Motoryzacja » Moto Serwis

Zakup opon - od czego zacząć?

Pomimo, że wiele osób kupuje jeszcze promocyjne modele opon zimowych na następny sezon, to wielu internautów z myślą o wiośnie rozpoczęło poszukiwanie opon letnich. Jak zabrać się do wyboru opon i na co należy zwracać uwagę? A może jest jeszcze za wcześnie na zakupy?

Jeśli chodzi o termin to obecnie rozpoczął się dobry okres na wyszukiwanie opon. Można spokojnie porównać modele i cenniki, a także zapoznać się z opiniami i testami.

Od czego zacząć poszukiwania?

Krok 1: Rozmiar - przed wyszukiwaniem najlepiej spisać rozmiar opon, jaki jest obecnie zamontowany w samochodzie, zwłaszcza, jeżeli taki rozmiar z felgami jest od nowości. Jeżeli mamy wątpliwości to zawsze można zaglądnąć za drzwiczki wlewu paliwa bądź na wewnętrzne obramowanie drzwi, gdzie producenci często naklejają rozmiary opon. W przypadku ich braku rozmiary z homologacją można sprawdzić w Internecie.

Jak odczytuje się rozmiar opon? Zobaczmy na przykładzie: 205/55 R15 91 V odpowiednio przedstawia on: szerokość bieżnika w mm (205) / stosunek boku opony do szerokości bieżnika (55), średnicę opony w calach (R15), indeks nośności (91), indeks prędkości (V). Rozmiar wypisany jest dużymi cyframi na boku opony.

Dla komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa należy zawsze szukać rozmiaru, który posiada homologację do danego auta.

Krok 2: Budżet - trzeba sobie określić mniej więcej sumę, jaka zostanie przeznaczona na opony. Oczywiście trzeba to zrobić za pomocą tzw. „widełek", gdyż zdarza się, że można dopłacić troszkę więcej za dużo lepszy model i w przyszłości dodatkowo zaoszczędzić na spalanym paliwie. Jest duża różnica czy na nasze cztery opony letnie przeznaczymy 1000 złotych czy 2400.

Krok 3: Wyszukiwanie opon - Tutaj mamy wiele możliwości. Możemy pójść do sklepu z oponami i zapytać, jakie opony w danej wersji sprzedawca może nam zaproponować. Jednak dużo prościej jest wyszukać opony w Internecie. Można wyszukać je bezpośrednio w sklepach internetowych, albo najlepiej w porównywarkach gdzie znajdziemy opisy jak i ceny zebrane z wielu sklepów. Do wyszukiwania najlepiej użyć spisanego wcześniej rozmiaru, choć czasem niektóre strony zapewniają wyszukiwanie po marce i modelu samochodu. W porównywarkach cen i sklepach możemy często wybrać wspomniane wcześniej widełki budżetowe, a także inne oczekiwane parametry.

Przy tańszych rozwiązaniach, niektórzy decydują się na tzw. opony bieżnikowane, czyli odnawiane jednak dla bezpieczeństwa i dobrych osiągów lepiej kupować opony nowe.

Krok 4: Wybór opon - oczywiście jest najtrudniejszym elementem dla każdego, nawet dla osób znających branże. Jednak należy wybrać maksymalnie dwa lub trzy modele, z których potem w zależności sklepu trzeba będzie wybrać ten jedyny. Na co zwracać uwagę. Oprócz naszych środków finansowych ważnym elementem są testy opon przeprowadzane przez znane instytucje jak ADAC. Co do opinii na forach to wiadomo, że każdy ma swoje obiektywne odczucia i np. hałas będzie odczuwalny więcej w jednym modelu samochodu, a w drugim mniej. Choć można wygenerować ogólną opinie na temat jednego modelu.

Warto skorzystać z not na europejskich etykietach na opony, które znajdują się od 1 listopada 2012 roku na wszystkich sprzedawanych oponach, a także dostępne są w Internecie.

Krok 5: Wybór sklepu - Po wyborze dwóch trzech modeli możemy wybrać sklep. Często dużo tańsze oferty są w sklepach Internetowych. Aby sprawdzić, czy sklep jest rzetelny można sprawdzić opinie w Internecie, przynależność do porównywarek cen, możliwość kontaktu, sposób dostawy opon i jej koszt, liczba oferowanych produktów czy sposoby bezpiecznej płatności. Wiele sklepów internetowych posiada porozumienia z warsztatami wulkanizacyjnymi i często bezpośrednio tam możemy odebrać, a nawet zamontować opony. W naszym kraju jest też wiele sieci, które od razu sprzedają i montują opony.

Po wybraniu sprzedawcy, który jest rzetelny i posiada dobrą cenę danego modelu należy zwrócić uwagę na branżowo określany DOT, czyli wiek opony. Najlepiej kupować nowe opony, które zostały wyprodukowane maksymalnie 3 lata wcześniej. Generalnie wiek opony, na której powinniśmy się poruszać nie powinien wynosić 5-10 lat., ale po 5 latach użytkowania należy sprawdzać opony czy nie są popękane czy uszkodzone.                                                                                                                                                

Po zakończeniu zakupu warto dodać własne opinie i recenzje w porównyarkach czy na forach na temat sklepów jak i opon, by wspomóc innych poszukujących opony.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Opony
http://www.rezulteo-opony.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »