Test1

Test1 test1

test

test test

poprzedni następny

Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

W zdrowym ciele zdrowy duch – korzystne właściwości pływania

W zdrowym ciele zdrowy duch – korzystne właściwości pływania
Zobacz więcej zdjęć »
Każdy sport niesie ze sobą pozytywne efekty dla ludzkiego organizmu. Pływanie jest jednak najlepszą formą aktywności fizycznej, która może być uprawiana przez całe życie, począwszy niemal od wieku niemowlęcego, aż do starości.

Basen sportowy i rekreacyjny w Aquapark Granit ułatwia mieszkańcom Strzelina i okolic możliwość pływania. Szeroka oferta natomiast zachęca do szkolenia tej umiejętności m.in. poprzez kursy nauki pływania oraz organizację zawodów pływackich.

Eksperci i trenerzy są zgodni co do stwierdzenia, że pływanie jest niezwykle korzystnym rodzajem aktywności. Regularne treningi w wodzie przynoszą wspaniałe rezultaty w postaci dobrej kondycji, odporności oraz pięknie ukształtowanej sylwetki. Jest to przyjemna, a zarazem relaksująca odmiana sportu, która nie tylko poprawi stan naszego zdrowia, ale wpłynie pozytywnie na samopoczucie i pozwoli oderwać się od problemów codziennego życia.

Dla zdrowia i urody

Pływanie doskonale pomaga przy korekcji wad postawy. W szczególności przyczynia się do usuwania nadmiernych krzywizn kręgosłupa, zwiększania ruchomości klatki piersiowej oraz powiększenia pojemności płuc. „Pozioma pozycja ciała w wodzie podczas pływania w dużym stopniu ułatwia pracę serca. Ponadto ciśnienie i ruchy wody działają masująco na naczynia krwionośne i tym samym usprawniają krążenie krwi. Jest to spowodowane ruchami wykonywanymi podczas pływania, które stymulują jej przepływ i pracę serca.”-tłumaczy Anna Sikora, mgr. fizjoterapii w Aquaparku Granit. Wobec tego pływanie jest skutecznym środkiem eliminującym niedotlenienie ustroju, do tego w korzystnych warunkach środowiska wodnego. Pływanie oddziałuje bardzo pozytywnie nie tylko na układ sercowo- naczyniowy, lecz również na cały organizm. Kontakt ciała z ogromną masą wody stymuluje przemianę materii i krwioobieg. Reguluje funkcje układu wieńcowego i dróg oddechowych, dzięki temu zwiększa drożność naczyń krwionośnych i przepuszczalność ich ścianek. Aktywność w wodzie hartuje i uodparnia organizm na przeziębienia, katary, itp. Sprawia również, że człowiek doskonalący umiejętność pływania potrafi coraz pewniej i szybciej poruszać się w wodzie. Pływanie niesie ze sobą dodatkowe korzyści także dla dobrego samopoczucia i naszej urody. Skóra podczas pływania zostaje ujędrniona i wygładzona. Woda pobudza ukrwienie i poprawia krążenie, stąd też pływanie pomaga w walce z cellulitem, a także z obrzękami nóg i pajączkami. Aktywność  w wodzie to najlepszy lek na żylaki. Systematyczne uprawianie tego sportu kształtuje naszą sylwetkę i modeluje ciało, hartuje organizm, a przy tym opóźnia procesy starzenia.

 

Bez względu na formę i wiek

Środowisko wodne jest doskonałym miejscem do wykonania wielu różnych ćwiczeń, ponieważ utrata ciężaru ciała po zanurzeniu w wodzie umożliwia wykonanie wielu zadań niemożliwych lub bardzo trudnych do wykonania na lądzie. Wobec tego pływać mogą ludzie w każdym wieku, od niemowląt po osoby starsze. „Ćwiczenia takie jak bieganie, czy intensywny trening na siłowni może powodować duże obciążenie dla stawów. Podczas pływania natomiast ciało jest utrzymywane przez wodę, dzięki czemu wysiłek nie jest aż tak odczuwalny”- tłumaczy Anna Sikora. Stawy i kręgosłup podczas pływania są odciążone, więc sport ten jest idealny dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Pływanie wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ramion, pleców, nóg i brzucha, dzięki czemu odczuwa się znaczną ulgę w bólu. Poprzez to, że sport ten angażuje wszystkie grupy mięśniowe, jest bardzo skuteczny w poprawie kondycji, a także kształtuje podstawowe cechy motoryczne: siłę, wytrzymałość, szybkość i koordynację ruchową. Badania wykazują, że również kobiety w ciąży powinny korzystać z tej formy aktywności ruchowej: „Pływanie oraz uprawianie ćwiczeń w wodzie to forma gimnastyki wprost stworzona dla kobiet w ciąży. Już samo leżenie w wodzie na plecach wpływa dobroczynnie (koi ból, rozluźnia mięśnie)na obolały w czasie ciąży kręgosłup.”-mówi fizjoterapeuta Aquaparku Granit. Wobec tego mięśnie brzucha stają się silniejsze, co jest szczególnie ważne podczas utrzymania ciąży i podczas porodu. Aktywność na basenie niesie wiele zdrowotnych korzyści dla osób w każdym wieku.” Większość statystyk wskazuje, że nigdy nie jest za późno na aktywność fizyczną. Organizm ludzki reaguje pozytywnie na ćwiczenia w wodzie, bez względu na wiek i niesie wiele korzyści dla zdrowia. Przed rozpoczęciem większego wysiłku należy jednak zasięgnąć porady lekarza i wykonać rutynowe badania ”- podkreśla Anna Sikora. Umiejętność pływania jest ważna nie tylko dla zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Aktywny wypoczynek w Aquaparku spełnia także inne ważne funkcje. Zdolność do pływania nabyta na basenie zwiększa bezpieczeństwo podczas przebywania nad zbiornikami wodnymi. Dzięki temu wypoczywając w lecie nad morzem lub jeziorem będziemy czuć się pewnie korzystając z  wody i sprzętu wodnego. Potrafiąc dobrze pływać możemy uprawiać także wiele sportów związanych z wodą, takich jak kajakarstwo, czy żeglarstwo.

Ogromne walory zdrowotne, a nawet lecznicze stawiają pływanie w tej grupie aktywności, którą każdy człowiek, bez względu na wiek powinien uprawiać. Wobec tak wielu argumentów warto wykorzystać fakt, iż na terenie Strzelina mamy dostęp do tej pożytecznej formy aktywności fizycznej i szerokiej oferty Aquaparku Granit. 

Aquapark Granit to kompleks sportowo-rekreacyjny, który na terenie Gminy Strzelin działa od lipca 2011 roku. W obiekcie znaleźć możemy zespół basenów rekreacyjnych, basen sportowy oraz brodzik dla dzieci. Dodatkowo ofertę wzbogaca sauna fińska i parowa, zjeżdżalnia rynnowa o długości 72m, a także zespół hydroterapii. Całość dopełnia oszklona kawiarnia, znajdująca się na górnym poziomie, z której można obserwować osoby przebywające na basenie sportowym i rekreacyjnym. W budynku Aquaparku umiejscowiona jest także sala konferencyjno – bilardowa oraz pomieszczenia biurowe. Zgodnie z planem obiekt kompleksowo został przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

AQUAPARK GRANIT

ul. gen. Leopolda Okulickiego 10

57-100 Strzelin

tel. 71 790 26 30 wew. 100

e-mail:  

Facebook: Aquapark GranitRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

raven communication

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »