Społeczeństwo » Społeczeństwo

Wielkanoc i upominki

Wielkanoc i upominki
Zobacz więcej zdjęć »
Trudno jednoznacznie stwierdzić czy prezenty na Wielkanoc to jedna z naprawdę polskich tradycji świątecznych czy po prostu kolejna świetna okazja, by obdarowywać bliskich, a zwłaszcza dzieci. Przyjrzyjmy się, więc bliżej temu, już teraz powszechnie znanemu, kulturowemu zjawisku.

Skąd się wziął wielkanocny zwyczaj obdarowywania prezentami?

Zwyczaj obdarowywania bliskich ma swe korzenie już we wczesnym chrześcijaństwie, gdyż radosne święta, w miarę możliwości majątkowych świętujących oczywiście, obchodzono tak jak w innych religiach okresu antycznego, nie tylko podniośle i z pełną powagą wobec fetowanych wartości, ale też tak, by zaznaczyć szczęśliwy charakter wydarzenia. Stąd drobne prezenty. I jakkolwiek, zależnie od okresu historycznego bywały w historii chrześcijaństwa czasy, kiedy przywódcy duchowni wymuszali na wiernych mniejszą lub większą ascezę i wstrzemięźliwość, to święta Wielkiejnocy obchodzono zazwyczaj z pewnym radosnym uniesieniem.

Tak też było w średniowiecznych księstwach środkowych Niemiec, skąd zwyczaj „zajączka na Wielkanoc” przywędrował do nas. W niektórych częściach niemieckojęzycznej Europy (Bawaria, Tyrol, Austria) nadal istnieje zwyczaj, iż dzieci zanim dostaną prezent od „zajączka” muszą uwić dla niego ptasie gniazdko. Brzmi nonsensownie? Ależ skąd, tylko na pierwszy rzut oka. Mianowicie, wiele ptaków żerujących na polach i łąkach potrafi późną wiosną wykorzystywać stare zajęcze gniazda i tam składać jaja. A te z kolei w nierzadko występujących okresach głodu dla okolicznej ludności stanowiły w ich jadłospisie na przednówku ważny zastrzyk protein. Wyprawiano się, więc na łąki w okolicach Wielkanocy w poszukiwaniu jajek. Teraz już często spotykane zestawienie słodyczy produkowanych przez niemieckie, szwajcarskie koncerny, a zawierające elementy: czekoladowy zajączek plus jajeczka nie powinien nas dziwić.

Wielkanoc – a jak to jest w Polsce?

Co do obszarów Polski, pozostających pod kulturowym wpływem niemieckim przez ostatnie dwieście lat, to zwyczaj wręczania prezentów od/na zajączka i poszukiwanie jajek czekoladowych w ogrodach i okolicach wsi wrosło już w krajobraz etnograficznych zwyczajów w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Tam także drobne prezenty materialne przekazywane z okazji tak ważnego przecież
chrześcijańskiego święta są czymś naturalnym, a nie powodem do wstydu czy wykpiwania, niczym świeżo zaimportowane zwyczaje anglosaskie.

Wielkanoc


Powoli wraz z postępującą zamożnością społeczeństwa Europy Zachodniej, zwłaszcza w okresie powojennej prosperity dzieci zaczęły otrzymywać nie tylko słodycze, ale też i wartościowsze prezenty - sposobów na który możemy przekazać ukochanej osobie coś miłego lub wyrazić nasze uczucia jest mnóstwo! 


A zatem, jeśli nie masz pomysłu na świąteczny upominek, koniecznie zajrzyj do nas, do https://alefajne.com/.             Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Naprawdę fajne

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »