Dom » Budownictwo
Wysokosprawne systemy ogrzewania domów nowobudowanych oraz modernizowanych
Zobacz więcej zdjęć » |
Dużymi zaletami rozwiązań wykonywania wymiennika gruntowego są elementy, z jakich jest wykonany. W obu przypadkach pętlami są miedziane rurki o średnicy 3/8, zabezpieczone polietylenową izolacją. Fabrycznie pętle napełnione są azotem o ciśnieniu od 20 do 25 bar,
a montaż ogranicza się do ich rozłożenia w wykopie, bądź do wprowadzenia do odwiertu, Głębokość odwiertu nieprzekraczająca 30 m pozwala także na uniknięcie kosztów projektu geologicznego, który jest niezbędny przy większej głębokości.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Działanie i zasady termodynamiczne
Gdy energia cieplna zostanie odebrana z gruntu do znajdującego się w pętlach czynnika chłodniczego R410A następuje jego sprężenie za pomocą sprężarki, którą do wykonania pracy pobiera energię elektryczną. Podniesienie ciśnienia powoduje jednoczesne zwiększenie jego temperatury, z 5 stopni Celsjusza przed sprężarką do 35 stopni za nią. Proces ten jest analogiczny do procesu zachodzącego w szybkowarach. Dzięki zastosowaniu zasad termodynamicznych, uzyskujemy z 1 kW energii elektrycznej pobranej przez sprężarkę, 4 kW (bądź więcej) energii cieplnej. Stosunek energii uzyskanej do energii pobranej przedstawiane są w przypadku pomp ciepła za pomocą wskaźnika sprawności COP.
Dalej energia cieplna przekazywana jest w systemie Natea bezpośrednio do pętli ogrzewania podłogowego, a w przypadku pomp Caliane na wymiennik płytowy, gdzie podczas skraplania czynnika ciepło odbierane jest przez wodę, po drugiej stronie wymiennika i oddawane jest w hydraulicznej instalacji ogrzewania niskotemperaturowego. Prostota układu oraz precyzja wykonania i doboru podzespołów pozwala na osiąganie sprawności produkcji energii cieplnej przekraczającej 400%. Dla przykładu wysokosprawne kotły kondensacyjne uzyskują sprawności nieprzekraczające 120%.
System Caliane został zaprojektowany z myślą o budynkach modernizowanych, gdzie istnieje już instalacja ogrzewania. Do domów nowobudowanych dedykowany jest system Natea, w którego cenę wliczone są koszty ogrzewania podłogowego. Wysoka sprawność, maksymalne uproszczenie, oraz możliwość rezygnacji z wszystkich innych źródeł ciepła ogrzewania powoduje, że systemy pomp ciepła marki SOFATH są najlepszą alternatywą dla innych rozwiązań ogrzewania domu:
- Dodatkowo instalacje wykorzystujące produkty Sofath, posiadają wiele dodatkowych opcji, jak podgrzew ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie basenu, czy nawet chłodzenie pomieszczeń (odwrócenie biegu sprężarki). Uniwersalność układów powoduje możliwość łączenia ich z klimakonwektorami, do chłodzenia pomieszczeń, oraz w przypadku Caliane, podłączenia innych źródeł ciepła, poprzez bufor ciepłej wody np. kominka z płaszczem wodnym - wyjaśnia Piotr Dunas z firmy Dumarch Went Geo- Power, autoryzowany koncesjoner marki Sofath na województwo małopolskie (http://www.dumarchwent.pl/)
Nadesłał:
LET PR
|
Komentarze (0)