Kultura, sztuka » Kultura

Wydawnictwo Drzewo Babel i Michał Batory – 18 lat twórczej przygody

Wydawnictwo Drzewo Babel i Michał Batory – 18 lat twórczej przygody
Zobacz więcej zdjęć »
Michał Batory, ceniony na całym świecie plakacista, jest autorem okładek książek wydawnictwa Drzewo Babel. Większość z nich, m.in. do prozy Paulo Coelho, zostało wyeksponowanych na trwającej do 20 lutego 2013 r. wystawie „Plakaty i obiekty” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Michał Batory, światowej sławy artysta, jedyny Polak, który doczekał się wystawy swoich prac w paryskim Luwrze, od blisko 18 lat współpracuje z wydawnictwem Drzewo Babel. Stworzone przez niego okładki książek stały się znakiem rozpoznawczym oficyny. Wydawca, Barbara Stępień mówi, że nie wyobraża już sobie, aby ilustracje mógł przygotowywać ktokolwiek inny. „Michał Batory to wyjątkowy artysta postrzegający świat obrazami. Projekty okładek, które otrzymujemy są zawsze unikatowe i niezwykle zaskakujące. Nie często można spotkać artystę, który ma taki dar. Michał wspaniale ubiera wszystkie nasze książki nadając im niepowtarzalny styl" - tłumaczy Barbara Stępień. Prace Michała Batorego są charakterystyczne, dowcipne, zwięzłe, „nieprzegadane", wzbudzają emocje. Wiele spośród jego okładek, m.in. do prozy Paulo Coelho, stało się nieodłącznym elementem powieści i jest bardzo dobrze znanych polskim czytelnikom.

Obrazy tworzone przez Batorego pozostawiają odbiorcy kilka możliwych sposobów interpretacji i zawsze na długo zapadają w pamięć. Podczas przygotowywania okładki artysta posługuje się wizualnymi skrótami, podobnie jak w przypadku tworzenia plakatów. „W czasie pracy nad okładką książki zamysł artystyczny obejmuje całość - przednia strona musi uwieść czytelnika obrazem, a tylna słowem - krótkim tekstem o książce" - mówi Michał Batory. „Rozpoczynając pracę staram się mieć jak najwięcej informacji, które precyzyjnie przekładam w obrazy. Każda okładka wymaga dobrego pomysłu, rzemiosła i wytężonej pracy". Batory często tworzy pełną szatę graficzną książek wydawanych przez Drzewo Babel - zdjęcia, typografię, układ stron np. „Maria Skłodowska-Curie/ listy" Alicji Albrecht, „Goran Bregović - Szczęściarz z Sarajewa" Grzegorza Brzozowicza, „Alfabet zakochanego w Indiach" Jean-Claude'a Carriere'a.
Okładki książek są elementem wystawy Michała Batorego „Plakaty i obiekty", trwającej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Artysta zaprasza do swojej pracowni, prezentuje własnoręcznie wykonane przedmioty, które później stały się głównym motywem okładek i plakatów. Przykładem może być pistolet, który został skonstruowany z kawałka kliszy filmowej, a następnie sfotografowany i w ten sposób wkomponowany w projekt okładki do powieści Paula Coelho „Zwycięzca jest sam". Odwzorowany warsztat pracy Michała Batorego oraz wiele okładek książek i plakatów można obejrzeć do 20 lutego 2013 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »