Motoryzacja » Moto Serwis

Wymiana rozrządu - kiedy powinieneś się na nią zdecydować?

Wymiana rozrządu - kiedy powinieneś się na nią zdecydować?
Zobacz więcej zdjęć »
Sprawny układ rozrządu jest mechanizmem niezbędnym, aby silnik samochodu spalinowego działał prawidłowo. Awaria tego elementu może spowodować poważne spustoszenie w silniku, dlatego warto o niego dbać i regularnie wymieniać składające się na niego części. Co ile wymiana rozrządu jest niezbędna?

Jaki jest koszt wymiany rozrządu? Jakie objawy jego awarii? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości w kwestii użytkowania, usterek i naprawy, tudzież wymiany układu rozrządu.Wymiana rozrządu ― jak często?

Informacja o tym, co ile wymiana rozrządu jest konieczna, zawsze jest udzielana przez producenta auta. Należy jednak pamiętać, że sugestie producenta dotyczą oryginalnych części znajdujących się w samochodzie. Jeśli jesteś właścicielem używanego pojazdu nie masz pewności czy rozrząd i inne elementy układu nie były już wcześniej wymieniane. Nie zawsze też dasz radę sam ocenić, w jakim stanie znajduje się dana część. Poza tym wskazania producenta są szacunkowe, w rzeczywistości czas niezbędnej wymiany rozrządu jest zależny od wielu czynników, w tym m.in. od:

  • intensywności eksploatacji pojazdu,
  • ilości przejechanych kilometrów,
  • sposobu jazdy,
  • konserwacji i serwisowania rozrządu.

Aby określić wymaganą częstotliwość wymiany rozrządu, weź pod uwagę zarówno sugestie producenta, jak i ogólny stan Twojego auta. Elementy starszych rocznikowo samochodów będą potrzebowały być wymieniane w krótszych odstępach czasu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które często jeżdżą oraz te, których pojazd był dłużej nieużywany. Bardziej precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, kiedy wymienić układ rozrządu w samochodzie, udzieli Ci serwisant w autoryzowanym salonie lub zaufany, doświadczony mechanik. Niewątpliwie powinieneś udać się do warsztatu zawsze wtedy, kiedy zauważysz niepokojące objawy rozrządu działającego nieprawidłowo.

rozrzad-silnika.pngWymiana rozrządu - cena i czas oczekiwania

Koszt wymiany rozrządu będzie zależał od wielu czynników, m.in. od zaawansowania i zabudowy silnika w samochodzie oraz zaawansowania samego rozrządu. W przypadku takich napraw, jak wymiana rozrządu, cena powinna odgrywać drugorzędne znaczenie. Jest to na tyle ważny układ, że na pierwszym miejscu zawsze należy postawić jakość elementów. Zakup pojedynczych części np. samego paska to wydatek rzędu od 50 do 300 zł. Pasek można wymienić samemu, jednak bezpieczniej zlecić to zadanie fachowcowi. Cena za tę usługę w przypadku starszych modeli samochodów z mało skomplikowanym dostępem do rozrządu to około 200 zł. Przy każdorazowej wymianie paska konieczne będzie również wymienienie oleju silnikowego, filtra oleju oraz płynu chłodniczego.

Jeśli jesteś właścicielem nowszego auta, sprawa nieco się komplikuje, ponieważ dostęp do rozrządu jest znacznie utrudniony. Konieczny może być demontaż przedniego pasa i dostanie się do tylnych części silnika. W tym przypadku cena za usługę wzrasta od 700 do paru tysięcy złotych. Montaż nowego paska to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Cykliczna wymiana rozrządu powinna uwzględniać również pozostałe elementy tego mechanizmu, takie jak rolki, uszczelniacze i pompa wody. Nowe napinacze i pompa to wydatek w granicach od 400 do 1600 zł.

Czas oczekiwania na wykonanie usługi również zależy od tego, z jakim autem mamy do czynienia i co konkretnie podlega wymianie. Standardowa długość oczekiwania przy starszych modelach aut będzie wynosić około godziny, zaś na wymienienie wszystkich elementów rozrządu w nowszych pojazdach może Ci przyjść poczekać nawet około czterech godzin.Charakterystyczne objawy rozrządu, który jest uszkodzony

W skład układu rozrządu wchodzi wiele elementów, takich jak:

  • rolki prowadzące,
  • napinacze,
  • pompa wody,
  • pasek lub łańcuch rozrządu.

Najczęściej awariom ulega pasek lub łańcuch, w zależności od tego, na które rozwiązanie zdecydował się konstruktor samochodu. Jeśli chodzi o pasek rozrządu objawy są dosyć ewidentne. Pojawia się głośne stukanie w czasie jazdy, będące efektem obijania się o siebie poszczególnych części. Dochodzi oni z okolic silnika. Ponadto, objawy rozrządu, który nie działa poprawnie, to również spadek osiągów silnika czy wzrost spalania. Warto jednak pamiętać, że w stu procentach pewną diagnozę problemu może postawić tylko specjalista.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »