Technologie » Fotografia

W wakacje Polacy utopili rekordową ilość danych

W wakacje Polacy utopili rekordową ilość danych
Zobacz więcej zdjęć »
O 300 procent wzrosła liczba przypadków utraty zdjęć przez Polaków w wyniku zalania, spalenia bądź zniszczenia popularnych cyfrówek i komórek w czasie tegorocznych wakacji, wynika z analiz specjalistów odzyskiwania danych.

Turyści utracili także tysiące zdjęć z fotobanków i dysków zewnętrznych, na które coraz chętniej przenoszą swoje cyfrowe wspomnienia.

W czasie wakacji i po ich zakończeniu dostaliśmy ponad sześć tysięcy zapytań o odzyskanie danych z kart aparatów cyfrowych i telefonów komórkowych, które najczęściej wpadały do morza, basenu lub przypadkowo wykasowano z nich dane. Po raz pierwszy analizowaliśmy także skalę przypadków związanych z dyskami zewnętrznymi i fotobankami, na których Polacy coraz częściej zapisują zdjęcia nie tylko z wakacji, lecz także z rodzinnych spotkań czy ważnych uroczystości. Jako że liczba tych ostatnich wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku aż o 40 proc., postanowiliśmy umożliwić odzyskanie najważniejszych wspomnień po dużo niższych cenach. - tłumaczy Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce

Najgłośniejszy w Polsce przypadek dotyczący utraty zdjęć z fotobanku związany jest z himalaistą Krzysztofem Wielickim, który w 2004 roku stracił dokumentację jednej ze swoich wypraw po tym, jak tragarz, siadając, uszkodził urządzenie do archiwizowania fotografii cyfrowych, na którym znajdowała się dokumentacja wyprawy. Odzyskane w 100 proc. zdjęcia można obecnie obejrzeć w Internecie pod adresem www.krollontrack.pl/wielicki.

Według analiz specjalistów Kroll Ontrack, aż 26 proc. wszystkich przypadków utraty danych powodowanych jest błędem człowieka. W lecie dotyczą one głównie zalania komputerów i innych urządzeń cyfrowych, ich roztrzaskania bądź przypadkowego sformatowania dysku lub karty pamięci. W przypadku awarii sprzętu (59 proc.), głównym winowajcą w miesiącach czerwiec - sierpień jest przegrzanie komputera na skutek bardzo wysokich temperatur lub jego spalenie podczas burz powodujących silne wyładowania elektryczne. Pozostałe okoliczności, w których tracimy dane, to błędy oprogramowania (9 proc.), wirusy (2 proc.) oraz katastrofy (2 proc.).

Do końca grudnia 2009 roku osoby, które utraciły zdjęcia zapisane na przenośnych dyskach zewnętrznych lub fotobankach mogą odzyskać je w specjalnej cenie 899 zł netto w ramach akcji „Odzyskaj Cyfrowe Wspomnienia", prowadzonej przez katowickie laboratorium odzyskiwania danych Kroll Ontrack. Żeby zbadać możliwość odzyskania zdjęć z wakacji wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii odzyskiwania danych 0800 90 90 90 lub odwiedzić stronę http://www.krollontrack.pl/odzyskiwaniezdjec/

Informacje o firmie Kroll Ontrack sp. z o.o., polskim oddziale firmy Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack sp. z o.o.(www.krollontrack.pl) jest polskim oddziałem Kroll Ontrack Inc. - wiodącego na świecie dostawcy usług odzyskiwania danych oraz informatyki śledczej (ang. computer forensics). Firma dysponuje największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie w Europie Środkowej i Wschodniej laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej. W strukturach Kroll Ontrack sp. z o.o. działa również największe poza Stanami Zjednoczonymi centrum rozwoju oprogramowania Kroll Ontrack.

Informacje o firmie Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack dostarcza usługi i oprogramowanie bazujące na najnowszych technologiach. Klientami firmy są  jednostki prawne, klienci korporacyjni, jednostki administracji państwowej, a także klienci indywidualni. Kroll Ontrack jest dostawcą usług w zakresie odzyskiwania danych, zaawansowanego wyszukiwania danych, papierowego i elektronicznego odnajdywania danych, informatyki śledczej, konsultingu w zakresie informacji posiadanych w formie elektronicznej oraz konsultingu sądowego. Kroll Ontrack jest technologicznym działem Kroll Inc., globalnej firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem ryzykiem.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »