Gospodarka » Przemysł
Zielone biurowce na fali wznoszącej
Zobacz więcej zdjęć » |
Punktem wyjścia do organizacji drugiej edycji konferencji z cyklu „Biura XXI wieku” oraz jej osią merytoryczną był raport „Zużycie energii w budynkach biurowych” opracowany przez członków Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego - firmy Cushman & Wakefield, Go4Energy i Skanska. Zarówno metodologia, na kanwie której powstało badanie, jego przebieg, jak i płynące z niego wnioski akcentują potrzebę analizy parametrów biurowców z wielu komplementarnych perspektyw. Spójny z założeniami tej koncepcji był także charakter paneli dyskusyjnych przeprowadzonych w ramach wydarzenia. Dzięki swoistej zbieżności wszystkich elementów, możliwe jest wskazanie nadrzędnej idei towarzyszącej konferencji oraz określenie potencjału korzyści wynikających z jej realizacji.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Efektywność na nowo
Celem, który postawili sobie autorzy raportu „Zużycie energii w budynkach biurowych” było urealnienie danych na temat poborów prądu, ciepła i wody w biurowcach z uwzględnieniem profilu eksploatacji zróżnicowanych najemców. W toku badań okazało się bowiem, że wpływ użytkowników na osiągnięcia obiektu w zakresie efektywności energetycznej może sięgać 70%. Owocem prac było stworzenie wiarygodnego wskaźnika, pozwalającego trafnie oszacować realne oszczędności inwestora, uzyskane dzięki wdrożeniu określonych rozwiązań projektowych i technologicznych. Różnica między stosowanymi dotychczas metodami a zaproponowanym narzędziem polega na odejściu od teoretycznych miar i porównań z hipotetycznymi parametrami budynku referencyjnego na rzecz całościowej symulacji, ujmującej koszty eksploatacji. Pozwala ona obliczyć, o ile większe byłyby pobory mediów w obiekcie wynajmowanym tym samym klientom, gdyby został on zaprojektowany przy użyciu najtańszych akceptowanych normami rozwiązań.
Na poziomie wymiernych, namacalnych wniosków, raport wykazał, że w przypadku budynków projektowanych z uwzględnieniem wymogów certyfikatów LEED lub BREEAM, przy użyciu standardowych rozwiązań koncentrujących się na efektywności energetycznej, oszczędności w zakresie kosztów eksploatacji sięgają 30%. Optymistycznym wątkiem było przy tym stwierdzenie, że sama dbałość o sposób użytkowania obiektu, odzwierciedlona certyfikacją in-use, poświadczającą wdrożenie zalecanych procesów z zakresu Facility Management, przynosi istotne korzyści finansowe. W związku z tym, postulowano skupienie się na takich kwestiach, jak: kompetentne zarządzanie istniejącą infrastrukturą, ciągła edukacja najemców oraz stałe monitorowanie efektywności energetycznej. W centrum zainteresowania znajdą się użytkownicy budynku i ich aktywność. Przewidywano także, że w analogicznym kierunku pójdzie ustawodawstwo – dominującą tendencją w trzeciej dekadzie XXI wieku będzie odwoływanie się do realnych danych na temat eksploatacji i skuteczniejsza optymalizacja procesów dzięki analizie informacji i wdrażaniu wniosków.
Potwierdzenie wniosków w interdyscyplinarnych dyskusjach
Choć nie może dziwić, że z treścią raportu współbrzmiały wypowiedzi przedstawicieli firm biorących udział w jego przygotowaniu, do zaskakująco podobnych wniosków prowadził także panel „Biurowe Yin Yang – czyli równowaga między kosztami eksploatacyjnymi a jakością środowiska wewnętrznego”. Wzięli w nim udział: Arkadiusz Lewenko z TRILUX Polska, Marcin Juszczyk z kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy, Marcin Kłosowski z Green Water Solution, Tomasz Pałka z Caverion oraz Paweł Ryszewski z firmy Halton. Rozmowę moderował Krzysztof Kogut z Real Estate Manager. W swoich wypowiedziach dyskutanci podnosili takie kwestie, jak: konieczność dążenia Facility Managerów do:
· równoważenia kosztów eksploatacji i komfortu pracowników,
· integracji procesów,
· definiowania priorytetów użytkowania obiektu,
· szerzenia wśród najemców wiedzy o możliwościach infrastruktury oraz nowinkach technologicznych, takich jak:
o indywidualizacja warunków termicznych i oświetleniowych dla określonych miejsc pracy
o dostosowanie systemu odzysku wody do potrzeb konkretnego budynku.
- Wykorzystanie światła naturalnego staje się kanonem przy projektowaniu nowych przestrzeni biurowych, a co za tym idzie, wymaganiem staje się odpowiedni system oświetlenia, wykorzystujący elementy sterowania. Mamy możliwość żonglowania koncepcjami indywidualizacji rozwiązań prowadzącymi do stworzenia jak najlepszych warunków pracy. Jednocześnie jest to także wejście na wyższy poziom w zakresie oszczędności energii - komentuje Arkadiusz Lewenko, uczestniczący w panelu z ramienia firmy TRILUX Polska, dostarczającej kompleksowe systemy zarządzania oświetleniem m.in. z do biur.
W niemal wszystkich modułach merytorycznych pojawiały się hasła takie jak: zbliżenie Facility Managera do najemców, koncentracja na wellness użytkowników budynku przy zachowaniu racjonalnych nakładów na jego eksploatację, indywidualizacja rozwiązań i ujmowanie w analizach profilu funkcjonowania zajmujących dany obiekt firm. Rosnąca świadomość działających w tych obszarach dostawców, coraz lepszy aparat badawczy i przekonujące, wymierne argumenty na rzecz innowacyjnych wdrożeń dobrze rokują rozwojowi rodzimego rynku Real Estate.
Nadesłał:
More&More
|
Komentarze (0)