Gospodarka » Żywność
Z okazji Światowego Dnia Gleby rusza cykl bezpłatnych porad dla rolników indywidualnych
Grupa Top Farms – jeden z największych producentów rolno-spożywczych – zaprasza rolników indywidualnych z województw: opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego, na cykl bezpłatnych konsultacji poświęconych rolnictwu regeneratywnemu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Czym jest rolnictwo regeneratywne?
Rolnictwo regeneratywne to system praktyk, który idzie o krok dalej niż rolnictwo ekologiczne. Jego głównym celem jest przywrócenie naturalnej równowagi w ekosystemach rolniczych poprzez:
Ochronę i regenerację gleby – minimalizacja uprawy mechanicznej oraz odbudowa zawartości materii organicznej.
Zwiększenie bioróżnorodności – rotacja upraw i stosowanie międzyplonów.
Zarządzanie wodą – poprawa retencji wody w glebie, ochrona zbiorników wodnych i przeciwdziałanie erozji.
- Sekwestrację węgla – wiązanie dwutlenku węgla w glebie, co przyczynia się do walki z globalnym ociepleniem.
„To podejście do rolnictwa pozwala nie tylko zwiększyć żyzność gleby, ale także poprawić jakość plonów i ograniczyć koszty produkcji” – podkreśla Paweł Kaczmarek, prezes spółek Jagrol i Top Farms Wielkopolska.
Dlaczego warto?
Gleba to nasz największy skarb. Jej zdrowie i jakość są kluczowe dla przyszłości rolnictwa oraz globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Niestety, degradacja gleb postępuje w alarmującym tempie, co skutkuje zmniejszeniem ich produktywności, wzrostem emisji CO₂ i spadkiem bioróżnorodności.
Korzyści z rolnictwa regeneratywnego dla gospodarstw rolnych:
- Większa odporność gleby na susze, erozję i ekstremalne zjawiska pogodowe.
- Redukcja kosztów związanych z nawożeniem i ochroną roślin dzięki wykorzystaniu naturalnych metod.
- Większe plony o lepszej jakości, co przekłada się na wyższe dochody.
- Możliwość generowania dodatkowych zysków poprzez handel certyfikatami węglowymi.
„Gospodarstwa regeneratywne to gospodarstwa przyszłości – niskoemisyjne, produktywne i odporne na zmiany klimatyczne” – dodaje Paweł Kaczmarek, prezes spółek Jagrol i Top Farms Wielkopolska.
Top Farms współtworzy jedną z największych grup producentów rolnych w Europie — swoim zasięgiem obejmuje gospodarstwa w ponad 20 lokalizacjach, w 3 krajach Europy. W Polsce spółka zarządza ponad 20 tysiącami hektarów upraw na terenie kilku województw. Będąc jednym z największych producentów rolno-spożywczych spółka wyznacza trendy w obszarze nowoczesnych technologii i prowadzi liczne badania w zakresie wdrażania innowacyjności, optymalizacji kosztów upraw. Jest niekwestionowanym liderem rolnictwa regeneratywnego na rynku europejskim. Co roku na terenie gospodarstwa Jagrol należącego do Grupy Top Farms odbywa się największa w Polsce konferencja nt. rolnictwa regeneratywnego — BIO_REACTION.
Jak Top Farms wspiera rolników?
Z okazji Światowego Dnia Gleby, Top Farms oferuje bezpłatne konsultacje agrotechniczne dla rolników indywidualnych z województw:
- wielkopolskiego,
- lubuskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- opolskiego.
Jak to działa?
Eksperci Grupy Top Farms będą dyżurować na infolinii we wtorki i czwartki w godzinach 15:00–16:00 w dniach 9–18 grudnia pod numerem telefonu: +48 531 984 178. Każdy rolnik może uzyskać praktyczne wskazówki dostosowane do swojego gospodarstwa, w tym:
- Jak przejść z tradycyjnego rolnictwa na regeneratywne?
- Jak zbudować lepszy płodozmian?
- Jak ograniczyć koszty nawożenia i ochrony roślin?
Przykład gospodarstwa regeneratywnego – Jagrol
Gospodarstwo Jagrol, należące do Grupy Top Farms, jest pionierem wdrażania praktyk regeneratywnych w Polsce. Gospodarstwo to stanowi doskonały przykład konwersji z modelu konwencjonalnego na model produkcji regeneratywnej. Wśród regeneratywnych praktyk w Jagrolu można wymienić między innymi fakt, że zboża stanowią około 40 procent w strukturze zasiewów, ustępując miejsca także innym gatunkom roślin w płodozmianie. Od wielu lat uprawa roli na przeważającej części areału opiera się na technologii bezorkowej lub na uprawie pasowej. Bardzo ważnym elementem zmianowania w reżimie regeneratywnym jest odpowiednio dobrana do rośliny następczej mieszanka międzyplonowa. Wprowadzane są elementy biologicznej ochrony upraw przed agrofagami. Gospodarstwo inwestuje również w małą i średnią retencję(Jagrol posiada około 60 ha lustra wody w zbiornikach retencyjnych). Pielęgnuje i odtwarza zadrzewienia śródpolne i pasy wiatrochronne.
Inwestycje w przyszłość
Grupa Top Farms planuje działania mające na celu rozwój nowoczesnych gospodarstw rolnych.
W najbliższych latach przewidywane są wielomilionowe inwestycje na budowę nowoczesnych obiektów w regionie Wielkopolski.
„Chcemy nie tylko szerzyć ideę nowoczesnego rolnictwa regeneratywnego w Polsce, ale także rozwijać swoje gospodarstwa w regionie. Obecnie planujemy m.in. budowę kilku nowoczesnych obiektów na terenie Wielkopolski. By te inwestycje i rozwój miały miejsce potrzebny jest jednak otwarty dialog z KOWR oraz Ministerstwem Rolnictwa tak, aby planowane pod te inwestycje grunty i tworzone przez nie OPR-y mogły taką produkcję pomieścić. Polska ma ogromny potencjał, by stać się liderem regeneratywnego rolnictwa w Europie” – zaznacza prezes Grupy Top Farms Tomasz Zdziebkowski.
Spółki TopFarms, na co zwracają uwagę prezesi z okazji Światowego Dnia Gleby, nie tylko edukują, ale również realizują wprowadzenie nowoczesnych technologii rolniczych (Smart Farming) oraz inwestycje w inteligentne systemy zarządzania rolnictwem.
---
Grupa Top Farms działa na obszarze ponad 22 tys. hektarów na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i opolskiego. Działamy na polskim rynku od 30 lat. Obecnie, jesteśmy jednym z największych i najlepiej zarządzanych przedsiębiorstw rolnych w Polsce. Jako topowy producent w sektorze rolno-spożywczym bierzemy odpowiedzialność i wyznaczamy trendy, szczególnie w zakresie innowacyjności, optymalizacji upraw oraz rolnictwa regeneratywnego. Fundamentalne znaczenie dla nas ma udział w rozwoju społeczności lokalnych. Podejmujemy wiele inicjatyw aktywnie wspierających szkoły, przedszkola, młodzieżowe kluby sportowe i domy kultury. Współpracujemy również z uczelniami rolniczymi, umożliwiając staże młodym ludziom pragnącym wiązać swoją przyszłość z działalnością rolniczą na terenie naszego kraju.
Nadesłał:
aadrian
|
Komentarze (0)