Dom » Budownictwo

Wiosenne porządki w biurze – zacznij od wykładziny

Wiosenne porządki w biurze – zacznij od wykładziny
Zobacz więcej zdjęć »
Wykładzina w budynkach biurowych nie tylko jest użytkowana znacznie intensywniej niż w domach, lecz również bardziej narażona na zabrudzenia i uszkodzenia. Jak przywrócić jej formę po zimie? Jakie metody czyszczenia zastosować? Przedstawiamy porady dotyczące konserwacji podłoża w biurze.

Brud, który gromadzi się na wykładzinie, jest jej największym wrogiem – drobny piasek powoduje wycieranie się i matowienie powierzchni. W zimie sól nanoszona wraz z błotem pośniegowym może powodować odbarwienia, dlatego zaleca się regularne czyszczenie podłoża w biurze, szczególnie po sezonie zimowym. Metodę czyszczenia należy dostosować do rodzaju wykładziny oraz stopnia jej zabrudzenia.

Konserwacja wykładzin dywanowych

Mimo tego, że wykładziny w budynkach biurowych są regularnie odkurzane, warto je regularnie poddać specjalistycznemu czyszczeniu. Większość producentów wykładzin obiektowych zaleca, aby czyścić je w zależności od stopnia zabrudzenia, ale nie rzadziej niż raz w roku. Jednak warto ten zabieg przeprowadzać co 3-4 miesiące, aby utrzymać podłoże w dobrym stanie przez lata. W przypadku wykładzin tekstylnych możemy zastosować dwie metody czyszczenia. 

Metody na sucho (tzw. metody suchej piany, kapsułkowanie, bonnetowanie). Czyszczenie odbywa się przez naniesienie środka czyszczącego i wcieranie go maszyną tarczową w runo wykładziny. Środek krystalizuje się i wiąże brud. Następnie wystarczy odkurzyć podłoże. Ta metoda pozwala na szybkie wykonanie czyszczenia, a wykładzinę można od razu użytkować. Nie trzeba więc przerywać pracy biura. Jednak, gdy po zimie wykładzina jest bardzo zabrudzona, metoda czyszczenia na sucho może okazać się niewystarczająca, aby usunąć brud, który wniknął głęboko w tkaninę. Wtedy lepiej sprawdzą się tzw. metody na mokro. 

Nazywane są one również dogłębnymi. Są bardziej efektywne niż metody na sucho, jeżeli chodzi o dokładne czyszczenie wykładzin. Środek piorący jest nanoszony na powierzchnię wykładziny, rozpuszcza i wiążę brud, a następnie jest usuwany za pomocą ekstraktora. Minusem tej metody jest konieczność wyłączenia pomieszczenia z użytku, na co najmniej kilka godzin.

Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące sposobu wykonania czyszczenia, możemy skorzystać z doświadczenia firm, które się tym zajmują na co dzień.

Jak czyścić wykładziny elastyczne?

Wykładziny wykonane z PCW są bardziej odporne na zabrudzenia niż wykładziny dywanowe, ale je również należy regularnie czyścić. Rekomenduje się wykonywanie tego procesu przynajmniej dwa razy w roku. Na początku należy dokładnie oczyścić wykładzinę maszyną szorującą z zastosowaniem specjalnego środka czyszczącego. Odzyskujemy w ten sposób pierwotny kolor wykładzin i usuwamy brud oraz drobne zarysowania. Kolejnym etapem jest nałożenie powłok akrylowych na wykładzinę. Na końcu wykładzina jest polerowana w celu utwardzenia powłoki i zwiększenia połysku.

Przegląd i konserwacja systemów wycieraczek

Niezależnie od tego, czy w biurze zastosowana jest wykładzina tekstylna, czy wykonana z PCW, czynnikiem, który wpływa na jej szybsze zużywanie, jest brud z zewnątrz, a przede wszystkim drobnoziarnisty piasek.  Chronić się przed nim można stosując odpowiednie systemy wycieraczek przed wejściem do budynku i tuż za drzwiami wejściowymi. Jednak i one zużywają się i zwłaszcza po sezonie zimowym wymagają uwagi. Warto więc przeprowadzić ich oględziny, sprawdzić czy elementy czyszczące, m.in. szczotki nie zniszczyły się i ewentualnie je wymienić. W przypadku wycieraczek tekstylnych na podkładzie z gumy nitrylowej, istnieje możliwość prania w pralce bębnowej, natomiast w przypadku pozostałych wycieraczek tekstylnych zalecane jest czyszczenie odkurzaczami piorącymi i trzepanie. Wycieraczki aluminiowe i kraty pomostowe również wymagają oczyszczenia, a dokładnie powierzchnia pod nimi, tzw. osadnik, w którym zbiera się cały brud. Warto dbać o wycieraczki zewnętrzne i wewnętrzne, ponieważ ich zastosowanie pozytywnie wpływa na estetykę i trwałość podłoża wewnątrz budynku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Goodflow Public Relations

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »