Firma » Finanse

W I połowie roku obrachunkowego 2009 Nissan odnotował zysk netto w wysokości 70 milionów Euro

W I połowie roku obrachunkowego 2009 Nissan odnotował zysk netto w wysokości 70 milionów Euro
Zobacz więcej zdjęć »
Nissan Motor Co., Ltd., ogłosiła dziś wyniki finansowe za pierwszą połowę roku obrachunkowego 2009, kończącego się 31 marca 2010 r., a także wyniki drugiego kwartału.

Zysk netto po opodatkowaniu za 6 miesięcy do września włącznie wyniósł 70 mln EUR, co oznacza spadek o 92,6% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Lepsze niż oczekiwano wyniki to przede wszystkim efekt premii za złomowanie pojazdów stosowanych na największych rynkach, wzrostu liczby sprzedanych pojazdów w Chinach oraz sprawnej realizacji Planu Restrukturyzacji Nissan.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przychody netto w okresie od kwietnia do września wyniosły 25.4 mld EUR i były niższe o 30.5 % od osiągniętych przed rokiem. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 710 mln EUR i był niższy o 50.5 %, zaś marża zysku operacyjnego wyniosła 2.8 %. Zysk na podstawowej działalności wyniósł 250 mln EUR i spadł o 83.6%.

W pierwszej połowie roku Nissan sprzedał na całym świecie 1,623,000 pojazdów, czyli o 14.6 % mniej niż przed rokiem.

„Wciąż działamy w środowisku o dużej zmienności i niepewności" - powiedział prezes i dyrektor naczelny firmy Nissan Carlos Ghosn. „Nasze wyniki w pierwszej połowie roku obrachunkowego 2009 wyglądają obiecująco, co potwierdza konsekwencję w realizacji Planu Restrukturyzacji Nissan. Nasze perspektywy pozostaną ostrożne, przynajmniej do czasu, aż na światowych rynkach będzie można dostrzec trwałe oznaki poprawy koniunktury.

W drugim kwartale (od lipca do września) Nissan odnotował zysk netto na poziomie 190 mln EUR, co oznacza spadek o 65.3 %. Przychody netto wyniosły 14.03 mld EUR i były niższe o 25.9 % od osiągniętych przed rokiem. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 630 mln EUR i był niższy o 25.4 %, zaś marża zysku operacyjnego wyniosła 4.5 %. Zysk na podstawowej działalności wyniósł 450 mln EUR i spadł o 50.7%.

W drugim kwartale Nissan sprzedał na całym świecie 901, 000 pojazdów, czyli o 6.8 % mniej niż przed rokiem.

W roku obrachunkowym 2009 na całym świecie Nissan wprowadzi w sumie osiem zupełnie nowych modeli. Na drugą połowę roku zaplanowano pięć premier: Patrol na Bliskim Wschodzie, Fuga i minisamochód Roox w Japonii, nowy globalny samochód kompaktowy w Azji oraz 370Z kabriolet w Stanach Zjednoczonych.

Przez resztę roku obrachunkowego 2009 zagrożeniami dla wyników będą między innymi: niekorzystne kursy walutowe, powrót wzrostu cen surowców, kłopoty finansowe dostawców oraz dalsze spadki wolumenu sprzedaży w całej branży zwłaszcza po zakończeniu rządowych programów zachęt na największych rynkach. Do szans można zaliczyć korzystne kursy walutowe, dalszy wzrost w Chinach oraz większe synergie z Renault.

W związku z lepszymi niż oczekiwano wynikami w pierwszej połowie roku oraz sprawną i zgodną z harmonogramem realizacją Planu Restrukturyzacji Nissan firma zweryfikowała w górę prognozy na rok obrachunkowy 2009. Nissan przedłożył Giełdzie Papierów Wartościowych w Tokio następującą prognozę na rok obrachunkowy kończący się 31 marca 2010 r.:

  • Przychody netto: 53.19 mld EUR

  • Zysk z działalności operacyjnej: 910 mld EUR

  • Strata netto: 300 mln EUR

  • Wydatki na badania i rozwój: 3 mld EUR

  • Nakłady inwestycyjne: 2.47 mld EUR

Uwaga: Początkowo, 12 maja 2009 r., Nissan przedłożył Giełdzie Papierów Wartościowych w Tokio poniższą prognozę na rok obrachunkowy kończący się 31 marca 2010 r.

  • Przychody netto 55,6 mld USD

  • Zysk z działalności operacyjnej:800 mln EUR

  • Zysk z działalności operacyjnej 1,36 mld EUR

  • Wydatki na badania i rozwój: 3,2 mld EUR

  • Nakłady inwestycyjne:2,8 mld EURRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »