Technologie » Internet

Zbyt piękne, żeby było prawdziwe! Co może kryć się za loteriami online

Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu nowego artykułu pt. "Gratulacje, wygrałeś! Cała prawda o loteriach online".

Autorka tekstu - Maria Rubinstein, analityk spamu, Kaspersky Lab - pisze o typowych oszustwach wykorzystujących loterie online oraz przedstawia użyteczne wskazówki pozwalające odróżnić fałszywe powiadomienie o wygranej na loterii od prawdziwego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pokusa łatwego zdobycia pieniędzy przemawia do każdego. Być może dlatego nasze skrzynki e-mail są regularnie zapychane powiadomieniami o wysokich wygranych na loteriach. Wiadomości takie są zwykle bardzo podobne – użytkownicy zostają poinformowani, że wygrali ogromną sumę na loterii i aby otrzymać wygraną, muszą pokryć drobne wydatki. Brzmi kusząco, w rzeczywistości jednak to nic innego jak oszustwo internetowe...

W typowych oszustwach wykorzystujących loterie online odbiorca jest proszony o przelanie opłaty – rzędu od kilkuset do kilku tysięcy dolarów – w celu przyspieszenia momentu otrzymania wygranej. Oficjalnie pieniądze te są potrzebne na pokrycie wydatków, takich jak prowizja od przelewu, podatki, opłata za otwarcie rachunku w banku itd. Dla "szczęśliwego zwycięzcy" kwota ta jest znikoma w porównaniu z fortuną, która wkrótce stanie się jego udziałem. Jednak jak tylko oszuści otrzymają "opłatę", natychmiast przepadają jak kamień w wodę, nie pozostawiając łatwowiernemu użytkownikowi żadnych szans znalezienia ich.  

Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, dzięki którym można rozpoznać fałszywe powiadomienia o wygranych na loterii:   
- jeśli nie kupisz losu, nie wygrasz nagrody. Jeżeli powiadomienie dotyczy loterii, w której nie brałeś udziału, masz do czynienia z oszustwem;
- powiadomienie nie jest zaadresowane do ciebie. Jeżeli losowanie nagród rzeczywiście miało miejsce, a Ty faktycznie brałeś udział w loterii, powiadomienie powinno zawierać Twoje nazwisko (lub numer losu);
- powiadomienie zostało wysłane z publicznego serwera pocztowego, takiego jak gmail.com, hotmail.com czy yahoo.com;
- błędy ortograficzne lub gramatyczne w tekście powiadomienia. Takie wiadomości są zwykle generowane przez automatyczne translatory;
- odbiorca jest proszony o wysłanie odpowiedzi na adres e-mail, który różni się od adresu nadawcy, np. na adres "agenta" lub "menedżera". 

Aby upewnić się, czy powiadomienie jest prawdziwe, wystarczy sprawdzić w wyszukiwarce internetowej nazwę loterii, dane nadawcy i numery telefonów. Jeżeli loteria rzeczywiście istnieje, szczegółowe informacje prawdopodobnie pojawią się wśród wyników wyszukiwania.    

"Według statystyk firmy Kaspersky Lab, fałszywe powiadomienia o wygranych na loterii stanowią nawet 3% całego spamu – to oznacza tysiące wiadomości e-mail miesięcznie. Aby nie paść ofiarą tego oszustwa internetowego, wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad. Na koniec warto pamiętać, że jeżeli coś jest zbyt piękne, by było prawdziwe, to najczęściej prawdziwe nie jest" – podsumowuje autorka artykułu, Maria Rubinstein. 

Pełna wersja artykułu jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=694.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »