Rozrywka i wypoczynek » Sport

Zawodnik Rafako Orbea MTB Team twórcą prototypu rowerowego uchwytu dla numeru startowego

Zawodnik Rafako Orbea MTB Team twórcą prototypu rowerowego uchwytu dla numeru startowego
Zobacz więcej zdjęć »
- Sam pomysł był wynikiem bezowocnych poszukiwań uchwytu, który mógłby zastąpić obecnie stosowane rozwiązania – powiedział Mirosław Bołdys, członek Rafako Orbea MTB Team.

Na co dzień pracujący w pszczyńskim oddziale RAFAKO S.A. amator wyścigów kolarskich, zaprojektował i stworzył prototyp rowerowego uchwytu dla numeru startowego w zawodach MTB. 


Mirosław Bołdys, pracownik RAFAKO S.A., z wykształcenia jest inżynierem budownictwa. Jego pasją, już od najmłodszych lat jest kolarstwo. W 2012 roku, wraz z grupą amatorów przejażdżek rowerowych założyli stowarzyszenie KKS Rafako MTB Team. Od tamtej pory, na koncie grupy  (obecnie działającej pod nazwą Rafako Orbea MTB Team) znajduje się m.in. wywalczone trzy razy z rzędu Mistrzostwo Polski Energetyków w MTB, obecnie zajmują pierwsze miejsce w kategorii Muszkieterów w cyklu Bike Maraton co daje dobry prognostyk na zakończenie sezonu, oraz mnóstwo świetnych wyników zdobytych indywidualnie. 

 - Początkowym założeniem były dwa, ewentualnie trzy starty w sezonie, w którymś z organizowanych cykli wyścigów MTB. Po pierwszych zawodach koncepcja się zmieniła. Zmagania rowerowe sprawiały nam tyle przyjemności, że do dnia dzisiejszego regularnie, co roku, bierzemy udział w średnio 13 startach (liczonych na każdego zawodnika) – wyjaśnił Mirosław Bołdys, członek Rafako Orbea MTB Team.

Należy zaznaczyć, że na całym świecie, podczas zawodów, numery startowe montowane są do kierownicy rowerowej za pomocą opasek zaciskowych lub też sznurówek. W trakcie stosowania takich rozwiązań, zaobserwować można szereg niedociągnięć; podczas deszczu często sznurówki się rozwiązują, wówczas można łatwo zgubić lub zniszczyć numerek. Co więcej, by zdemontować numerek potrzebne są dodatkowe narzędzia. 

Jak wyjaśnia twórca, pomysł zrodził się w jego głowie wskutek bezowocnych poszukiwań uchwytu, który mógłby zastąpić powszechnie stosowane rozwiązania. - Z moich wieloletnich obserwacji wynikło, że np. zawodowi kolarze szosowi, posiadają specjalne uchwyty na numer. Nie inaczej jest w przypadku biegaczy. Kolarze MTB są niestety skazani na opaski zaciskowe, które tak naprawdę  mają zupełnie inną funkcję. Po wielu przemyśleniach i obserwacjach obudziła się we mnie pewna koncepcja inżynierska. Skoro, jak dotąd takiego uchwytu nikt nie stworzył, to może sam zmierzę się z tym wyzwaniem. Wtedy też, a było to pod koniec 2016 roku powstał pierwszy projekt, który stanowił podstawię do stworzenia prototypu. Po jego wykonaniu, przyszła kolei na następny etap, a mianowicie testy. W okresie zimowym, podczas treningów do nowego sezonu miałem okazję sprawdzić jak uchwyt działa. Wszelkie wnioski, które udało mi się wówczas wyciągnąć, pozwoliły mi go dopracowywać i ciągle ulepszać. Dzięki temu po pięciu miesiącach testów i poprawek, uchwyt jest już maksymalnie dopracowany - wyjaśnił Mirosław Bołdys.  

Obecnie projekt ten stara się o dofinansowanie. Prototyp jest gotowy, natomiast jego masowa produkcja będzie bardzo kosztowna. W tej chwili liczy się wsparcie każdej osoby, której MTB nie jest obce. 

Należy także zaznaczyć, że inicjatywa Mirosława Bołdysa wspierana jest przez POL SPORT Group, jeden z największych dystrybutorów rowerów i asortymentu rowerowego w Polsce, RAFAKO Orbea MTB Team, jedną z najlepszych amatorskich grup kolarstwa MTB oraz portal internetowy Sport Calendar. 

Więcej informacji oraz film instruktażowy znajdują się w portalu PolakPotrafi.pl: https://polakpotrafi.pl/projekt/uchwyt-rowrowego-numeru-startowego?utm_source=addthis#.WVdOYQe_Lfo.facebook 
 
* * *

Autor tekstu: Magdalena Matusik/Adventure Media
Autor zdjęć: Mirosław Bołdys/ RAFAKO S.A.
Zdjęcie: Drużyna RAFAKO ORBEA MTB TEAM w trakcie Mistrzostw Polski Energetyków w MTB jest autorstwa Adventure Media

 * * *

RAFAKO S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.

* * *

KONTAKT:
www.rafako.com.pl
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl 
tel: 604 231 738

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »