Dom » Ogrody

Zakładanie trawnika krok po kroku

Zakładanie trawnika krok po kroku
Zobacz więcej zdjęć »
Trawnik to bez wątpienia obowiązkowy element każdego ogrodu. Aby cieszył swoim wyglądem i właściwie spełniał swoje funkcje, należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Zastanawiasz się, kiedy zasiać trawnik i jak o niego dbać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.


Kiedy i od czego zacząć sianie trawnika?

Prace przy zasiewaniu trawnika należy rozpocząć od przygotowania podłoża – oczyścić je z chwastów, kamieni, gruzu i innych zanieczyszczeń. Glebę należy przekopać na głębokość od 15 do 30 cm, usuwając przy tym wszystkie korzenie. Warto także sprawdzić pH podłoża (na przykład przy pomocy papierka lakmusowego) - trawy ogrodowe najlepiej rosną na podłożu, którego pH mieści się w przedziale od 5,5 do 7.

Najlepiej zasiać trawnik wiosną, gdy temperatura powietrza osiągnie minimum 10 stopni, lub końcem lata, gdy wciąż jest ciepło, ale upały odeszły już w zapomnienie. Jeśli nie decydujesz się na zasiewanie, a na założenie trawnika z rolki, powinieneś to zrobić wiosną, późnym latem lub jesienią. Pamiętaj, że trawnik zasiewamy dopiero, gdy reszta ogrodu jest już urządzona – w ziemi ułożone są wszystkie instalacje, rośliny posadzone, a rabaty i alejki wytyczone.

Jaką mieszankę traw wybrać?

Dzisiejszy rynek oferuje ogromny wybór różnorakich mieszanek traw. Przy ich wyborze powinieneś się przede wszystkim zastanowić, czy Twój ogród jest zacieniony, czy nasłoneczniony. Zastanów się też, kto najczęściej korzysta z Twojego ogrodu. Jeśli posiadasz gromadkę żywiołowych dzieci, które uwielbiają zabawę na zielonym trawniku, możesz rozważyć wybór nasion traw sportowych. A może nie masz zamiaru często chodzić po trawniku i zależy Ci na jego eleganckim wyglądzie? Wybierz nasiona traw parkowych. Najlepiej kieruj się informacjami o przeznaczeniu konkretnej mieszanki nasion traw, zamieszczonymi na ich opakowaniach.

Jeżeli chodzi o ilość, to na zasianie trawnika o powierzchni 100 m2 potrzebujesz około 2-3 kg nasion.

Jak pielęgnować trawnik?

Młoda trawa jest bardzo delikatna i podatna na zniszczenia, dlatego na początku staraj się po zbyt często po niej nie chodzić. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu – powierzchnia młodego trawnika powinna być cały czas wilgotna. Najlepiej podlewać go dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Równie istotne jest nawożenie. Nawozić trawnik powinieneś około 5 razy w okresie wegetacyjnym. Zastanawiasz się, kiedy przychodzi czas na pierwsze koszenie? Spieszymy z odpowiedzią: gdy trawnik osiągnie wysokość około 6-8 cm.

Podsumowanie

Trawnik to nie tylko piękna ozdoba i wykończenie ogrodu. Ma on także sporo praktycznych właściwości – zmniejsza hałas, redukuje kurz i zanieczyszczenia oraz obniża temperaturę powietrza. Z tych powodów powinieneś naprawdę przyłożyć się do jego zakładania i pielęgnacji. Jeśli weźmiesz sobie do serca powyższe rady, przekonasz się, że posiadanie zadbanego trawnika wcale nie jest trudne, a radość płynąca z jego posiadania – ogromna.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »