Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

W jaki sposób obliczyć wysokość alimentów?

Ustalenie wysokości alimentów, dochodzonych od rodzica na rzecz dziecka może przysporzyć niemało trudności. Pojawia się wiele pytań, np.: co należy uwzględnić przy obliczeniach, w jaki sposób sumować wydatki...

Czy też jak przedstawić w rozliczeniu miesięcznych kosztów utrzymania dziecka wyjazd wakacyjny, odzież lub wizyty u lekarza?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Bardzo często popełnianym błędem jest wskazywanie kwoty obejmującej jedynie koszty wyżywienia dziecka lub odzieży z pominięciem innych istotnych wydatków, np. opłat za mieszkanie, zajęcia pozalekcyjne czy też rozrywkę dziecka. Pamiętaj, że właściwe obliczenie wysokości alimentów wymaga uwzględnienia wszelkich wydatków związanych z utrzymaniem i wychowaniem dziecka.

Obliczając wysokość alimentów należy przede wszystkim wziąć pod uwagę tzw. usprawiedliwione, niezaspokojone potrzeby dziecka. Są to takie potrzeby, których zaspokojenie pozwala uprawnionemu żyć w warunkach, odpowiadających jego wiekowi czy też wykształceniu. Oznacza to, że w każdym wypadku określenie usprawiedliwionych potrzeb jest sprawą indywidualną i wymaga szczegółowej analizy.

Ponadto, zakres obowiązku alimentacyjnego rodzica wobec dziecka wyznaczany jest przez zasadę równej stopy życiowej. Innymi słowy, rodzice zobowiązani są do zapewnienia dziecku utrzymania na takiej samej stopie życiowej, na jakiej sami żyją.

W celu obliczenia wysokości alimentów należy ustalić przybliżoną kwotę kosztów miesięcznego utrzymania dziecka. Na ich wysokość wpływają m.in. koszty:

  • żywności,
  • środków czystości,
  • odzieży całorocznej,
  • artykułów szkolnych,
  • wakacji dziecka,
  • zajęć pozalekcyjnych, tj. lekcji języków obcych, lekcji gry na instrumencie, lekcji tańca,

a także koszty wizyt lekarskich, rehabilitacji, kieszonkowe czy też wynagrodzenie opiekunki.

Aby w łatwy sposób obliczyć miesięczne koszty utrzymania dziecka możesz skorzystać ze specjalnie przygotowanego Kalkulatora miesięcznych kosztów utrzymania dziecka, dostępnego na portalu www.przewodnikprawny.pl. Kalkulator pozwala na sprawdzenie, jaka kwota wymagana jest do miesięcznego utrzymania dziecka. Koszty te będą różne w zależności od wieku dziecka, jak i jego zdolności, rodzaju szkoły do której uczęszcza lub stanu jego zdrowia. Po wprowadzeniu odpowiednich danych wygenerowana zostanie kwota, która odpowiada kosztom miesięcznego utrzymania dziecka, przypadającym na jednego rodzica.

Tutaj możesz pobrać bezpłatny Kalkulator miesięcznych kosztów utrzymania dziecka: http://www.przewodnikprawny.pl/w-jaki-sposob-ustalic-wysoko-c-dochodzonych-alimentow/

Pamiętaj jednak, iż kwota wyliczona przez Kalkulator nie jest równoznaczna z kwotą, która zostanie przyznana przez sąd po wniesieniu pozwu o alimenty. Górną granicę świadczeń alimentacyjnych wyznaczają bowiem możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego, a więc możliwości związane z zarobkowaniem zobowiązanego w ramach stosunku pracy oraz aktywa zobowiązanego w postaci, m.in. nieruchomości lub akcji. Uzyskana wartość pozwala natomiast na określenie, ile rzeczywiście wynoszą koszty utrzymania dziecka oraz na ustalenie stosownej kwoty dochodzonego roszczenia. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

przewodnikprawny.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »