Dom » Ogrody
Witajcie w ogrodzie!
Mecenasem projektu jest marka BMW i, która zaprosiła do współpracy partnerów społecznych: stowarzyszenie ArtAnimacje i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę. Partnerem tego projektu jest także Pfleiderer, którego materiały posłużą do budowy wyposażenia tego wyjątkowego miejskiego ogrodu. Miasto i Ogród zacznie kiełkować już 17 maja.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Inicjatywa "Miasto i Ogród" wpisuje się w ogólnoświatowy trend „urban farmingu” – tworzenia zielonych enklaw pod uprawy w zabudowanym środowisku miejskim. W otwartym dla wszystkich ogrodzie przy ul. Żelaznej 51/53 (dawna Fabryka Norblina) od 17 maja do początku października będzie można zasadzić i uprawiać warzywa oraz zioła w specjalnych mobilnych ogródkach, odżywić i chronić rośliny w naturalny sposób, zadbać o bioróżnorodność hodowli i obecność zapylających owadów. A wszystko to ze wsparciem i doradztwem profesjonalnego ogrodnika oraz wykorzystaniem dostępnych na miejscu narzędzi, nasion i sadzonek.
Ważną częścią projektu "Miasto i Ogród" będą warsztaty edukacyjne i wydarzenia prowadzone przez entuzjastów, którzy m.in. opowiedzą o nowoczesnym eko-ogrodnictwie i tradycyjnych metodach upraw, nauczą miejskiego życia w zgodzie ze środowiskiem, zapoznają z miejskim zielarstwem. Podczas weekendów będzie można spróbować ogrodowych plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów. Ogród będzie miejscem otwartym na pomysły wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą, umiejętnościami lub pomysłami i w ten sposób wzbogacić program wydarzeń "Miasta i Ogrodu".
Informacje o wszystkich planowanych aktywnościach na terenie "Miasta i Ogrodu" będą umieszczane na stronie www.miastoiogrod.pl oraz profilu „Miasto i Ogród” na Facebooku.
Miasto i ogród. Twórcy projektu.
Mecenasem i inicjatorem projektu "Miasto i Ogród" jest marka BMW i. "Miasto i Ogród" jest urzeczywistnieniem idei zrównoważonego rozwoju życia w mieście. W sferze miejskiej mobilności jest nim projekt BMW i, marka tworząca wizjonerskie koncepcje nowych pojazdów spełniających założenia zrównoważonego rozwoju na każdym etapie produkcji i użytkowania, mówi Paul de Courtois, Dyrektor Generalny BMW Group Polska. Rezultatem takiego myślenia jest rewolucyjne BMW i3 - w pełni elektryczny samochód stworzony z myślą o mieszkańcach miast, którym zależy na mobilności przyjaznej dla środowiska.
BMW i stymuluje, elektryzuje i inspiruje do działań, których efektem są lepsze warunki życia w mieście oraz zaangażowanie grup społecznych i partnerów. Stąd zaproszenie do współtworzenia "Miasta i Ogrodu" dla partnerów społecznych - stowarzyszenia ArtAnimacje oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę, którzy zadbają program Ogrodu. Projekt "Miasto i Ogród" jest samowystarczalnym mikroświatem dającym przykład ekologicznych działań, zrównoważonego rozwoju, społecznego zaangażowania i partycypacji. To też miejsce wypoczynku warszawiaków. Życiowe slow down w miejskiej dżungli, podkreśla Marta Wójcicka, prezeska stowarzyszenia ArtAnimacje.
Partnerem głównym "Miasta i Ogrodu" jest BioBazar – odbywający się w każdą środę i sobotę targ ekologicznej żywności zlokalizowany na terenie dawnej Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej na warszawskiej Woli. Nieruchomość na potrzeby ogrodu udostępniła spółka ArtNorblin.
To dopiero wyzwanie: jak zmienić poprzemysłową uliczkę w kipiący życiem ogród, gdzie nie tylko można wyhodować własną, dajmy na to dynię, ale także nauczyć, jak zrobić z niej zupę!, tak o swoim zadaniu zaprojektowania przestrzeni "Miasta i Ogrodu" mówi Jakub Szczęsny, który wraz z grupą projektową Centrala podzielił dostępną przestrzeń na strefę upraw oraz "zieloną ulicę" - strefę relaksu, warsztatów i wydarzeń. Chcemy, żeby było to niezobowiązujące miejsce, gdzie będzie można odpocząć, popracować na własnej mikrodziałce i porobić z innymi ludźmi rzeczy, na które w naszym zabieganym życiu nie mamy czasu, podkreśla Jakub Szczęsny.
Rodzinna firma Grąbczewscy, która od trzech pokoleń zajmuje się ogrodnictwem, zapewnia dostawę roślin, nasion, sadzonek oraz wypełnionych recyclingowanym torfem ogródków gotowych do dalszej pielęgnacji. Dzięki udziałowi w projekcie "Miasto i Ogród" możemy zaangażować się w inicjatywę symbolizującą wartości, które sami wyznajemy. Cieszy nas również fakt, że wspólnie z pozostałymi partnerami stworzymy dla miasta nową, zieloną przestrzeń tętniącą życiem, mówi Wojciech Grąbczewski, właściciel firmy.
Pfleiderer dostarcza płytę mfp® z której zbudowane zostaną meble do tego wyjątkowego miejskiego ogrodu. Już po raz kolejny będziemy brać udział w inicjatywie pomagającej zagospodarować w sposób przyjazny ludziom niewykorzystane miejskie przestrzenie.
To bardzo nas cieszy, bo jako producent materiałów szeroko wykorzystywanych w architekturze i budownictwie czujemy się odpowiedzialni za jakość otoczenia w którym żyjemy. Projekt „Miasto i Ogród” pokazuje, że ta jakość jest ważna i że rośnie społeczna świadomość tego stanu rzeczy, mówi Małgorzata Barańska, dyrektor Marketingu firmy Pfleiderer.
Miasto i Ogród. W praktyce.
Mobilne ogródki, narzędzia, nasiona, a w określonych terminach również sadzonki - to wszystko będzie czekało na miejskich ogrodników od 17 maja. W tym dniu w "Mieście i Ogrodzie" odbędzie się pierwszy dzień sadzenia roślin oraz impreza otwarcia.
Przez kolejne miesiące aż do początku października ogród będzie otwarty przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku od godz. 12.00 do 19.00 oraz w weekendy od 10.00 do 18.00 w ogrodzie będą dyżurowali animatorzy, którzy pomogą w pracach ogrodniczych oraz udostępnią nasiona, sadzonki i profesjonalne narzędzia ogrodnicze.
Ogrodnik będzie na miejscu w każdą sobotę i niedzielę, a także w środy, kiedy dodatkowo poprowadzi działania edukacyjne, opowie o funkcjonowaniu zrównoważonego i bioróżnorodnego ogrodu, o podstawowych działaniach pielęgnacyjnych i wegetacji roślin. Zadaniem ogrodnika będzie dbanie o dobry stan wszystkich rosnących w ogrodzie roślin.
Kontakt dla mediów:
Wanda Modzelewska
Profundo PR
tel. 503 002 335
w.modzelewska@profundo.pl
profundo@profundo.pl
Nadesłał:
Profundo
|
Komentarze (0)