Firma » Finanse

Wyłudzenia kredytu. Jak nie dać się oszukać?

Wyłudzenia kredytowe to, niestety, dość powszechne przestępstwo. Z jego skutkami można zmagać się przez długie lata. By ustrzec się przed oszustwem, należy zachowywać środki ostrożności, takie jak np. dwuetapowe logowanie do konta bankowego.

Wyłudzenia kredytowe to, niestety, dość powszechne przestępstwo. Z jego skutkami można zmagać się przez długie lata. By ustrzec się przed oszustwem, należy zachowywać środki ostrożności, takie jak np. dwuetapowe logowanie do konta bankowego.


Ofiarą oszustwa kredytowego w Polsce pada co roku kilka tysięcy osób. Przestępcy wykradają dane zarówno online, jak i w świecie realnym, np. kradnąc portfele z dowodami osobistymi. Następnie za pomocą skradzionych danych zaciągają kredyt lub pożyczkę. Pierwsza opcja nie jest prosta do zrealizowania. Przy udzielaniu kredytu banki potrzebują zaświadczenia o zarobkach oraz potwierdzenia tożsamości kredytobiorcy. Pożyczki tzw. chwilówki, są już łatwiejsze do zaciągnięcia. Często wystarczy sam dowód osobisty.

Jak ochronić się przed oszustwem?

Przede wszystkim należy pilnować dokumentów, a szczególnie dowodu osobistego. Jego zagubienie powinno być jednoznacznym sygnałem do zastrzeżenia dokumentu. Warto też ze szczególną ostrożnością zachowywać się w miejscach publicznych, zatłoczonych. To właśnie one są doskonałą okazją dla złodziei, którzy mogą wykraść portfel z dokumentami.

Również w internecie należy zachować ostrożność. Pomoże w tym dwuetapowe logowanie do banku czy unikanie podejrzanych stron, które wymagają podania danych osobowych. Jeśli istnieje podejrzenie, że ktoś zaciągnął zobowiązanie w naszym imieniu, można skorzystać z usług biura informacji gospodarczej.

  • Wyłudzenia pożyczkowe mogą przerażać, ale pamiętajmy, że najważniejszy jest spokój i zdrowy rozsądek. Ostrożność i szybka reakcja mogą uchronić nas nieprzyjemnościami - radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).


Co ze spłatą zadłużenia?

Jeśli środki ostrożności zawiodą i oszustwo kredytowe stanie się faktem, należy podjąć odpowiednie kroki. Koniecznym jest skontaktowanie się z bankiem i wyjaśnienie całej sytuacji. Należy też zgłosić na policję zawiadomienie o przestępstwie. Raty, spłacone przez osobę pokrzywdzoną, powinny zostać jej zwrócone po zakończeniu postępowania sądowego.

  • Nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, gdy jego dane osobowe zostaną wykradzione, a na koncie pojawi się zadłużenie. Należy jednak pamiętać o właściwych krokach, jakie trzeba podjąć w takiej sytuacji. Już samo zastrzeżenie dowodu może działać na korzyść poszkodowanego w sytuacji ewentualnego przestępstwa finansowego - mówi  Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).


Pomyłka czy wyłudzenie?

Może zdarzyć się też tak, że wyłudzenia dokona kredytobiorca. Niekoniecznie świadomie. Zdarzają się pomyłki w wypełnianiu wniosków kredytowych, co bank może uznać za próbę wyłudzenia i oszustwo, które ma pomóc kredytobiorcy w uzyskaniu świadczenia. By uniknąć nieprzyjemnej sytuacji warto kilkakrotnie sprawdzić poprawność uzupełnionego wniosku. Można też skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże nie tylko dobrać odpowiednie finansowanie, ale również bezpiecznie przejść przez wszystkie formalności.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Klang! Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »