Kultura, sztuka » Kultura

Współczesny design w dawnej kopalni Katowice

Współczesny design w dawnej kopalni Katowice
Zobacz więcej zdjęć »
Na prawie cztery tygodnie stolarnię byłej kopalni „Katowice”, miejsce budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego, wypełnią projekty współczesnych designerów, wyłonione w konkursie „Śląska Rzecz 2008”.

Wystawa będzie czynna od 9 września do 4 października 2009 roku. Wernisaż odbędzie się we wtorek 8 września o godz. 17.00.

Pokonkursowa wystawa współczesnego designu „Śląska Rzecz" towarzyszy konkursowi o tej samej nazwie, który pozwala wyłonić i promować dobrych śląskich projektantów oraz firmy, które dzięki współpracy z projektantami tworzą wyjątkowe pod względem wzornictwa produkty.

W postindustrialnej scenerii dawnej stolarni zobaczymy produkty przemysłowe i grafikę użytkową nagrodzone w czwartej już edycji konkursu. Będą to m.in. sygnalizator drogowy - zwycięzca konkursu (projekt: Michał Latko i Leszek Czerwiński, produkcja: Zakład Inżynierii Ruchu W. Sylwestrzak i spółka z Bytomia). Produkt został nagrodzony za wysokie walory użytkowe i technologiczne. Jury doceniło powściągliwość formy w myśl zasady „mniej nie można, więcej nie trzeba". Na wystawie znajdziemy także plecak turystyczny, wózek dziecięcy, identyfikacje wizualne różnych firm, ławkę, meble, pościel oraz różnorodne publikacje książkowe i wiele innych produktów.

Design + produkt = Śląska Rzecz - to motto charakteryzuje zarówno konkurs jak i pokonkursową ekspozycję wybranych i nagrodzonych projektów oraz produktów. Wskazuje, że na Śląsku istnieje wiele przedsiębiorstw, które kreują jakość i mają świadomość jak wielką rolę w tych przedsięwzięciach odgrywa design. Uświadamia, że współczesny design lokuje się pomiędzy sztuką, a przedsiębiorczością, uczy jak powinniśmy patrzeć na design i postrzegać jego wartość w biznesie.

Organizatorem konkursu „Śląska rzecz" jest od 2005 roku Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie od 2005 roku. Wystawa pokonkursowa jest pokazywana w trzech miejscach - Cieszynie, Katowicach i Łodzi w ramach „Łódź Design".

Muzeum Śląskie zaprasza do byłej kopalni Katowice na finisaż wystawy - koncert art.-rockowego zespołu THE COMPLAINER & THE COMPLAINERS, w piątek 2 października, o godz. 18.00.

Kurator wystawy: Lubomira Trojan

Komisarz wystawy w Muzeum Śląskim: Henryka Olszewska-Jarema

Adres: Muzeum Śląskie, teren dawnej kopalni „Katowice" (była stolarnia), ul. Kopalniana 6.

Wystawa czynna:

wtorek: 10.00 - 14.00

środa: 14.00 - 18.00

czwartek: 12.00 - 18.00

piątek: 10.00 - 14.00

sobota - niedziela: 12.00 - 17.00, poniedziałek: nieczynna
Bilety: normalny - 2 zł, ulgowy (dla dzieci) - 1 zł ulgowy.

Organizator konkursu: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie

Organizatorzy wystawy: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz Muzeum ŚląskieRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »