Gospodarka » Przemysł

Woda dla przemysłu spożywczego

Zasoby wodne stają się co raz mniejsze. Skażenie środowiska wzrasta, a przepisy dotyczące wykorzystania wody w wielu gałęziach przemysłu nie maleją. Jak przygotować skuteczny układ oczyszczenia, by spełnić wszystkie normy?

W przemyśle spożywczym woda jest podstawowym składnikiem wykorzystywanym przy wielu procesach zaczynając od mycia, jako składnik produktu, po higienę i dezynfekcję maszyn do produkcji. O tym jakie jaka ma być to woda decydują regulacje prawne. Zwykle producenci muszą spełnić takie normy jakie stawiane są przed wodą zdatną do picia. Bywają jednak takie gałęzie przemysłu, w których woda wymaga wyższy standardów. – Niektóre gałęzie przemysłu, takie jak: farmaceutyczny, kosmetyczny czy też spożywczy w procesie wytwarzania swoich produktów potrzebuje całkowicie zdemineralizowanej wody. Stanowi ona także jeden z głównych elementów proceduralnych w takich dziedzinach gospodarki, jak przemysł elektroniczny czy energetyczny. Szerokie zastosowanie tak oczyszczonej wody sprawia, że badania nad demineralizacją wody ciągle się rozwijają, a sam proces jest w dalszym ciągu optymalizowany – tłumaczy Łukasz Grobelkiewicz ekspert z firmy PROEKO.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Woda zdemineralizowana charakteryzuje się niską przewodnością elektryczną, a co za tym idzie pozbawiona jest rozpuszczonych kationów i anionów. Demineralizacja prowadzi do separacji soli i wody. – Proces demineralizacji można przeprowadzić w oparciu o różne metody oczyszczania wody, które dobierane są odpowiednio po dokonaniu analizy zawartości soli w badanych próbkach. Tylko pełna analiza surowej wody zagwarantuje wybór najbardziej optymalnej metody – dodaje Grobelkiewicz.

Na rynku nie brakuje firm specjalizujących się w oczyszczaniu wody. Metod, które pozwalają na demineralizację jest kilka, wymienić tu należy: odwróconą osmozę, destylację, wymianę jonową oraz EDI (elektrodejonizację). Dobór technologii zależy od tego jak czystą wodą dysponują, od ogólnej zawartości soli oraz oczekiwań. Warto pamiętać, że niezależnie od użytej metody instalacje trzeba serwisować, bowiem wyeksploatowane części tracą swoje unikalne właściwości. Wśród zwolenników ekologii szczególną uwagę zwraca elektrodejonizacja. – EDI to zaawansowany technologicznie system, który wykorzystuje membrany, jak i wymianę jonową w celu uzyskania wysokiej jakości wody. Uznawany jest on za bardzo wydajny, a także przyjazny środowisku, ponieważ w procesie zużywa się ok. 90% mniej różnego rodzaju środków chemicznych. Co istotne system nie wymaga okresowej regeneracji, ponieważ prąd elektryczny odpowiada za odbudowę żywicy jonowymiennej – uzupełnia ekspert z firmy PROEKO.

Uzyskanie zdeminaralizowanej wody to trudny proces, wymagający odpowiednich nakładów finansowych i organizacyjnych przedsiębiorstwa. Często jednak jest to jedyny sposób na spełnienie określonych norm prawnych, mających na celu bezpieczeństwo i zdrowie konsumentów.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ProjektKomunikacja

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Adam 2016-11-02 07:59:47

    Czytałem na stronie tej firmy o metodzie oczyszczania wody za pomocą szungitu:
    http://proekojp.pl/naturalne-oczyszczanie-wody-przy-pomocy-szungitu/
    Chciałbym dowiedzieć się więcej o tej metodzie - może pomysł na kolejny artykuł?


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »