Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Wszyscy sprzątamy świat!

Wszyscy sprzątamy świat!
Zobacz więcej zdjęć »
Nie masz pomysłu na weekend? Już 14 września, w piątek, rusza międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata”. To doskonała okazja, by wraz z rodziną, dziećmi i przyjaciółmi zorganizować wspólny eko-weekend, który może okazać się początkiem wielkiej przygody z ekologią.

Większość z nas „Sprzątanie Świata” – międzynarodową kampanię odbywającą się w trzeci weekend września – kojarzy ze sprzątaniem lasów i terenów zielonych. My proponujemy wyjść poza schemat i zacząć sprzątanie świata od swojego najbliższego otoczenia. Podpowiadamy, jak kreatywnie i z pomysłem wziąć udział w tym globalnym wydarzeniu.

 

W grupie raźniej

Zaproś sąsiadów wraz z dziećmi do wspólnego sprzątania pobliskiego placu zabaw, parku czy terenów rekreacyjnych. Aby zaangażować jak najwięcej osób, przygotuj razem ze swoimi pociechami kolorowe, rzucające się w oczy plakaty informujące o waszej akcji. W ramach wspólnego sprzątania możecie też odnowić albo pomalować huśtawki, drabinki, czy odrapane trzepaki. Warto pomyśleć o przeorganizowaniu niewykorzystanych pomieszczeń, jak suszarnia w bloku, czy niezagospodarowany strych w domu. Wystarczy je posprzątać i odświeżyć, by niskim kosztem zapewnić waszym pociechom bezpieczne miejsce zabaw.

 

Nauka przez zabawę

Połącz akcję „Sprzątanie Świata” z zabawą tak, aby klasyczne zbieranie śmieci w lesie nie było dla dzieci nudne. Ogłoś konkurs na najlepszego „Sprzątacza” –  osoba, która podczas rodzinnego spaceru zbierze najwięcej odpadów, otrzyma drobny upominek. Idealnym zwieńczeniem wyprawy będzie zorganizowanie ogniska z pieczeniem kiełbasek – oczywiście w miejscu  wyznaczonym do tego celu przez nadleśniczego. W domu możesz zorganizować dla rodziny i przyjaciół zabawę w eko-kalambury, gdzie do odegrania lub narysowania będą hasła związane z ekologią. Dzieci bardzo lubią wymyślać różne historie. Możesz to wykorzystać do zabawy i razem z nimi wymyślić opowiadanie, np. o losach wyrzuconych do lasu przedmiotów: lewym bucie, starej zabawce, plastikowej torbie czy o misiu z naderwanym uchem. Ważne, aby wasza historia miała morał – nie wolno śmiecić. Dobrym pomysłem będzie też wizyta na stronie internetowej Akademii Misia Haribo. Ten ogólnopolski program edukacyjno-społeczny już od pięciu lat pomaga rodzicom, opiekunom przedszkolnym i nauczycielom w kreatywnym wychowywaniu najmłodszych. Znajdziesz tam m.in. porady ekspertów i scenariusze zajęć, które zainspirują cię do nowych zabaw z dziećmi.

 

Segregujemy

Jak podaje Ernst & Young w raporcie „Kluczowe wyzwania w gospodarce odpadami komunalnymi w krajach UE-11”, średnia produkcja odpadów na mieszkańca Polski wynosi 316 kg. Przy takich liczbach jednorazowy udział w akcji sprzątania świata to za mało. Co możemy zrobić, żeby mniej śmiecić? Wspólnie z naszymi dziećmi poszukajmy sposobów na ograniczenie ilości odpadów, które sami wytwarzamy każdego dnia. Zacznijmy od segregacji śmieci. Wyznaczmy wspólnie z dzieckiem miejsce (np. karton, kosz), do którego będziemy wyrzucać określone odpady, czyli makulaturę (niebieski pojemnik), plastik (żółty) i szkło (biały lub zielony). Pojemniki na odpady nie muszą koniecznie być kolorowe, wystarczy, że odpowiednio je oznaczymy, np. rysunkami czy naklejkami. Teraz pozostaje już tylko konsekwentnie uzupełniać je przeczytanymi gazetami, pudełkami po detergentach, czy niepotrzebnymi opakowaniami po napojach i żywności.

 

Giełda staroci

Jeśli Twoje dzieci są w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, z pewnością masz w domu sporo zabawek, które maluchom już się znudziły. Nie wyrzucaj ich, a zorganizuj giełdę, podczas której twoje pociechy wymienią się z dzieciakami z sąsiedztwa swoimi „skarbami”. W ten sposób zmniejszasz ilość produkowanych odpadów, ale też uczysz dziecko, że zamiast wyrzucać rzeczy, które nie są mu już potrzebne, lepiej zastanowić się, czy nie posłużą one komuś innemu. Równie dobrym pomysłem będzie zorganizowanie giełdy ubrań, gier komputerowych, przeczytanych książek, czy płyt z muzyką, której już nie słuchasz. Wszystko po to, żeby przedmiotów nie wyrzucać, ale dać im „drugie życie”.

Artykuł powstał we współpracy z Renatą Stępieńekspertem Rady Programowej Akademii Misia Haribo, specjalistką ds. zrównoważonego rozwoju w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

Akademia Misia Haribo – ogólnopolski program edukacyjno-społeczny dla przedszkoli i szkół. Powstał z myślą o dzieciach, ale też o rodzicach i wychowawcach, którzy chcą rozwiać wszelkie wątpliwości związane z nauczaniem i wychowaniem najmłodszych. Celem realizowanego od 2007 roku projektu jest edukacja poprzez zabawę. Priorytetem tegorocznej edycji Akademii Misia Haribo jest budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych. W przedszkolach akcja przebiega pod hasłem „Oszczędzamy energię z Misiem Haribo”, w szkołach zaś jest to krótkie hasło „Zgaś światło!”. Projekt wspiera Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in. psycholodzy, lekarze oraz pedagodzy. Patronem honorowym Akademii Misia Haribo jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

 

Zapraszamy na nasz fanpage http://www.facebook.com/Podobasz.MISIE.HARIBO.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JBcomm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 13 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »