Dom » Budownictwo

„Zielone” technologie i produkty szklane szansą dla zrównoważonego budownictwa w Polsce

„Zielone” technologie i produkty szklane szansą dla zrównoważonego budownictwa w Polsce
Zobacz więcej zdjęć »
Przedstawiciele firm i grup zawodowych zaangażowanych w realizację inwestycji budowlanych spotkali się 21 lutego 2013 r. w Warszawie, na pierwszym tegorocznym seminarium z cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”.
W trakcie spotkania dyskutowano nt. projektów budowlanych o niskiej szkodliwości środowiskowej. Ekspertka Pilkington Polska, partnera merytorycznego cyklu, omówiła temat z perspektywy doboru odpowiedniego szkła dla „zielonych" budynków.

Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie jest elementem zmian zachodzących w gospodarce Unii Europejskiej, ukierunkowanych na obniżenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. W Polsce problematyka budownictwa zrównoważonego jest stosunkowo nowa i wciąż napotyka na bariery informacyjne, finansowe i prawne. Odpowiedzią na potrzeby rynku budowlanego jest inicjatywa spotkań branżowych organizowanych przez RD bud pod hasłem „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". Cykliczne seminaria, gromadzące firmy budowlane, inwestorów, wykonawców, architektów i deweloperów, są miejscem dyskusji i platformą dzielenia się wiedzą na temat zrównoważonego budownictwa.

Szkło w projekcie budowlanym
Podczas pierwszego tegorocznego spotkania, które odbyło się 21 lutego w Warszawie, dyskutowano o ramach prawnych i finansowych dla rozwoju zrównoważonego budownictwa w Polsce, a także o konieczności inwestowania w rozwój technologiczny materiałów budowlanych przyjaznych środowisku. Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, właściciela marki Pilkington, zaprezentowała możliwości jakie daje dobór odpowiedniego szkła w projekcie budowlanym. Pomaga ono spełniać wymagania stawiane zrównoważonym budynkom i zwiększa wartość inwestycji zarówno pod względem estetycznym i ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Oszczędność energii i ochrona atmosfery
Najważniejszym wyzwaniem dla nowoczesnego budownictwa jest ograniczenie zużycia energii w budynkach, a dzięki temu redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Duży wpływ na zmniejszenie ilości energii zużywanej na ogrzewanie i klimatyzację budynków ma wykorzystanie w projektach budowlanych szkła niskoemisyjnego i wysokoefektywnych szyb przeciwsłonecznych. W trakcie prezentacji Jolanta Lessig zwracała uwagę na fakt, że taki wybór przeszkleń z jednej strony chroni przed ucieczką ciepła do otoczenia zimą, z drugiej zaś latem zapewnia ochronę przed przegrzewaniem się pomieszczeń. Jednocześnie przeszklenia te charakteryzują się wysoką przepuszczalnością światła, co ma istotny wpływ na komfort użytkowania budynków. Wykorzystanie szyb przeciwsłonecznych zostało omówione m.in. na przykładzie ubiegającego się o certyfikat LEED warszawskiego biurowca Adgar Plaza.

Oszczędność wody i ochrona zasobów naturalnych
Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest kolejnym istotnym aspektem zrównoważonego budownictwa. Do oszczędności wody może przyczynić się zastosowanie szkła samoczyszczącego, które dzięki specjalnej powłoce rozkłada zanieczyszczenia organiczne, a w czasie deszczu woda zmywa brud z jego powierzchni nie pozostawiając na szkle brzydkich zacieków. Ograniczenie częstotliwości mycia okien obniża zużycie detergentów oraz wody z sieci wodociągowej, zmniejszając koszty eksploatacji budynku i przyczyniając się do uzyskania wyższej punktacji w systemach „zielonych" certyfikacji. „W biurowcu BorgWarner w Jasionce, który jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat LEED Silver, zastosowano właśnie szkło samoczyszczące. Ten rodzaj szkła w połączeniu z innymi nowatorskimi rozwiązaniami wykorzystanymi w obiekcie pozwoliły uzyskać oszczędność wody na poziomie ponad 30%" - mówiła Jolanta Lessig.

Jakość środowiska wewnętrznego
Projektowanie zrównoważonych budynków zapewniających przebywającym wewnątrz obiektu odpowiednią ilość światła dziennego, swobodny widok na zewnątrz, czy ochronę przed zewnętrznym hałasem, ma pozytywny wpływ na zdrowie i komfort użytkowników. Jolanta Lessig w trakcie swojej prezentacji przedstawiła możliwości zwiększenia poziomu doświetlenia wnętrz światłem dziennym dzięki stosowaniu superbezbarwnego szkła, w którym podwyższoną przepuszczalność światła uzyskano dzięki obniżeniu zawartości żelaza w składzie surowcowym szkła. Kwestie dotyczące ochrony przed hałasem ulicznym czy lotniczym oraz możliwości uzyskania odpowiedniej izolacyjności dźwiękowej przegród zewnętrznych zostały omówione na przykładzie takich inwestycji jak biurowiec Metropolitan czy Centrum Biznesowe Okęcie Aeropark w Warszawie.

Bezpieczeństwo użytkowników „zielonych" budynków
Zaawansowane produkty szklane ze szkła warstwowego zabezpieczają budynek i jego użytkowników przed potencjalnym atakiem z zewnątrz. Spełnienie standardów bezpieczeństwa w obiektach zrównoważonych zapewnia wykorzystanie szkła laminowanego, którego trzy rodzaje: szkło bezpieczne, szkło antywłamaniowe i szkło kuloodporne, zabezpieczą budynek i jego użytkowników przed aktami wandalizmu, włamaniem czy ostrzałem z broni palnej. „Antywłamaniowe szkło laminowane spełniające wymagania klasy P4A jest często stosowane w przeszkleniach na poziomie parterów. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w warszawskim biurowcu Harmony Office Center, gdzie zróżnicowano także grubość przeszkleń ze szkła laminowanego w zależności od ich wielkości" - tłumaczyła Jolanta Lessig.

„Zielona" edukacja
Dostępne na rynku produkty szklane i rozwiązania nie tylko stwarzają możliwości kreatywnego projektowania, ale również umożliwiają spełnienie wymagań stawianych „zielonym" budynkom". „Szkło jest również integralną częścią większości technologii solarnych, wykorzystywanych do pozyskiwania energii słonecznej i dostarczenia jej do budynku w postaci elektryczności i ciepła" - wyjaśniała Jolanta Lessig. „Zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE, od stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki (budynki użyteczności publicznej już od 2018 r.) będą musiały wykazać się niemal zerowym zużyciem energii, a ta zużywana powinna pochodzić głównie ze źródeł odnawialnych". „Dzielenie się wiedzą w zakresie korzyści płynących z zielonych technologii i materiałów budowlanych oraz możliwości ich wykorzystania w praktyce to jeden z kluczowych fundamentów rozwoju budownictwa zrównoważonego w Polsce" - posumowała Jolanta Lessig w czasie panelu dyskusyjnego na seminarium z cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa".Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »