy 4Kx2K o wysokiej rozdzielczości i telewizorów 3D, które, jak się oczekuje, będą następną generacją odbiorników telewizyjnych.

Firma Sharp wprowadzi tą technologię do gamy paneli, które będą wytwarzane w nowej fabryce paneli LCD w Sakai i w wytwórni Kameyama II.

Główne cechy paneli LCD z zastosowaną technologią UV2 A

1. Wysoki współczynnik kontrastu 5000:1 przy ekstremalnie głębokiej czerni (współczynnik kontrastu wyższy o 60% niż w tradycyjnych panelach)

2. Wysoka wydajność optyczna dla oszczędności energii (współczynnik apertury o 20% wyższy niż w tradycyjnych panelach)

3. Krótki czas reakcji odpowiedni dla telewizorów 3D następnej generacji (prędkość dwa razy wyższa niż w tradycyjnych panelach).

4. Polepszona wydajność produkcji związana z prostszą strukturą paneli.

* UV2A -  "Ultraviolet-induced Multi-domain Vertical Alignment"Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »