Społeczeństwo » Społeczeństwo

W akcji klasy IIa1 zebrano 900 kg karmy dla zwierząt z raciborskiego schroniska

W akcji klasy IIa1 zebrano 900 kg karmy dla zwierząt z raciborskiego schroniska
Zobacz więcej zdjęć »
Wsparcie raciborskiego schroniska i uwrażliwienie mieszkańców Raciborszczyzny na los przebywających w nim bezdomnych zwierząt - taki był cel projektu gimnazjalnego klasy II a1 Gimnazjum nr 1. Jednym z elementów wielowątkowego przedsięwzięcia pt. „Szkoła Pomagania” była zbiórka karmy i akcesoriów.

Rezultaty akcji przerosły oczekiwania: łącznie z darowizną sklepu E.Leclerc, zebrano niemal 900 kg karmy, a także akcesoria dla milusińskich. Projekt wyzwolił duże pokłady dobrej energii: są już plany, by działania na rzecz czworonogów kontynuować także na innych płaszczyznach.

Od 1 września 2009 r. w gimnazjach obowiązuje nowa podstawa programowa, która akcentuje m.in.  kształtowanie postaw pozwalających na sprawne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Każdy uczeń gimnazjum jest zobowiązany do udziału w co najmniej jednym zespołowym projekcie edukacyjnym.  

Uczniowie klasy IIa1 oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu postawili sobie bardzo ambitny cel. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi i pozytywnym reakcjom lokalnej społeczności, ich projekt ewoluował i wzbogacał się o kolejne działania na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu. Przedsięwzięcie gimnazjalistów, których wychowawcą jest Małgorzata Teodorowicz-Wycisk trwał od początku roku szkolnego 2017/2018. Podsumowanie projektu miało miejsce 20 czerwca br. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. 

Rozpoczęło się od spacerów z czworonogami
- Chcieliśmy zrobić coś dobrego dla innych, a ponieważ wszyscy lubimy zwierzęta, postanowiliśmy pomóc psom i kotom z raciborskiego schroniska. Początkowo wyprowadzaliśmy psy i bawiliśmy się z kotami, ale potem chcieliśmy zrobić jeszcze więcej, stąd pomysł na prelekcje w Przedszkolu nr 3 im. Matki Polki w Raciborzu. Opowiadaliśmy dzieciakom o schronisku, były też wspólne gry i zabawy, które pomogły nam uczulić najmłodszych na potrzeby zwierząt - opisuje Marta, uczennica klasy II a1 z Gimnazjum nr 1, które zostało włączone do Szkoły Podstawowej nr 4.

Wizyty w schronisku i bezpośredni kontakt z jego podopiecznymi zmobilizowały młodzież do podjęcia różnorodnych działań na rzecz zwierząt. Gimnazjaliści przygotowali również plakaty dot. świadomej adopcji, poprowadzili nawet w swojej szkole zajęcia dla młodszych uczniów, podczas których prezentowali nagrany film o schronisku i opowiedzieli o prowadzonych działaniach oraz adopcji zwierząt. 
Młodzi ludzie nie tylko zachęcali innych do wspólnego wyprowadzania psów na spacery, ale doprowadzili nawet do adopcji kilku czworonogów.

Co więcej, uczniowie zaprojektowali propozycje graficzne nowego logotypu schroniska (w to przedsięwzięcie przyłączyli się także ich koledzy z innych klas). Nagrodzone w specjalnym konkursie prace będą zdobiły koszulki, torby i kubki.

Rezultaty zbiórki przeszły oczekiwania
Częścią projektu gimnazjalistów była także zbiórka karmy oraz akcesoriów dla psów i kotów, która była prowadzona w raciborskim supermarkecie E. Leclerc w dniach 11-26 maja br. 

W weekendy młodzież osobiście namawiała klientów sklepu do zaangażowania się w akcję: gimnazjaliści rozdawali ulotki informacyjne, prezentowali także swoje propozycje logotypu schroniska i plakat akcji. W dni powszednie także można było przyłączyć się do inicjatywy, bo w sklepie ustawiono specjalny kosz na produkty dla zwierząt. 

Obecność uczniów prezentujących projekt zmobilizowała klientów sklepu do zaangażowania: pojemnik szybko napełniał się suchą i mokrą karmą, żwirkiem dla kotów, a także różnorodnymi akcesoriami. Niektórzy z nabywców nie poprzestawali na zakupach, ale nawet z domu przynosili koce i inne potrzebne przedmioty. Uczniowie organizowali także zbiórki w zakładach pracy rodziców. Hojność darczyńców przerosła oczekiwania młodzieży: w sumie zebrano 519 kg karmy (suchej i mokrej) dla psów i kotów, 12 kg makaronu, a także 40 kg żwirku, jak również miski, smycze, koce, obróżki, zabawki i ubranko.

- Strasznie się cieszymy! Myśleliśmy, że uda nam się zebrać może jeden koszyk, a tymczasem odpowiedź klientów była bardzo duża. Cała klasa bardzo się angażowała w ten projekt, cieszymy się, że spotkały nas przede wszystkim pozytywne reakcje i tak dużo udało się zrobić - mówi Patrycja, uczennica klasy IIa1.

- Projekt ma wnieść coś nowego w edukację gimnazjalistów, dzięki niemu uczniowie mogą zyskać nowe kompetencje. Rolą nauczyciela jest pomaganie, a nie wyręczanie uczniów w realizacji zaplanowanych zadań. Tak też było w tym przypadku: uczniowie podjęli inicjatywę, wspólnie z opiekunami projektu wyznaczyli sobie cele i krok po kroku przystępowali do kolejnych działań - podkreśla Małgorzata Teodorowicz-Wycisk, nauczycielka języka polskiego, wychowawca klasy IIa1. - Projekt może przybrać różne formy, ale zawsze bardzo mnie cieszy, gdy młodzież chce działać na rzecz środowiska lokalnego. Mam nadzieję, że zrealizowany projekt pozwoli uczniom odkryć w sobie duszę społecznika. Będę bardzo zadowolona, jeśli zechcą oni kontynuować podjęte w tym roku działania. Doskonałe podstawy już mają: zbiórce towarzyszyła fantastyczna atmosfera, pracownicy sklepu byli bardzo serdeczni i zaangażowani, rodzice także bardzo nam pomogli. Odzew raciborzan na akcję niewątpliwie zachęcił młodzież do dalszych działań - dodaje M. Teodorowicz-Wycisk.

Podobnego zdania jest Ewelina Brodala, wiceprezes sklepu E. Leclerc Racibórz. - Inicjatywa pozwoliła gimnazjalistom otworzyć się na innych ludzi i oczywiście na los zwierząt. Klasa się bardziej zintegrowała, młodzież współpracowała nie tylko z rówieśnikami, ale także nauczycielami i osobami spoza szkoły. Część projektu związana ze zbiórką w sklepie, była dla gimnazjalistów szczególnym wyzwaniem, ale pozytywny odbiór ich projektu dodał im skrzydeł. Nasi klienci nas nie zawiedli: ich postawa bardzo nas cieszy i wzrusza. Działaniami uczniów podbudowani są także pracownicy naszego sklepu, którzy chętnie przyłączyli się akcji i na bieżąco pomagali młodym ludziom. Sklep również przyłączył się do zbiórki: przekazaliśmy schronisku łącznie 350 kg karmy dla psów. Jestem przekonana, że projekt zapadnie gimnazjalistom w pamięć, a potrzeba działania na rzecz innych również w nich zostanie - zaznacza Ewelina Brodala.

W realizacji zaplanowanych założeń uczniom klasy IIa1 pomagała nie tylko ich wychowawczyni oraz ich rodzice, ale także nauczycielka matematyki, Małgorzata Holcer i plastyk Roman Szczasny.

Małgorzata Teodorowicz-Wycisk ma nadzieję, że działania będą realizowane ponownie od września. Już teraz pojawiają się kolejne pomysły na kontynuowanie akcji i dalszą pomoc schronisku oraz jego podopiecznym. 
Przedstawiciele schroniska są bardzo wdzięczni wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt.

Potrzeby są, niestety, duże. Dość powiedzieć, że same tylko psy z raciborskiego schroniska potrzebują dziennie 60 kg karmy.

Podczas uroczystego podsumowania akcji młodzież przedstawiła poszczególne elementy swojego przedsięwzięcia, zaprezentowane zostały także zdjęcia oraz film przygotowany przez uczniów.

Gimnazjaliści zakończyli krótką prelekcję wartościową refleksją (cytatem słów Ronalda Reagana): „Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”. 

* * * 

Autor tekstu i zdjęć: Anna Koza, Adventure Media

* * *

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl

Adventure Media to agencja public relations z 10 letnim doświadczeniem. 
Pomagamy w osiągnięciu celów biznesowych poprzez skuteczną i efektywną komunikację firmy z otoczeniem. Proponujemy m.in. profesjonalne kontakty z mediami, funkcjonowanie w świecie mediów społecznościowych, komunikację kryzysową, działania strategiczne, relacje inwestorskie, wydarzenia specjalne, szkolenia. Nasze usługi adresujemy zarówno do dużych przedsiębiorstw jak i małych i średnich firm. 

* * *
KONTAKT:
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
+ 48 604 231 738
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax  32 417 01 70
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »