Motoryzacja » Samochody
Uwaga! Dziecko w samochodzie!
Jak zapewnić optymalne warunki jazdy i całkowite bezpieczeństwo pociechy? Jest kilka podstawowych zasad, o których powinniśmy pamiętać jeszcze przed spakowaniem walizek na wakacyjnym wyjazd.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przede wszystkim bezpieczeństwo. Fotelik samochodowy jest niezbędnym wyposażeniem pojazdu dla rodzin, w których znajdują się dzieci do 12 roku życia, nieprzekraczające wzrostu 150 centymetrów. Oczywiście fotelik musi być odpowiednio dobrany i zamontowany. Zawsze powinniśmy dobierać fotelik do samochodu, wcześniej go „przymierzając”. Dzięki próbnemu montażowi upewnimy się, że wybrany przez nas dodatkowy element wyposażenia jest w pełni bezpieczny. Pasy nie mogą być za krótkie, fotelik powinien być w pełni stabilny. Aby wybrać najlepszy model należy wcześniej zapoznać się z kategoriami wagowymi tego typu sprzętu. Biorąc pod uwagę wiek malucha, świadomość mogących zdarzyć się na drodze sytuacji, a także budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup wybieramy najlepiej dopasowany do naszych potrzeb sprzęt. Przy zakupie tego pierwszego nie powinniśmy oszczędzać. Stabilność i komfort fotelika, w razie kolizji zapewni dziecku maksimum bezpieczeństwa. Ten pierwszy powinien być takim, w którym niemowlak będzie podróżował tyłem do kierunku jazdy - jazda tyłem jest fundamentalną zasadą przewozu niemowlaka i w pierwszej fazie rozwoju dziecka nie przewiduje żadnych alternatyw. Dopiero przy osiągnięciu przez dziecko wagi powyżej 13 kg możemy myśleć o instalacji fotelika przodem do kierunku jazdy. Zdarza się, że dzieci nie lubią siedzieć w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Maluch ulokowany w foteliku jest bezpieczny i pod żadnym pozorem nie powinniśmy ulegać jego wpływowi i pozwalać mu na zmianę miejsca – komentuje sytuacje doradca sprzedaży z salonu samochodów firmy „Signella”. Fotelik zawsze powinien być dostosowany do samochodu, musi być dobrze zamontowany, tak, aby być w pełni bezpiecznym dodaje ekspert.
Mały pasażer bywa bardzo niecierpliwy. Wybierając się w trasę, zwłaszcza taką, która trwać będzie więcej niż kilka godzin powinniśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W innym wypadku zamiast wielkiej przygody czeka nas prawdziwa udręka. Regularne przerwy podczas podróży to podstawa. Powinny pojawiać się minimum raz na 2 godziny. W upalne lato warto także dostosować godzinę wyjazdu do potrzeb dziecka. Wybór odpowiedniego czasu pozwoli nam mądrze zaplanować pozostałe kwestie. Z tego względu przed jej rozpoczęciem zastanówmy się, jaki czas będzie czasem najlepszym nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych dzieci. Weźmy pod uwagę trudność czekającej nas trasy, kilometry czy ilość planowanych postojów. Zasadniczo najlepiej wyjechać wcześnie rano - wtedy zyskujemy pewność, że maluch prześpi przynajmniej pierwszą część podróży, lub wieczorem, ale tylko pod warunkiem, jeśli lubimy jeździć w nocy.
Uważajmy również na klimatyzację. Nie należy włączać bardzo chłodnego nawiewu - zbyt duża różnica temperatur między wnętrzem samochodu, a powietrzem na zewnątrz to bardzo częsta przyczyna przeziębień. Maksymalna różnica między wnętrzem auta a temperaturą na zewnątrz to 4 stopnie Celsjusza. Pamiętajmy także o atrakcjach dla maluchów. Jeśli nasz samochód wyposażony jest w odtwarzacz dvd, dzieci mogą obejrzeć bajkę. Ale zagospodarować odpowiednio czas pomoże nam tez zwykłe radio samochodowe, gdyż bajki możemy po prostu posłuchać. W drogę możemy zabrać też mapę, na której wspólnie z maluchami wyznaczać będziemy czekające nas podczas drogi atrakcje…
Komentarze (0)