Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Zadbaj, aby Twoje dziecko bezpiecznie korzystało z urządzeń mobilnych

Zadbaj, aby Twoje dziecko bezpiecznie korzystało z urządzeń mobilnych
Zobacz więcej zdjęć »
Cyberzagrożenia są nieodłącznym elementem internetu i stanowią poważne niebezpieczeństwo dla młodych użytkowników. Szczególnie podatne są na nie dzieci korzystające z urządzeń mobilnych, ponieważ mogą przeglądać zasoby Sieci w dowolnym czasie lub miejscu, bez nadzoru rodziców.

Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International w okresie 12 miesięcy, cyberincydenty dotknęły dzieci 22% respondentów. Incydenty te obejmowały falę przypadków cybernękania oraz otwierania stron zawierających materiały niestosowne dla młodych użytkowników.     

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Podczas surfowania po internecie dzieci z łatwością mogą trafić na informacje dla nich nieodpowiednie, np. strony treściami erotycznymi czy też materiały dotyczące broni lub narkotyków. Innym powszechnym problemem jest sytuacja, w której wyszukiwarka internetowa wyświetla nieodpowiednie odnośniki w wyniku podania zbyt ogólnych słów kluczowych. Na przykład, dziecko szuka kreskówek, ale zamiast tego zostają wyświetlone wyniki dotyczące filmów animowanych dla dorosłych. 

 

Również portale społecznościowe stanowią poważne źródło zagrożeń. Dzieci mogą dodać każdą osobę do grona swoich przyjaciół, zawierając znajomości i komunikując się z ludźmi, którzy mogą je oszukać, wykorzystać lub próbować wyłudzić od nich poufne informacje. Z badania wynika, że 21% rodziców straciło pieniądze lub poufne informacje przechowywane na swoich urządzeniach z powodu aktywności swojego dziecka.  

 

Współczesne telefony i tablety często pełnią funkcję uniwersalnych konsol do gier i wiele dzieci wykorzystuje je jedynie do tego celu. Jednak nie wszystkie gry są odpowiednie dla nieletnich: niektóre zawierają sceny przemocy, wulgarny język lub treści erotyczne. Niestety, gry nie są jedynym zagrożeniem – wiele aplikacji pobieranych z oficjalnych sklepów może zawierać niepożądane informacje.   

 

Warto pamiętać, że niektóre zagrożenia są uniwersalne i mogą dotknąć ludzi w każdym wieku. Jednak - ze względu na mniejsze doświadczenie - dzieci są w większym stopniu na nie podatne. Nieświadome, jakie zagrożenie stanowi dany zasób, mogą pobrać zainfekowane pliki lub podać dane na stronie phishingowej. Dlatego warto dopilnować, aby urządzenie mobilne było odpowiednio zabezpieczone przed wirusami, phishingiem oraz innymi zagrożeniami online – zwłaszcza w przypadku systemu Android, ponieważ platforma ta jest celem około 99% wszystkich mobilnych szkodliwych programów.

 

Zdaniem wielu rodziców problemem jest także to, że dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed komputerem lub ze smartfonem w dłoni. W przypadku urządzeń mobilnych, które dzieci noszą ze sobą np. do szkoły, stosowanie zakazów i ograniczeń jest trudne, jednak istnieje spory arsenał środków technicznych, które mogą w tym pomóc. Można np. ograniczyć czas, kiedy najmłodsi użytkownicy mogą korzystać ze swoich urządzeń mobilnych, lub ustanowić godziny, w których dzieci mogą bawić się takimi gadżetami. Naturalnie, nie da się rozwiązać tego problemu przy użyciu samych środków technicznych - dzieci potrzebują alternatywy dla swoich gadżetów. Dlatego rodzice powinni spędzać z nimi jak najwięcej czasu, inicjować spotkania z rówieśnikami lub zachęcać do aktywności fizycznej - w ten sposób zostanie im mniej czasu na korzystanie ze urządzeń mobilnych i komputerów. Rodzicom zaleca się również, aby byli na bieżąco z nowymi cyberzagrożeniami i przekazywali te informacje swoim dzieciom. Zrozumienie zasad bezpiecznego zachowania w Sieci oraz ostrożność w stosunku do informacji, które są publikowane online, pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych incydentów.      

 

Aplikacje bezpieczeństwa są jednym z elementów zwiększających ochronę dzieci online. Kaspersky Lab oferuje wiele narzędzi, których zadaniem jest zapewnienie dzieciom zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami na urządzeniach mobilnych i komputerach. Narzędzia te potrafią automatycznie blokować niebezpieczne treści, filtrować niepożądane strony oraz dostarczać raporty zawierające informacje na temat zainstalowanych przez dzieci aplikacji. Aplikacje te obejmują bezpłatną bezpieczną przeglądarkę Kaspersky Safe Browser dla systemu iOS i Windows Phone oraz pakiet Kaspersky Internet Security – multi-device, który poza ochroną systemów Windows i OS X zawiera wiele technologii zwiększających bezpieczeństwo na urządzeniach z Androidem.     

 

Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne w języku angielskim na stronie http://r.kaspersky.pl/vdBib.  

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »