Gospodarka » Bezpieczeństwo

Wpływ pyłów na zdrowie człowieka

Wpływ pyłów na zdrowie człowieka
Zobacz więcej zdjęć »
W zależności od środowiska i rodzaju wykonywanej pracy, w powietrzu mogą znajdować się różnego rodzaju pyły, których działanie nie jest obojętne dla człowieka. Są one wchłaniane przez tkanki, przez co mogą mieć szkodliwy wpływ na stan jego zdrowia.

W zależności od rodzaju szkodliwego działania konkretnych pyłów wyróżnia się pyły o charakterze drażniącym, zwłókniającym, kancerogennym oraz alergizującym. Działanie konkretnych pyłów jest jednak w głównej mierze zależne od kilku podstawowych czynników, takich jak stężenie pyłu, skład chemiczny cząsteczek, ich wymiar, kształt, struktura, a także stopień rozpuszczalności w płynach ustrojowych. Ważną kwestią są również indywidualne predyspozycje danego człowieka, które zależą od jego uwarunkowań zarówno genetycznych jak i nabytych oraz specyfiki wykonywanej pracy. Istotnie wpływają one bowiem na wrażliwość jednostki na działanie konkretnych pyłów.

Pyły przedostają się do organizmu człowieka przede wszystkim poprzez układ oddechowy. Składa się ono z kilku zasadniczych obszarów czynnościowych. Wyróżnia się obszar górnych dróg oddechowych, obszar tchawico-oskrzelowy oraz obszar wymiany gazowej. Różnią się one między sobą zarówno ze względu na czas przez jaki pyły zatrzymują się danym miejscu, szybkość ich eliminacji oraz sposób reakcji patologicznej. Zaleganie pyłów w każdym z nich jest zależne głównie od wielkość cząsteczek pyłu, budowy poszczególnych obszarów dróg oddechowych, a także samego procesu oddychania, na który wpływa częstotliwość oddechu, prędkość przepływu powietrza czy chociażby objętość wdechu.

Szczególnie łatwo do organizmu człowieka dostają się te pyły, których cząstki mają mniejszą średnicę niż 7µm. Przenikają one do dolnych dróg oddechowych, gdzie zachodzi wymiana gazowa. Jest to obszar, z którego niezwykle ciężko jest je usunąć i w którym mogą rozwinąć się poważne choroby, takie jak pylica płuc, różne typy nowotworów czy też zapalenie pęcherzyków płucnych. Rozwój konkretnego schorzenia zależny jest od rodzaju wdychanych pyłów. Pyły włókniste mogą prowadzić do powstania pylicy i nowotworu, cząstki pyłów drewna twardego - nowotworu nosa oraz zatok przynosowych, natomiast cząstki wolnej krystalicznej krzemionki – krzemicy.

Z tego też względu niezwykle istotną rolę odrywają regularne pomiary pylenia, szczególnie w miejscach pracy narażonych na obecność którychkolwiek z pyłów. Wyłącznie działania profilaktyczne są w stanie uchronić przed zbyt dużym, a co za tym idzie również szkodliwym dla zdrowia człowieka, stężeniem pyłów.

Przy współpracy http://ottoindustries.pl/pomiary-zapylenia/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

admin11

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »