Dom » Ogrody

Zadbaj o ogród na wiosnę!

Zadbaj o ogród na wiosnę!
Zobacz więcej zdjęć »
Zima w tym roku mocno dała nam się we znaki, ale za oknem coraz częściej pojawia się słońce i wszyscy szczęśliwi posiadacze ogrodów szykują się do wiosny.

Rośliny są jeszcze w stanie zimowego spoczynku, jednak już najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do nadchodzącego sezonu: o przycinaniu drzewek, odpowiednim przygotowaniu podłoża do nasadzeń oraz o pielęgnacji trawnika. Od prac wykonanych w najbliższych dniach i tygodniach zależy, jak nasz ogród będzie prezentował się latem.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zanim zabierzesz się za wiosenne porządki

Wszelkie prace ogrodowe powinno rozpoczynać się w okresie przedwiośnia, czyli wtedy, kiedy zimowa zmarzlina zaczyna się roztapiać, ale zanim na dobre ruszy wegetacja roślin. Przystępując do nich, trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu. Szwedzi, którzy słyną z zamiłowania do funkcjonalności, polecają noszenie wygodnych i praktycznych spodni roboczych z wieloma przydatnymi kieszeniami (damskie i męskie marki Bluewear dostępne w Jula). Spodnie powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, mają nas chronić przed chłodem i powinny mieć wzmocnienia na kolana lub kieszenie na dodatkowe nakolanniki. Kolejnymi niezbędnymi częściami garderoby są: wygodne buty, najlepiej sprawdzą się tu kalosze (zarówno tradycyjne wysokie, jak i krótkie do kostki), a także rękawice ogrodnicze marki Bluewear (oba produkty marki Bluewear dostępne są w sieci multimarketów Jula).

Przygotuj ziemię

Dobre przygotowanie gleby to jeden z podstawowych warunków sukcesu ogrodnika. Gdy tylko ziemia obeschnie, usuwamy resztki zeszłorocznych roślin i zabieramy się do przygotowania podłoża. Jeśli jesienią podłoże zostało przekopane i nawiezione, teraz musimy je tylko zagrabić

i wyrównać. Jeśli jednak wcześniej nie przygotowaliśmy odpowiednio gleby do nowego sezonu wegetacyjnego, musimy ją przekopać i zasilić nawozem, najlepiej naturalnym kompostem. Pamiętajmy, że po przekopaniu musi ona przez tydzień „osiadać”. Po tym czasie ziemię zagrabiamy i wyrównujemy powierzchnię szerokimi grabiami.

Do przekopania ogrodu niezbędny będzie solidny szpadel, jednak przy większych powierzchniach przekopywanie i mieszanie gleby z nawozem może się okazać pracą zbyt ciężką, wówczas bardzo pomocna będzie glebogryzarka gwarantująca dużą efektywność przy małym wysiłku i dużej oszczędności czasu.

W mniejszych ogrodach doskonale sprawdzi się kompaktowa, stosunkowa lekka glebogryzarka benzynowa marki Meec. Na większych powierzchniach warto skorzystać z glebogryzarki z sześcioma ostrzami tej samej marki.

Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew owocowych pozwala prześwietlić koronę drzewa, dzięki czemu do ich wnętrza dociera więcej światła. To bardzo ważne, ponieważ owoce dojrzewające w słońcu są smaczniejsze i ładniej wybarwione. Pamiętajmy o usunięciu tak zwanych „wilków”, czyli długich, pionowo rosnących, pędów, wyrastających z grubych konarów i pnia, które nie będą owocowały. Jabłonie, grusze i śliwy tniemy pod koniec lutego. Czereśnie, wiśnie, brzoskwinie i morele przycina się tuż po zbiorach owoców, czyli latem. Tych drzew nie należy ciąć wiosną, ponieważ istnieje duże ryzyko zakażenia niebezpiecznymi dla roślin, chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. 

Krzewy owocowe możemy przycinać na przełomie lutego i marca. Co roku należy usunąć najstarsze pędy. Ważne jest również pozbycie się wszystkich uszkodzonych i rosnących zbyt gęsto gałązek, aby ułatwić owocom wzrost.

Do cięcia drzew najlepiej wybrać suchy, słoneczny dzień. Pamiętajmy, aby nie przeprowadzać zabiegu w temperaturze poniżej 0°C, ponieważ odkryte rany na korze łatwo przemarzają. Zadbajmy o to, by rana była możliwie jak najgładsza. Gałęzie należy wycinać pod kątem 45°, tuż przy nasadzie za tzw. obrączką, a pędy za pierwszym pąkiem. Do wycinania mniejszych gałęzi warto zaopatrzyć się w mały sekator HardHead oraz duże nożyce do cięcia grubszych gałęzi tej samej marki, zaś do grubych konarów niezbędna będzie piła.

Nowe drzewka i krzewy w naszym ogrodzie

To ostatni moment na wzbogacenia naszego ogrodu o nowe drzewka czy krzewy owocowe. Wprawdzie najlepiej sadzić je jesienią, ale wiosną również możemy to zrobić, choć jest to obarczone większym ryzykiem. Jednak rośliny powinny się przyjąć, jeśli posadzimy je zanim nabrzmieją pąki a bezpośrednio po sadzeniu przytniemy korony. Nie zapomnijmy o uformowaniu misy w ziemi wokół pnia, będzie się w niej zbierała woda, co korzystnie wpłynie na rozwój rośliny. Oczywiście do sadzenia konieczny jest solidny szpadel, a sekator przyda się do uformowania korony rośliny.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Po okresie zimowym trawnik nie prezentuje się najlepiej, więc – aby przywrócić mu świetność – przystępujemy do pracy, gdy tylko stopnieje śnieg i ustąpią mrozy. W marcu, jeśli pogoda pozwoli, starannie grabimy trawnik grabiami wachlarzowymi. Oczyścimy go w ten sposób i pobudzimy trawę do wzrostu. Jeśli jednak na powierzchni zalega gruba warstwa tzw. „filcu”, czyli obumarłych resztek roślin, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji. Nacięcie darni usunie z jej powierzchni filc i zwiększy dostęp powietrza do gleby.

Jeżeli na trawniku pojawił się mech, wstrzymaj się z napowietrzaniem i najpierw zastosuj środek odkwaszający, np. dolomit. Poczekaj, aż trawnik się zazieleni i dopiero wtedy starannie go zagrab lub zastosuj aerację. Aerację warto przeprowadzić wczesną wiosną, zabieg można powtarzać przez cały sezon. Poprawimy w ten sposób napowietrzenie gleby. Wertykulację i aerację trawnika przeprowadzimy za pomocą jednego, praktycznego urządzenia marki Meec Wertykulator/aerator 2w1 posiadającego dwa wałki, które w prosty sposób można wymienić.  Po zimie czasami powierzchnia trawy wypiętrza się. Jeśli zdarzy się to w naszym ogrodzie, będziemy musieli wykonać dodatkowo zabieg wałowania. W trakcie tego zabiegu korzenie trawy zostaną mocno dociśnięte do podłoża, dzięki czemu trawa nie będzie obumierać na wybrzuszeniach. Do wałowania idealny będzie dostępny w np. w multimarketach Jula, walec, którego zbiornik możemy wypełnić zarówno wodą, jak i piaskiem. Dodatkowo do walca można dokupić zestaw napowietrzający do przeprowadzania aeracji trawnika –  jego kolce robią nakłucia niemal 5 cm w głąb darni.

Dbając o ogród, pielęgnując go i przeprowadzając cięcia drzew i krzewów o odpowiednich porach, sprawisz, że Twoja działka będzie zachwycać swą urodą, wypielęgnowanym trawnikiem, zadbanymi drzewami przez długi czas.

 

 

Więcej informacji o produktach do pielęgnacji ogrodu na stronie sieci multimarketów Jula: http://www.jula.pl/catalog/ogrod 

 

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JULA
http://www.jula.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »