Motoryzacja » Samochody
Yokohama nagrodzona za badania nad technologią cichych opon
Zobacz więcej zdjęć » |
Wyróżnione badania YOKOHAMA to pierwsza na świecie symulacja struktury przepływu powietrza wokół toczącej się po drodze opony, która odzwierciedla wpływ struktury bieżnika na generowanie fal akustycznych. Projekt badawczy zapoczątkowany w 2014 roku, wykorzystujący aeroakustyczną technologię symulacji, wykazał zależność pomiędzy głębokością i szerokością rowków opony a poziomem hałasu wytwarzanego podczas jazdy. Badania zrealizowane zostały we współpracy z Instytutem Nauk Kosmicznych i Astronautyki, będącego ramieniem Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych. Do analizy zebranego materiału obliczeniowego wykorzystano zaawansowane systemy obliczeniowe (High Performance Computing Infrastructure – HPCI), udostępnione przez Centrum Cybernetyki na Uniwersytecie w Tohoku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
– Projekt jest częścią intensywnych badań prowadzonych przez japońskich inżynierów YOKOHAMA w obszarze technologii aerodynamiki opon, zmniejszającej opór powietrza podczas jazdy – mówi Artur Posłuszny, Manager ds. Produktu i Marketingu ITR CEE, firmy będącej dystrybutorem opon YOKOHAMA w Polsce. – Uzyskane wyniki mogą oznaczać duży postęp w dziedzinie konstrukcji opon i optymalnego projektowania wypukłości na powierzchni opony, które redukują opór powietrza, zmniejszając hałas, ale też umożliwiając mniejsze zużycie paliwa i większą stabilność podczas jazdy – dodaje. W 2016 roku YOKOHAMA zaprezentowała oponę koncepcyjną z wypustkami w kształcie płetw, przypominającymi spojlery, która jest wynikiem ostatnich pomiarów i symulacji. Kolejne nagrody i wyróżnienia za prace nad ograniczeniem hałasu i poprawą aerodynamiki otwierają drogę do projektowania i wprowadzenia do powszechnego użytku nowej generacji produktów, umożliwiających komfortowe podróżowanie i niższe wydatki na paliwo.
Projekt High Performance Computing Infrastructure (HPCI) został zainicjowany przez Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT) w Japonii. Jego celem stworzenie innowacyjnej platformy obliczeniowej łączącej japoński superkomputer nowej generacji (K Computer) z superkomputerami uniwersytetów i ośrodków naukowych w całym kraju za pośrednictwem wysokoefektywnej sieci internetowej. Każdego roku podczas Konferencji HPCI Organizacja Badań na rzecz Informacji Naukowej i Technologii (RIST) przyznaje nagrody za wybitne projekty badawcze wykorzystujące system HPCI. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 21 października 2016 r. w Kokuyo Hall w Tokyo Minato Ward.
Komentarze (0)