Zdrowie » Medycyna

Zalety stosowania wkładek ortopedycznych

Stosowanie wkładek ortopedycznych zwiększa komfort chodzenia, łagodzi bóle stóp i kręgosłupa, koryguje nieprawidłowości układu kostnego oraz zapobiega wadom postawy. Aby jednak właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jakie są wskazania do stosowania  wkładek ortopedycznych oraz jak wygląda proces ich wykonania w pracowni Orto-Pes?

Wkładki ortopedyczne dla dzieci

Stopy dziecka rozwijają się w ciągu pierwszych pięciu lat życia. To najbardziej dynamiczny czas, w którym przechodzą ciąg fizjologicznych deformacji. Najczęściej nie są one stałe, a dziecko z nich wyrasta. Istnieje jednak szereg zmian, na które rodzice powinni zwrócić w tym okresie szczególną uwagę. Są to m.in.: zgłaszane przez malucha dolegliwości w obrębie stóp, stawów skokowych, kolanowych, biodrowych lub sporadycznie na poziomie kręgosłupa. Może to być również widoczne ułożenie kolan na kształt litery X, chodzenie na palcach, potykanie się o własne nogi, utrzymujące się płaskostopie pomimo ukończenia 5. roku życia. Należy wówczas jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza-ortopedy, który potwierdzi ewentualny problem w obrębie stóp i może zalecić korzystanie z indywidualnie wykonanych wkładek. 

Wkładki ortopedyczne dla osób chorych na cukrzycę

Osoby borykające się z cukrzycą narażone są na jej niebezpieczne powikłania. Do najczęstszych należy zespół stopy cukrzycowej. Schorzenie objawia się: zaburzeniami czucia w stopie, rogowaceniem i pękaniem skóry, niegojącymi się ranami, a nawet martwicą, która może prowadzić do amputacji kończyny.  Aby zapobiec rozwojowi choroby, należy nie tylko regularnie poddawać się badaniom diabetologicznym, dbać o codzienną higienę stóp, ale i nosić indywidualnie wykonane wkładki ortopedyczne. Ich funkcją jest zapewnienia równomiernego rozkładu ciśnienia podeszwowego. Do zalet - z  jednej strony zalicza się zapobieganie pojawieniu się modzeli, zmian deformacyjnych, owrzodzeń czy zmian troficznych skóry stóp. Z drugiej odciążenie stóp, ułatwiające gojenie istniejących zmian i ran. A w przypadku częściowych amputacji palców czy przodostopia uzupełnienie ubytków i zabezpieczenie delikatnej powierzchni kikuta poamputacyjnego.

Wywiad i badanie stóp

Pierwsza wizyta w gabinecie Orto-Pes rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem. Jego celem jest ustalenie problemu stóp, czasu, z jakim osoba się z nim boryka oraz wskazanie miejsc wyjątkowo bolesnych. Po uzyskaniu odpowiednich informacji, przechodzi się do wykonania szeregu badań na sprzęcie diagnostycznym.

Jednym z nich jest badanie podoskopem, które umożliwia ocenę kształtu, wysklepienia stopy oraz prawidłowości ustawienia stawów skokowych. Jego wykonanie bazuje na odbiciu lustrzanym obrazu stopy na podświetlonej płycie, dzięki czemu z dokładnością można stwierdzić występowanie konkretnej wady stóp. Zaletą badania jest brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do jego wykonania.

Kolejne z badań opiera się o plantograf -  urządzenie, na którym odbija się stopę w tuszu, dzięki czemu możliwa jest ocena miejsc podparcia stopy,  jej kształtu, ułożenia oraz ustalenie miejsc, w których dochodzi do największego przeciążenia stopy. Badanie pozwala na optymalne rozmieszczenie elementów korygujących na wkładce ortopedycznej.

Ostatnie badanie wykorzystuje matę tensometryczną. Za jej pomocą ustala się rozkład nacisku stóp na podłoże oraz ocenia te fragmenty stopy, które przylegają do niego najsilniej. Poza tym, mata tensometryczna daje możliwość wykonania badania dynamicznego, pozwalającego na szczegółową analizę chodu.

Dopiero po diagnostyce możliwe jest rozpoczęcie procesu projektowania wkładek ortopedycznych, które będą szczegółowo odzwierciedlać podeszwową część stopy wraz z optymalnym rozmieszczeniem elementów korygujących.

Warto zaznaczyć, że każdy etap wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych ma miejsce na miejscu, w naszym gabinecie, a czas ich wykonania wynosi od 1 do 1, 5 godziny (wyjątek stanowią wkładki dla stóp reumatoidalnych i cukrzycowych, które wymagają większego nakładu pracy).

Powyższy tekst stanowi tylko część obszerniejszego artykułu pt. "Wkładki ortopedyczne od A do Z". Pełna wersja publikacji szczegółowo opisująca korzyści płynące ze stosowania wkładek ortopedycznych znajduje się na blogu pracowni protetyczno-ortopedycznej "Orto-Pes" - www.ortopes.pl.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Orto-Pes
http://www.ortopes.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »