Dom » Architektura

Wiaty przystankowe producent - firma Tioman

Wiaty przystankowe producent - firma Tioman
Zobacz więcej zdjęć »
Widać je w wielu miejscach w każdym mieście. Są nieodłącznym elementem niemal każdego przystanku autobusowego i tramwajowego. O czym jest tu mowa? Oczywiście o wiatach przystankowych.

Jej głównym przeznaczeniem jest ochrona pasażerów przed złymi warunkami atmosferycznymi. Latem chroni przed słońcem, jesienią przed deszczem, a zimą oczywiście przed śniegiem. Co ciekawe, wiaty przystankowe określane są jako meble miejskie. Są to wszelkiego rodzaju elementy drobnej architektury miejskiej, które mają wpływ na estetykę przestrzeni miejskiej.

Najczęściej wiaty produkuje się ze stali ocynkowanej oraz ze szkła, którego zadaniem jest ochrona przed korozją. Dach wiaty przystankowej wykonywany jest z tworzywa sztucznego. Obecnie coraz częściej w produkcji wiat przystankowych stosuje się aluminium. Głównymi zaletami tego jest przede wszystkim wysoka wytrzymałość oraz estetyczny wygląd. Dodatkowo jest odporne na warunki atmosferyczne oraz stosunkowe lekkie co ma znaczenie w procesie montażu. Co prawda, wiaty aluminiowe są jeszcze rzadko spotykane, ale wszystko wskazuje na to, że już niedługo będzie to standard.

Konstrukcja wiat przystankowych najczęściej składa się z trzech ścian. Głównie jest to ściana tylna oraz dwie ścianki boczne. Chronią one pasażerów przed złymi warunkami atmosferycznymi. Ściany wiat mają jednak także inne przeznaczenie. Najczęściej wykorzystywane są do zawieszania rozkładu jazdy autobusów i tramwajów. Często także wywiesza się na nich różnego rodzaju ogłoszenia oraz reklamy. Reklamy zresztą są częsty elementem wiat przystankowych. Jest to sposób na osiągnięcie dodatkowego dochodu przez właścicieli wiat.


Do postawienia wiaty konieczne jest zastosowanie betonowych fundamentów punktowych. Wymagają tego względy bezpieczeństwa. Jest to dodatkowa ochrona przed ewentualnym przewróceniem się wiaty w przypadku silnych podmuchów wiatru.

Do podstawowego wyposażenia wiat przystankowych zaliczyć można ramki na rozkład jazdy, tabliczki z nazwami przystanków oraz numerami linii autobusowych i tramwajowych jakie zatrzymują się na danym przystanku, różnego rodzaju gabloty reklamowe oraz informacyjne oraz oczywiście ławeczki dla pasażerów, a także kosz śmietnikowy.

Jednym z wiodących producentów wiat przystankowych jest firma Tioman z Ostaszewa.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »