Gospodarka » Przemysł

Żarówki do lamusa od 1 września

Żarówki do lamusa od 1 września
Zobacz więcej zdjęć »
Od 1 września b.r. zacznie obowiązywać nowa dyrektywa UE rozpoczynająca proces stopniowego wycofywania z rynku energochłonnych produktów oświetleniowych. Nowe regulacje są klarowne i będą przebiegać etapami aż do 2016 roku.

Nadrzędną korzyścią płynącą z unijnych zmian jest upowszechnianie energooszczędnego stylu życia, który przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Czas tradycyjnej żarówki powoli dobiega końca.

1 września 2009 roku, zgodnie z nowymi przepisami UE, ze sprzedaży wycofane zostaną tradycyjne, przezroczyste żarówki o mocy powyżej 75W. Ten sam los spotka wszystkie żarówki matowe oraz świetlówki kompaktowe (z wyjątkiem tych posiadających klasę energetyczną A). - Co istotne, główna odpowiedzialność za zmiany w asortymencie spoczywać będzie bezpośrednio na producentach i sprzedawcach sprzętu oświetleniowego. Konsumenci powinni czuć się komfortowo, ponieważ unijne regulacje nie nakładają na nich obowiązku natychmiastowej wymiany starych żarówek na energooszczędne. Klient będzie mógł także skorzystać z bogatej oferty nowych produktów oświetleniowych, w dogodnym dla siebie czasie - tłumaczy Magdalena Bogusz, marketing manager z firmy OSRAM.

Tradycyjna żarówka wypali się stopniowo

Wchodzenie w życie kolejnych dyrektyw UE będzie przebiegało stopniowo. Począwszy od września z unijnego rynku wycofywane będą kolejne źródła światła. W 2009 ze sklepów znikną żarówki powyżej 75W, w 2010 - powyżej 65W, w 2011 - te o mocy większej niż 45W i wreszcie w 2012 - powyżej 7W.
W 2013 roku podniesione zostaną dodatkowo wymagania dotyczące jakości produktów oświetleniowych. Ostatni etap zmian nastąpi we wrześniu 2016 roku. Wówczas wycofane zostaną żarówki z klasą energetyczną C.

Komfort i bezpieczeństwo klienta w świetle unijnych dyrektyw

Realizacja nowych przepisów dotyczących przemysłu oświetleniowego przyniesie konsumentom wymierne korzyści. Stosowanie nowoczesnych, energooszczędnych źródeł światła znacznie obniży comiesięczne opłaty za energię elektryczną. Dzięki podziałowi na etapy procesu wycofywania przestarzałych źródeł światła, klienci zyskują czas, aby stopniowo zapoznawać się z nową ofertą przemysłu oświetleniowego i dostosować tempo zmian, do swoich potrzeb. Aby zwiększyć dostęp do informacji o zamiennikach dla wycofywanych żarówek i ułatwić proces ich wymiany na energooszczędne, firma OSRAM na opakowaniach swoich produktów zamieściła czytelne oznaczenia. Jak informuje zarząd koncernu OSRAM: Już w sierpniu 2008 roku na naszych opakowaniach świetlówek energooszczędnych wprowadziliśmy łatwe do zrozumienia piktogramy informujące o barwie światła, trwałości oraz o tym, jaką moc należy wybrać przy wymianie tradycyjnej żarówki.

Zielone światło dla energooszczędnych źródeł światła

Firma OSRAM podkreśla ogromną wagę nowych unijnych przepisów, które stawiając na innowacyjne technologie, upowszechniają korzystne dla ludzkości proekologiczne rozwiązania: - Nowa dyrektywa unijna to dobra wiadomość dla konsumentów i dla środowiska. 8-letni okres przejściowy sprawi, że energooszczędne źródła światła o najwyższej jakości będą dostępne jako zamienniki dla wszystkich standardowych zastosowań, opraw, kształtów i mocy - tłumaczy Magdalena Bogusz. - Dyrektywa ta jest mocnym sygnałem, że UE poważnie traktuje kwestię ochrony środowiska. Wszyscy powinniśmy przyczyniać się do jego ochrony, jako miejsca dla przyszłych pokoleń. Dzięki energooszczędnym źródłom światła możemy zmniejszać emisję CO2 do atmosfery."

O firmie

Koncern OSRAM istnieje od 1906 roku. Obecnie jest jednym z największych producentów źródeł światła i systemów oświetleniowych na świecie. W swojej ofercie posiada najszerszą gamę produktów energooszczędnych, których średnia sprzedaż w skali roku wynosi ponad 65%. Słynna inicjatywa o nazwie „Global Care", potwierdza pozycję firmy OSRAM jako lidera w produkcji rozwiązań oświetleniowych przyczyniających się do ochrony środowiska naturalnego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »