Technologie » Internet

Wyniki ankiety Kaspersky Lab - w kwestii bezpieczeństwa mamy dużo do zrobienia

Wyniki ankiety Kaspersky Lab - w kwestii bezpieczeństwa mamy dużo do zrobienia
Zobacz więcej zdjęć »
Badanie online przeprowadzone przez Kaspersky Lab, producenta rozwiązań do ochrony danych, wykazuje niepokojący brak ochrony urządzeń mobilnych oraz wysoką liczbę ataków komputerowych.

Kaspersky Lab przeprowadził badanie dotyczące europejskiego bezpieczeństwa IT, aby zmierzyć stopień ochrony komputerów oraz telefonów komórkowych na sześciu różnych rynkach europejskich w celu określenia zachowań użytkowników Internetu i telefonów komórkowych oraz zidentyfikowania schematów we wszystkich państwach uczestniczących w badaniu.

Kaspersky Lab przeprowadził badanie internetowe obejmujące Danię, Niemcy, Hiszpanię, Portugalię, Włochy oraz Izrael. Użytkownicy Internetu zostali zaproszeni do udziału w badaniu za pośrednictwem Facebooka, Twittera oraz innych portali społecznościowych. Spośród 2 027 uczestników 25% doświadczyło trzech lub więcej ataków naruszających bezpieczeństwo swoich komputerów w ciągu minionych dwóch lat.

"Cyfrowe zanieczyszczenie jest wszędzie - dotyka zarówno naszego życia prywatnego jak i zawodowego. Ataki hakerów, wirusy, spam, kradzież tożsamości oraz danych osobowych mogą być bardzo uciążliwe, a czasami powodować straty finansowe użytkowników komputerów i telefonów komórkowych. Jak pokazuje badanie, wielu użytkowników Internetu doświadczyło ataków naruszenia bezpieczeństwa swoich komputerów" - powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego z Kaspersky Lab Polska.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo mobilne, około 75 procent respondentów nie posiada żadnego oprogramowania bezpieczeństwa zainstalowanego na swoich telefonach komórkowych, a 60 procent nie zamierza nabyć takiej ochrony. "Stoi przed nami duże wyzwanie uświadomienia ludziom, że muszą chronić swoje telefony komórkowe tak jak swoje komputery. Nasze badanie pokazuje, że ludzie nie dostrzegają jeszcze potencjalnych zagrożeń dla smartfonów, choćby takich jak kradzież danych" - dodaje Piotr Kupczyk.

Fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Prawie 85 respondentów stwierdziło, że czuje się bezpiecznie podczas surfowania po Internecie. Zważywszy że w ciągu ostatnich dwóch lat 66 procent respondentów naszego badania doświadczyło co najmniej jednego ataku na swój komputer, mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem, który ilustruje jedno z kluczowych zagrożeń dotyczących surfowania po Internecie. Gdy czujemy się bezpiecznie, zwykle mniej przejmujemy się potencjalnymi zagrożeniami. Obecnie portale społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter, oraz komunikatory internetowe stanowią główny cel cyberprzestępców, którzy wiedzą, że użytkownicy często zapominają o podstawowych zasadach dotyczących i bezpieczeństwa.

Słabe bezpieczeństwo mobilne

Prawie 40 procent wszystkich respondentów badania posiada jeden z nowoczesnych smartfonów. Odzwierciedla to trend widoczny w większości Europy, gdzie smartfony i urządzenia PDA są coraz częściej wykorzystywane, zarówno w celach zawodowych jak i prywatnych, jako że coraz więcej osób chce w pełni korzystać z dobrodziejstw bycia online w dowolnym czasie i miejscu. Jednak spośród użytkowników smartfonów jedynie 25 procent posiada oprogramowanie bezpieczeństwa mobilnego na swoich urządzeniach - i jedynie 40 procent wyraziło zamiar zakupienia takiego oprogramowania dla swojego telefonu komórkowego w przyszłości.

Inne interesujące fakty

- 75 procent respondentów przyznało, że otwiera załączniki do e-maili, tylko gdy zna nadawcę lub ma do niego zaufanie.
- Prawie połowa wszystkich respondentów stosuje różne hasła dla różnych usług internetowych. Jednak niemal 25% przyznało, że ich hasła nie zawierają równocześnie małych i wielkich liter, cyfr i symboli. To oznacza, że na każde cztery hasła jedno stanowi łatwy cel cyberprzestępców.
- 55 procent wszystkich respondentów wskazało, że wykonuje kopie zapasowe danych na swoim komputerze rzadziej niż raz w miesiącu.
- 36 procent respondentów oszacowało, że 10-25% wszystkich otrzymanych prywatnych e-maili stanowi spam.
- W ponad 25% domów respondentów dzieci mają dostęp do komputera. W połączeniu z 80 procentami respondentów, którzy niepokoją się treściami, na jakie ich dzieci mogą natrafić w Internecie, odpowiedzi badanych wskazują na to, że wiele rodzin ma coraz większą świadomość, że dostęp dzieci do Internetu stanowi coraz większe zagrożenie bezpieczeństwa.
- 25 procent respondentów przyznało, że w ciągu ostatnich dwóch lat zgubiło swój telefon komórkowy lub został im on skradziony.
- 90 procent respondentów badania oświadczyło, że nie chroni swojego telefonu komórkowego tak jak swojego komputera.

Informację można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Badanie zostało przeprowadzone online. Uczestnicy zostali zaproszeni za pośrednictwem różnych portali społecznościowych, serwisów informacyjnych oraz różnych stron internetowych. Badanie nie ma charakteru reprezentatywnego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »