Kultura, sztuka » Kultura

Współczesna kaligrafia - co jest potrzebne do nauki

Współczesna kaligrafia - co jest potrzebne do nauki
Zobacz więcej zdjęć »
Kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania. Związana jest także ze zdobieniem artystycznym. Nauka kaligrafii miała za zadanie ukształtować charakter oraz cierpliwość u człowieka. Współcześnie można się jej nauczyć nie ponosząc dużych nakładów finansowych.

Narzędzia przeznaczone do artystycznego pisania...

Do sztuki tej niezbędne są następujące narzędzia: pojemnik z wodą, tusz, szmatka, papier, stalówka i obsadka, pojemnik do przechowywania stalówek i obsadek. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z kaligrafią, zaleca się proste pióro, które składa się z obsadki i stalówki.

Obsadki to rączki pióra. W sklepach jest bardzo duży wybór. Wyróżniamy modele:
- drewniane,
- lakierowane,
- rzeźbione,
- metalowe i wiele innych.
Wybór rodzaju obsadki jest sprawą indywidualną. Przed zakupem należy dokładnie obejrzeć sposób mocowania stalówki z obsadką.
Najpopularniejszym rozwiązaniem są metalowe płatki, które posiadają możliwość zaginania. Najlepszą metodą jest umiejscowienie stalówki przy krawędzi obsadki. W ten sposób stalówka z obsadką będzie sztywna.

Stalówki do kaligrafii występują w różnych rozmiarach i kształtach. Mając do dyspozycji szeroki wybór, czym powinniśmy się kierować?

Podstawowy podział stalówek prezentuje się następująco:
- stalówki szkolne,
- stalówki łyżkowe,
- redisówki,
- stalówki okrągłe
- stalówki G (mała i cienka).
Wszystkie różnią się między sobą kształtem, elastycznością oraz stopniem twardości. W związku z tym, linie wychodzące spod nich są inne. W różny sposób reagują pod większym naciskiem, czy też podczas rysowania stalówką odwrotnie. W sklepach istnieje szeroki wybór stalówek do kaligrafii. Wybierając je, należy skupić się na kształcie. Należy podkreślić, że niekiedy większe stalówki rysują taką samą cienką linię jak mniejsze. Sprawa wygląda podobnie, jeżeli chodzi o precyzję rysowania linii. W nowoczesnej kaligrafii wybierane są elastyczne stalówki z cienkim ostrym końcem. Wszechstronną ofertę przyborów niezbędnych do kaligrafii posiada sklep internetowy Calligrafun, w którym nabędziemy wszelkie potrzebne przyrządy i akcesoria niezbędne w sztuce kaligrafowania.

Stalówki do kaligrafii posiadają wiele zalet, ale też wad

Za pomocą stalówek można uzyskać bardzo plastyczną oraz zróżnicowaną linię. Istnieje szeroki wybór stalówek. Niestety stalówki posiadają kilka wad. Jedną z nich jest mało precyzyjne wykonanie, co powoduje drapanie. Nie nadają się dla laików, a dla osób, choć z niewielkim doświadczeniem. Kolejną wadą jest to, że bardzo szybko się brudzą. Należy je oczyszczać przed, po, a nawet podczas użytkowania. Stalówkę należy stale maczać w tuszu, co może być dla wielu uciążliwym zajęciem.

Papier ma znaczenie

Wybór odpowiedniego do umiejętności papieru do kaligrafii ma istotne znaczenie. Dla początkujących użytkowników może to przysparzać wiele problemów. Twardy lub za miękki może powodować drapanie, przeciekanie tuszu lub po prostu jego spływanie. Na samym początku przygody z ozdobnym pismem można korzystać z gotowych arkuszu z nakreślonymi liniami. W trakcie zdobywania kolejnych umiejętności można eksperymentować, aż poznamy najbardziej odpowiadający nam produkt. Reasumująć papier kaligraficzny ma znaczenie. Wybór zależy od techniki pisma, rodzaju i efektu, którego chcemy osiągnąć.

Kaligrafia wymaga przede wszystkim zaangażowania, cierpliwości i chęci. Pierwsze kroki mogą być trudne. W trakcie nauki będziemy poznawać sztuczki i możliwości ozdobnego pisma przy użyciu odpowiednich przyrządów. Różnorodność nie pozwoli na nudę, dlatego warto podejmować naukę i szukać ciekawych inspiracji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

wojtiii656

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 114614 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )